MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI: EVDE KALIN` ÖNERİSİ DOĞRU BİR ÖNERİDİR... ANCAK... (ENERJİEKONOMİSİ.COM)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


EMO ÖNERİLERİ!

 

1.      "Evde Kalın" önerisi doğru bir öneridir. Bu önerinin yol açtığı işsizlik, açlık v.b. tüm ekonomik ve toplumsal maliyetler kamu tarafından karşılanmalıdır.

2.      Bütün kurumlarda işten çıkarmalar durdurulmalıdır. Çalışanlara İsşizlik Fonu  ve kamu kaynakları kullandırılmalıdır.

3.      Sağlık çalışanlarının sağlık güvenliği sağlanmalıdır.

4.      Sağlık denetimleri genelleştirilmeli ve çalışanların işyerine geliş gidişlerini sağlayacak toplu servis araçları sağlanmalı ve bedeli kamu tarafından karşılanmalıdır.

5.      Öncelikle elektrik, su, doğalgaz, İnternet bedelleri, kriz sonrasına kadar ertelenmelidir. İleri yaşlardaki yurttaşların yaşadığı meskenler başta olmak üzere, fatura ödenmediği gerekçesiyle elektrik kesintisi yapılmaması sağlanmalıdır.

6.      Evden çalışma ve uzaktan eğitim İnternet kullanımını artıracaktır. Servis sağlayıcıların kapasiteleri arttırılmalıdır.

7.      Tıbbi malzeme, temizlik ve dezenfekte üreten fabrika ve işletmelerin kapasiteleri artırılmalı, EMO`nun bünyesindeki mühendislik hizmetlerine de ihtiyaç duyulan bu sektörlerde istihdam  artışına gidilmeli, sahada bilfiil çalışması gereken mühendisler için gerekli korunma ekipmanları sağlanmalıdır.

8.      65 yaş ve üzeri yurttaşlarımızın sokağa çıkmalarının yasaklanması nedeniyle serbest müşavir mühendis ve yapı denetimi sisteminde görev yapan bu yaş grubundaki meslektaşlarımızın hizmetlerinde aksamalar olmuştur. Kamu hizmetinin devam etmesi açısından meslektaşlarımıza sınırlı süreli çalışma izni verilmesi yeniden değerlendirilmelidir.

EMO‘NUN AÇIKLAMASI ŞÖYLE: Çin`de başlayıp, yüzlerce ülkede hızla yayılan küresel ölümcül Koronavirüs salgını, ülkemizde de  hızla yayılmakta... Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından  "pandemi" kararı alınan yeni tip Koronavirüs`ün (Kovid-19) boyutları, Sağlık Bakanlığı`nın can kayıplarına ilişkin  yaptığı açıklamalar, küresel salgın riskinin büyüdüğünü, ülkemizi, toplumumuzu ve tüm meslektaşlarımızı derinden etkileyeceğini  göstermektedir. Vefat edenlerin yakınlarına başsağlığı dileriz.

Her şeyden önce bu küresel salgın karşısında büyük fedakarlık ve özveri ile mücadele eden sağlık çalışanlarımıza, kurumumuz adına sevgi ve şükran duygularımızı iletmek isteriz.  Ancak onların can güvenliğinin de sağlanamadığı anlaşılmakta.. Hızla gerekli tedbirler alınmalıdır.

Alınan ilk genel tedbirlerden sonra, herkesin gözü 18 Mart`ta yapılan "Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı"na çevrilmiştir.

Eşgüdüm toplantısına Türk Tabibler  Birliği`nin (TTB) çağrılmaması anlaşılır gibi değil.. Sağlık kolundaki sendikaların ve Türk Eczacılar Birliği`nin (TEB) çağrılmaması bu kadar kritik dönemde bile önyargıların devam ettiğini göstermektedir.

Her şeyden önce bu toplantılara 4 meslek ve emek örgütü TTB, DİSK, TMMOB, KESK ve muhalif tüm siyasi örgütlerin çağrılması gerekmektedir. Ülke olarak ortak bir mücadele yürütmek istiyorsak bu zorunluluktur.

Cumhurbaşkanının  ifade ettiği  gibi "Bu krizle birlikte artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" cümlesinin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Peki alınan tedbirler bu tespite uygun mudur?

Tedbirlerin içeriğine bakıldığında, son birkaç yıldır ekonomi yönetiminin açıklamasına alıştığımız  "Tedbirler Paketi"ne benziyor.  Alınan tedbirlerin yaşanılan sürecin ciddiyetine ve sorumluluğuna uygun olmadığı görülmektedir.

(enerjiekonomisi.com; 24 Mart 2020) 

 

Bağlantılar

www.enerjiekonomisi.com/elektrik-muhendisleri-odasi-evde-kalin-onerisi-dogru-bir-oneridir-ancak/12025/
 


HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

23.05.2021
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİS ADAYLARI STAJ İÇİN KONTENJAN BEKLİYOR

SİNOP NÜKLEER SANTRAL DAVASI BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI…

20 YILDA 4 MİLYON OLAN FİBER ABONE, 2 YILDA 24 MİLYONA ÇIKAR MI?

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

TARAFTAR BİLİRKİŞİ İSTEMİYORUZ!

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

PATRONLAR KURTULACAK ELEKTRİK FATURALARI ARTACAK (SÖZCÜ)

SİNOP`TAKİ NÜKLEER YALAN

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (SOZCU.COM.TR)

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (EGENİNSESİ.COM)

Okunma Sayısı: 18


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.