MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), TMMOB Çalışma Grubu Toplantısı, 29 Mayıs 2020 tarihinde, video konferans yöntemi ile düzenlendi. Siyasi iktidarın Haziran ayında TBMM Genel Kurulu gündemine getirmek istediği, “TMMOB ve meslek odaları yasa değişikliğinin” ele alındığı toplantıda, Önümüzdeki dönem yapılması planlanan çalışmalara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu, öneriler değerlendirildi.
 

 

EMO Yönetim Kurulu`nun 12 Mayıs 2020 tarih ve 46/98 sayılı oturumunda aldığı karar doğrultusunda, ‘TMMOB Kanun Değişikliğine" yönelik yapılması planlanan çalışmaların daha etkin ve verimli yürütülmesi amacıyla, "TMMOB Çalışma Grubu" adı altında oluşturulan Grup, ilk toplantısını geniş katılımla gerçekleştirdi. 

Toplantıya; EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, Başkan Yardımcısı Evindar Aydın, Sayman Üye Mehmet Turgut, Yazman Üye İbrahim Saral; EMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Kardelen Kamişli; EMO Denizli Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Pala; EMO Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ceylan; EMO Kocaeli Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevil Bulutlar Şen; EMO Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Doğukan Yurttaş; EMO Gaziantep Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bünyamin Sağlam, Sayman Üye Mehmet Demir, Yedek Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Utku Çıkım, Gaziantep Şube Üyeleri; Bülent Daşoluk, Bahattin Uylukçu; EMO İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Egemen Akkuş, Gülefer Mete; EMO Mersin Şube Yönetim Kurulu Üyesi Umut Temizkan; EMO İstanbul Şube Yedek Yönetim Kurulu Üyeleri Oğulcan Gülderen, Emrullah Ay; EMO Antalya Şube Üyeleri Mehmet Bahadır Demir, İlhan Metin, EMO Bursa Şube Üyesi, Yusuf Bozkurt; EMO Samsun Şube Üyeleri Mehmet Özdağ ve Suat Yılmaz ile Oda Müdürü Cansel Arslan katıldı.

Toplantı, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek tarafından açıldı. Meclis gündemine gelecek olan yasa tasarısı taslağına ilişkin, TMMOB ve EMO tarafından yapılan çalışmalar, düzenlenen toplantılar konusunda bilgi aktaran İpek, TMMOB ve meslek odalarının mücadele gerektiren, tarihi bir döneme girdiğini vurguladı.   

TMMOB örgütlülüğünün iktidara gelen tüm hükümetler tarafından etkisizleştirilmeye çalışıldığını hatırlatan İpek, dünyayı ve Ülkemize etkisi altına alan Koronovirü (Covio-19) salgınına rağmen hükümetin bu saldırgan ve yok etmeye yönelik tutumunun her şey bir yana bırakılarak ahlaki olmadığını ifade etti. İpek, yasa tasarısına ilişkin tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"Küresel salgın dolayısıyla toplumun; sosyal, psikolojik, ekonomik açıdan büyük sıkıntılar yaşadığı bir dönemde; salgınla mücadele edemeyen, ekonomik çöküntü içinde çıkış bulamayan hükümet, çareyi salgını fırsata dönüştürmekte buldu. Sosyal devlet anlayışına sahip birçok ülke böylesine olağanüstü bir dönemde vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik örnek adımlar atarken, Ülkemizde ise toplumun beklentisinden uzak tamamen sermayeden yana ekonomik paketler açıklandı, Kanal İstanbul Projesi ihalesi gerçekleştirildi, SİT alanları ve tarımsal alanlar kullanıma açıldı. Son olarak da meslek odalarımızı etkisizleştirmek için harekete geçildi. Uyguladığı, antidemokratik, gerici ve baskı politikalar ile sermayenin karşısında meslek odalarımızı birer tehdit olarak gören hükümet, siyasi mantığa sığmayan, ahlak dışı bir anlayışla yasa tasarısını tekrar gündeme getirdi. "

Demokratik kurumlara saldırının arkasında yerli ve uluslararası sermaye gruplarının talepleri olduğuna dikkat çeken İpek, "Bu ülkenin ve toplumun ortak çıkarlarını, kamu yararı ilkesinden vazgeçmeden savunmaya devam edeceğiz" dedi.

Meclis Genel Kurulu`nda görüşülmesi hedeflenen yasaya ilişkin ellerinde her hangi bir resmi taslak bulunmadığını, çeşitli taslak metinlerin ortada dolaştığına dikkat çeken İpek, EMO Hukuk Müşavirliği tarafından metine ilişkin bilgi verdi. TMMOB ve bağlı odaları ile ortak yürütülen çalışmaları aktararak, örgütsel yapı içinde alınan tüm kararların büyük bir özen ve titizlikle uygulanmaya çalışıldığını kaydetti. 

