MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB’NİN İŞLEVLERİ VE MÜCADELESİ HAKKINDA BROŞÜR 
TMMOB, meslek odalarını hedef alan saldırılara karşılık “Kamusal Kaynaklarımızın ve Haklarımızın Korunmasında Birliğimizin Önemi` başlıklı broşür çıkardı. TMMOB’nin kamusal niteliği ve toplumcu mücadele çizgisi nedeniyle uzun yıllardan bu yana iktidarların hedefinde olduğu belirtilen broşürde, “Birliğimiz, siyasal iktidarların ölçüsüz güç ve yetkilerine karşı sadece ülke varlıklarının ve toplumsal çıkarın değil, aynı zamanda meslektaşlarımızın da koruyucusu durumundadır” deniliyor.
 

TMMOB`nin "Kamusal Kaynaklarımızın ve Haklarımızın Korunmasında Birliğimizin Önemi" adlı broşürü toplam 28 sayfadan oluşuyor. Broşürde "Özelleştirme Karşıtı Mücadele; Kentsel Kimliğin ve Ortak Mekanları Korunması; Doğal ve Tarihi Mirasın Korunması; Rant Projelerine Karşı Kamusal İhtiyaçların Önceliği; Yasa ve Yönetmeliklerin Tekniğe ve Toplum Yararına Uygunluğu; Özlük Haklarımızın ve Meslek Onurumuzun Korunması; İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği; Kamusal-Mesleki Denetim; Eşitlik, Özgürlük, Demokrasi ve Bağımsızlık Mücadelesinde TMMOB" başlıkları altında açıklamalar yer alıyor. 

Broşürün "TMMOB Kamusal Statüsüyle Kamu Yararı için Mücadele Ediyor" başlıklı sunuş yazısında, birliğin kuruluş yasası ve Anayasa`dan kaynaklanan görev ve sorumluluklarına atıf yapılıyor. Yazıda, "Anayasada ve yasada açık biçimde yer aldığı gibi, Birliğimiz görev ve sorumlulukları, sadece üyelerimizin sicil kayıtlarının tutulması ve mesleki faaliyetlerinin düzenlenmesi ile sınırlı değil, ülkemizin, mesleğimizin ve halkımızın ortak çıkarına ilişkin her konuda kamu adına faaliyet yürütülmesini gerektirecek kadar geniştir" deniliyor.

TMMOB`nin uzun yıllardan bu yana siyasal iktidarların hedefinde olmasının temel nedeninin, sahip olduğu kamusal nitelik ve toplumcu mücadele çizgisi olduğu belirtilen yazıda, şu görüşler dile getiriliyor:

"İktidara geldikleri andan itibaren hükümet gücünü sınırsız biçimde kullanma arzusunda olan hükümetler karşısında, Birliğimizin ülke varlıklarını ve toplumun genel çıkarlarını koruması, hükümetleri ve yandaşlarını rahatsız etmektedir. Bilinmelidir ki, iktidarların gündelik siyasal menfaatleri için hayata geçirmek istedikleri proje ve uygulamaların bilime, doğaya ve kamusal çıkara uygunluğu konusunda toplum adına denetlemek birliğimizin ve tüm meslek örgütlerinin anayasal sorumluluğudur.

Birliğimiz, siyasal iktidarların ölçüsüz güç ve yetkilerine karşı sadece ülke varlıklarının ve toplumsal çıkarın değil, aynı zamanda meslektaşlarımızın da koruyucusu durumundadır. Üyelerimiz mesleklerini icra ederken iktidarın ideolojik dayatmalarına ve siyasal baskılarına maruz kalmıyorsa eğer, bu durum, birliğimizin siyasal iktidarlardan bağımsız duruşu ve statüsü sayesindedir.

Birliğimiz, meslek alanımızdaki tüm faaliyetlerin mesleki dayanışma ilişkileri esasına bağlı olarak sürdürülmesinin güvencesidir. Meslek alanımızdaki dayanışma ilişkisini ve kamusal denetimi ortadan kaldırarak tümüyle rekabete dayalı bir sistem kurmak, ülkemizdeki mühendis, mimar ve şehir plancılarının acımasız piyasa koşulları altında çok uluslu şirketlerin ve ulusal tekellerin boyunduruğu altında ezilmesine neden olacaktır. Birliğimiz kurulduğu günden bu yana mesleğin her alanında, mesleki kariyerin her aşamasında rekabete karşı dayanışmanın, piyasaya karşı kamusal yaklaşımın, bireysel keyfiyete karşı ortak kararların savunucusu ve güvencesi olmuştur."

"Kamusal Kaynaklarımızın ve Haklarımızın Korunmasında Birliğimizin Önemi" broşürüne aşağıdaki dosyadan ulaşabilirsiniz.

 

 

Dosyalar

Kamusal Kaynaklarımızın ve Haklarımızın Korunmasında Birliğimizin Önemi (1583 KB)HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

23.05.2021
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİS ADAYLARI STAJ İÇİN KONTENJAN BEKLİYOR

SİNOP NÜKLEER SANTRAL DAVASI BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI…

20 YILDA 4 MİLYON OLAN FİBER ABONE, 2 YILDA 24 MİLYONA ÇIKAR MI?

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

TARAFTAR BİLİRKİŞİ İSTEMİYORUZ!

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

PATRONLAR KURTULACAK ELEKTRİK FATURALARI ARTACAK (SÖZCÜ)

SİNOP`TAKİ NÜKLEER YALAN

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (SOZCU.COM.TR)

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (EGENİNSESİ.COM)

Okunma Sayısı: 69


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.