MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARI


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) örgütlenme çalışmaları kapsamında, bazı elektrik dağıtım şirketleriyle iletişime geçilerek, bünyelerinde istihdam edilen, EMO’nun mesleki alanlarındaki üyemiz ve üye olmayan mühendisler ile ilgili bilgi istendi.
 

Elektrik Mühendisleri Odası, 2019 Aralık ayında, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ), Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (EDAŞ)  ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş`ye (EDAŞ) birer yazı göndererek, bünyelerinde çalışan elektrik, elektronik, biyomedikal, elektrik-elektronik, kontrol, haberleşme, telekomünikasyon ve mikroelektronik mühendislerinin listesinin bildirilmesini istedi.

Kişisel Verileri Korumu Kurumu`nun (KVKK) olumlu görüşüne rağmen EMO`nun bu talebinin reddedilmesi üzerine, şirketlere 14 Mayıs 2020 tarihinde ikinci bir yazı gönderildi. Yazıda, "Özel sektörde çalışan mühendislerin meslek odasına üyeliğinin zorunluğu olduğu ve EMO`nun yasal yetkilerinin kullanılmasını engelleyen tutum ve davranışlar karşısında yasal başvuru hakkını kullanacağı" belirtildi.

EMO Ana Yönetmeliği ve Serbest Müşavir Mühendislik Hizmetleri Yönetmeliği`nin ilgili hükümlerine atıf yapılan yazıda, Kişisel Verileri Korumu Kurumu Başkanlığı‘nın 04.10.2019 tarih ve 9971 sayılı yazısında; mesleki denetim kapsamında mühendislerin proje bazlı bilgilerinin EMO tarafından temini ve dolayısıyla özel kuruluşlar tarafından aktarılması faaliyetlerinin, Kanun‘un 5. Maddesi‘nin 2. Fıkrası‘nın (ç) bendi ve 4. Maddesi hükümlerindeki ilkeler gözetilerek kişilerin açık rizası olmadan gerçekleştirilebileceğine dair görüş bildirildiği belirtildi.

Bu görüş gereği özel sektörde faaliyet gösteren kuruluşların bünyelerinde çalışan mühendislerin, EMO`nun denetim ve düzenleme faaliyeti kapsamında olduğu kaydedilen yazıda,  "Kamu tüzel kişisi olan EMO‘ya yasalarca tanınan yetkilerin kullanılmasında kamu, özel tüm kuruluş ve kişilerin yardımcı olması esastır. Engelleyici tutum ve davranışlar karşısında yasal başvuru hakları kullanılacaktır" denildi.

Yazıda, söz konusu şirketlerde çalışan elektrik, elektronik, biyomedikal, elektrik elektronik, kontrol, haberleşme, telekomünikasyon, mikroelektronik mühendislerinin listesi ile proje bilgilerinin EMO`ya en kısa süre içinde bildirilmesi istendi.HALK TV- HABER MASASI

16.09.2021
 


Çok Okunanlar


EMO TEİAŞ’IN ÖZELLEŞTİRİLMESİ KARARINI YARGIYA TAŞIDI

KABARIK ELEKTRİK FATURALARININ NEDENİ: TEMMUZ ZAMMI, GEÇ FATURALANDIRMA VE TÜKETİM ARTIŞI (GAZETEDUVAR.COM.TR)

TMMOB TEİAŞ RAPORU YAYIMLANDI

KABARIK ELEKTRİK FATURALARININ NEDENİ ORTAYA ÇIKTI (MEMURLAR.NET)

HALK TV- ANA HABER

EMO 47. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN KOCAELİ ŞUBE’YE ZİYARET VE BASIN AÇIKLAMASI

BOZKURT YIKIMI... KARADENİZ HES’LERİ... (SERDAR KARSU-ELEKTRİK MÜHENDİSİ/İTÜ- CUMHURİYET)

HALK TV- HABER MASASI

KRT TV-HABER AKTİF

Okunma Sayısı: 129


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.