MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMEK VE BİLİMLE KURULACAK YENİ TOPLUMSAL DÜZEN ÇAĞRISI


HABER


 
Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs, meydanlarda ve alanlarda kutlanamadı. TMMOB, DİSK, KESK ve TTB’nin çağrısıyla yurttaşlar ülke genelinde saat 21:00’da balkonlar ve pencerelerden, emek ve bilimle kurulacak yeni bir toplumsal düzen için 1 Mayıs kutlamalarına katıldı. Örgütlerin 1 Mayıs deklarasyonunda, salgınla birlikte kapitalist sistemin uygarlık krizine dönüştüğü vurgulanarak, mücadele çağrısı yapıldı.
 

TMMOB, DİSK, KESK ve TTB, 1 Mayıs 2020 tarihinde sosyal medya kanalları üzerinden "İnsanca Yaşamak için Üreteceğimiz Yeni Bir Toplumsal Düzeni Emek ve Bilimle Kuracağız!" başlıklı ortak deklarasyonu canlı yayında kamuoyuyla paylaştılar. Savaş, ekonomik kriz, ve yoksulluk dışında bir şey sunmayan kapitalist sistemin salgından sonra büyük bir uygarlık krizi doğurduğuna işaret edilen açıklamada, üretimin insani ihtiyaçları karşılamak yerine akıldışı düzeninin çarklarının dönmesi için gerçekleştirildiğine vurgu yapıldı.

Tarihi bir kırılma anı yaşandığına dikkat çekilerek, emekçilerin egemen olduğu bir düzende salgına karşı alınacak şöyle özetlendi:

"-Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde salgın süresince çalışma acilen durdurulurdu. Çünkü yaşamaktan, insandan daha önemli hiçbir şey olmazdı.

-Salgın süresince herkesin işi ve geçimi devletin güvencesinde olurdu.

-İnsanlar yaşam savaşı verirken elektrik, su, doğalgaz faturalarından KDV, kredilerden faiz toplamak asla akla gelmeyeceği gibi, temel ihtiyaçlar salgın riski boyunca devlet tarafından karşılanırdı.

-Tümüyle kamu kontrolündeki sağlık kuruluşları, yurttaşların tamamına, istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız sağlık hizmeti sunardı.

-Salgına karşı önlemler üç beş patron örgütü ile değil, işçilerle, kamu emekçileriyle, hekimlerle, mühendislerle, akademisyenlerle beraber belirlenirdi. Ölçü patronların kârları değil aklın ve bilimin ışığında toplumun korunması olurdu.

-Başta hekimler, sağlık ve belediye çalışanları olmak üzere tüm zorunlu işlerde çalışanlar haftalarca koruyucu ekipman beklemez, insanlarımızın ölümü ve hastalanması engellenirdi.

-Tüm kadınlara iş ve gelir güvencesi sağlanır, evde kalınan dönemlerde ev içi şiddetin önlenmesi için devlet etkin önlemler alırdı.

-Tek kişinin dediği ferman olmaz, muhtarından belediyesine tüm kamu kurumları ile işbirliği içinde bir mücadele yürütülür, maskesinden ekmeğine tüm ihtiyaçlar beraber karşılanır, siyasi rekabet değil halkın sağlığı öncelikli olurdu."

Sistem Topluma Yük
Tarih boyunca egemenlerin, toplumun çoğunluğunun çıkarına bir düzenin mümkün olmadığını anlattığına değinilen açıklamada, "Bugün görüyoruz ki, asıl mümkün olmayan, asıl akıldışı olan bu düzendir. Toplumları hastalığa, dünyayı ekolojik krizlere, üretenleri açlığa, işsizliğe, güvencesizliğe mahkum eden bu düzen Türkiye ve dünya halklarının sırtında bir yüktür" denildi. Toplumsal zenginliğe el koyan yüzde 1`in değil toplumun yararını esas alan yeni bir düzen kurmak için mücadele çağırısı yapılarak, şu ilkelere dikkat çekildi:

 "-İnsan onuruna yaraşır bir iş ve ücret, kamusal sosyal güvenlik ve sendikal hakların eksiksiz güvence altına alındığı yeni bir toplumsal düzen kuracağız.

-Demokrasinin ve ifade özgürlüğünün tahrip edilmediği, laik, demokratik, özgürlükçü yeni bir toplumsal düzen kuracağız.

-Her türlü ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe ve ötekileştirmeye karşı eşit yurttaşlığın, yurtta, bölgede ve dünyada barışın benimsendiği yeni bir toplumsal düzen kuracağız."ELEKTRİK SİSTEM TASARIMINDA HESAPLAMA VE BIM MODELLEME SEMİNERİ // VİDEO HABER

20.10.2021
 


Çok Okunanlar


ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: ELEKTRİK SİSTEM TASARIMINDA HESAPLAMA VE BIM MODELLEME

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU PROGRAMI YAYINLANDI

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

ŞUBE YÖNETİM KURULU, SMM KOMİSYONU ORTAK TOPLANTISI

MİLLETVEKİLLERİ ARSLAN VE SERTER, ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

ORTAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

EFELER BELEDİYE BAŞKANI ZİYARET EDİLDİ

EMO-GENÇ, ÜNİVERSİTELERDE TANITIM MASASI AÇTI

EMO İZMİR ŞUBESİ, KOSBİ’Yİ ZİYARET ETTİ

ADM ELEKTRİK AYDIN İL MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 25


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.