MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

“SAĞLIKLI VE GÜVENLİ BİR ORTAMDA ÇALIŞMAK HER ÇALIŞANIN HAKKIDIR” 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 46. Dönem Yönetim Kurulu’nca 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü nedeniyle gerçekleştirilen açıklamada, Covid-19 salgını ile mücadele vurgusu yapılarak, “Sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmak her çalışanın hakkıdır” denildi. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

28 NİSAN DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ 2020 :

"Sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmak her çalışanın hakkıdır"

 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2003 yılında, sendikal hareketin talebi üzerine 28 Nisan`daki kampanyaya dahil oldu. ILO tarafından alınan bir kararla meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla, 2003 yılından bu yana 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü her yıl farklı bir tema ile kutlanmaktadır. 

ILO bu yılki temayı Covid-19 ile mücadeleyi belirtmek için hazırladı ve "Salgını durdurun: İş Sağlığı ve Güvenliği Hayat Kurtarabilir" olarak belirledi. Dünya çapında Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ettiğimiz bugünlerde Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü, Covid-19 pandemisine odaklanarak, işyerinde bulaşıcı hastalıkların patlak vermesine yönelik olacaktır.  

Bir salgın karşısında işyerinde güvenlik ve sağlığın sağlanması;  pandemiyle ilişkili bulaşma, psikososyal  riskler, ergonomik ve işle ilgili diğer güvenlik ve sağlık risklerini önlemek ve kontrol altına almak için alınan önlemleri araştırmak ve belirlemektir.

Uzaktan çalışma, işçilerin çalışmaya devam etmeleri için yeni fırsatlar sunuyor. Ancak işçiler, bu düzenlemeleri müzakere edebilmeli, böylece çocuklara, hastalara veya yaşlılara ve elbette kendilerine bakma gibi diğer sorumluluklarla dengeyi koruyabilmelidir. Uzaktan çalışma yalnızlaşmayı da beraberinde getirdiğinden sürekli hale gelmemeli, pandeminin kontrol altına alınması ile birlikte gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri eşliğinde normal çalışma düzenine dönülmelidir.

28 Nisan gününün amacı; tüm dünyada iş kazalarının ve hastalıklarının önlenmesini teşvik etmektedir. Uluslararası dikkatin; sorunun büyüklüğüne çekilerek işle ilgili ölümlerin ve yaralanmaların sayısını azaltmayı amaçlayan bir bilinçlendirme günüdür.

Ülkemizde her 6 dakikada bir iş kazası olmakta, her 6 saatte de bir işçimiz hayatını kaybetmektedir. Bu evlerinden çıkan ve çocuklarının geçimlerini sağlamak için çalışmaya giden 4 işçimizin akşamları evlerine dönememeleri anlamına gelmektedir.

28 Nisan, 1996 yılından bu yana sendikal hareket tarafından dünya çapında düzenlenen "Ölü ve Yaralı İşçiler İçin Uluslararası Anma Günü"dür. Amacı, bu tarihte dünya çapında seferberlikler ve bilinçlendirme kampanyaları düzenleyerek iş kazaları ve hastalıkları mağdurlarının hatıralarını onurlandırmaktır.

TMMOB`nin 2019 tarihli İş Güvenliği Uzmanları Çalıştayı Sonuç Bildirgesi`nde de belirtildiği üzere;

"İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir."

"Her kademedeki okullarda işçi sağlığı ve güvenliği dersleri zorunlu ders olmalıdır."

"İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanına ilişkin düzenleme ve denetim yalnızca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından değil (örneğin İngiltere HSE`de olduğu gibi), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı`nın yanında, Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler, Sendikalar, TTB ve TMMOB`den oluşan idari ve mali yönden bağımsız bir enstitü tarafından yerine getirilmelidir. Çalışma yaşamına ilişkin tüm düzenlemeler bu enstitü tarafından yeniden ele alınmalı ve kararlaştırılmalıdır."

Saygılarımızla


ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

46. DÖNEM YÖNETİM KURULU

28 NİSAN 2020HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

23.05.2021
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİS ADAYLARI STAJ İÇİN KONTENJAN BEKLİYOR

SİNOP NÜKLEER SANTRAL DAVASI BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI…

20 YILDA 4 MİLYON OLAN FİBER ABONE, 2 YILDA 24 MİLYONA ÇIKAR MI?

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

TARAFTAR BİLİRKİŞİ İSTEMİYORUZ!

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

PATRONLAR KURTULACAK ELEKTRİK FATURALARI ARTACAK (SÖZCÜ)

SİNOP`TAKİ NÜKLEER YALAN

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (SOZCU.COM.TR)

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (EGENİNSESİ.COM)

Okunma Sayısı: 127


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.