TMMOB Çalışma Grubu`nun hükümetin saldırılarına yönelik dayanışma ağının örülmesi, mücadele hattının kurulması için büyük önem taşıdığının altını çizen İpek, örgütsel bütünlük içinde alınan kararların hızla hayata geçirilmesinde koordinasyonun büyük rol oynadığını hatırlattı.

EMO TMMOB Çalışma Grubu tarafından;

1-EMO Üyelerinin, 

2- Kamuoyunun, 

3-Parlamentodaki milletvekillerinin,

bilgilendirilmesine yönelik üçayaklı bir çalışma yürütmesi gerektiğine işaret eden İpek, hükümetin neoliberal politikaları karşısında kitlesel gücün harekete geçirilmesinin önemini vurguladı.

İpek, TMMOB yasa taslağı ile ilgili yürütülen çalışmaların, TMMOB-Odalar; Odalar-Şubeler ve TMMOB- İKK`lar üzerinden iki kanaldan yürütüldüğünü kaydetti. Bu iki çalışma kanalının ortaklaştırılmasının büyük önem arz ettiğini vurgulayan İpek, "Şubelerimizin İKK`lar üzerinden yürütülen faaliyetleri de bu çalışma grubuna hızla ulaştırması kararların bütünlüklü olarak yürütülmesini sağlayacaktır" diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından toplantıda sırası ile söz alan Çalışma Grubu Üyeleri, yasa taslağına ilişkin Şubelerde yapılan çalışmalar konusunda paylaşımlarda bulundular. Önerilerini paylaştılar.

Toplantıda; Yasa tasarısına ilişkin Şubelerin planladığı tüm çalışmaların ve çalışma sonuçlarının, önerilerin TMMOB Çalışma Grubu whatsapp iletişim ağından ve mail ortamında anında aktarılmasına, etkili ve güçlü bir dayanışma için koordinasyonun ve iletişimin TMMOB Çalışma Grubu üzerinden sağlanmasına; Gündeme ilişkin; basın açıklamaları, duyurular ve hazırlanan materyallerin ulusal, yerel ve sosyal medyada yaygınlaştırılmasının sağlanması için medyadan sorumlu bir grup oluşturulmasına, Merkez ve Şubelerdeki basın birimleri ile ortak çalışmaların sağlanmasına; Yasa taslağına ilişkin EMO`ya bağlı 14 Şube Yönetim Kurulu`nun ortak bir açıklama yapılmasına; Şubelerin kendi bölgesindeki TMMOB ve EMO kamu ve toplum yararı için yaptığı bölgesel ve yerel çalışmaların ve sorunların ve ihtiyaçlarıda konuya dahil ederek, bildiri veya dosyalar olarak açıklanmasına,  Bölgede yürütülen İKK çalışmalarına etkin olarak katılım sağlanmasına, bölge milletvekilleri ve belediye başkanları ile temasa geçilerek yasa içeriğinin ve yasanın amacının anlatılmasına, yerel imkanların kullanılmasına; EMO`nun neden var olduğu, niçin var olması gerektiğini vurgulayan meslek alanı içine giren konuların öne çıkarıldığı çalışmalar yapılmasına (afiş, kısa film, caps vs.); Yasa taslağı gündemi ile geniş katılımlı Danışma Kurulu ve geçmiş dönem delegeleri ile toplantılar düzenlenmesine, ayrıca üyelerimizin bilgilendirilmesi amacıyla etkin çalışmalar yürütülmesine; Odamızın meslek alanlarına giren milletvekilleri ile temasa geçilmesine; Yasa teklifinin resmi olarak ortaya çıkmasının ardından hukuk birimi tarafından geniş kapsamlı bilgilendirmeler yapılmasına, toplantılar düzenlenmesine; TMMOB Çalışma Grubu Toplantısı`nın bilgi akışı, görüş ve önerilerin değerlendirilmesi için her hafta düzenli olarak video konferans yöntemi ile yapılmasına, karar verildi.

 


 HALK TV- HABER MASASI

16.09.2021
 


Çok Okunanlar


EMO TEİAŞ’IN ÖZELLEŞTİRİLMESİ KARARINI YARGIYA TAŞIDI

KABARIK ELEKTRİK FATURALARININ NEDENİ: TEMMUZ ZAMMI, GEÇ FATURALANDIRMA VE TÜKETİM ARTIŞI (GAZETEDUVAR.COM.TR)

TMMOB TEİAŞ RAPORU YAYIMLANDI

KABARIK ELEKTRİK FATURALARININ NEDENİ ORTAYA ÇIKTI (MEMURLAR.NET)

HALK TV- ANA HABER

EMO 47. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN KOCAELİ ŞUBE’YE ZİYARET VE BASIN AÇIKLAMASI

BOZKURT YIKIMI... KARADENİZ HES’LERİ... (SERDAR KARSU-ELEKTRİK MÜHENDİSİ/İTÜ- CUMHURİYET)

HALK TV- HABER MASASI

KRT TV-HABER AKTİF

Okunma Sayısı: 122


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.