MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SOSYAL MEDYAMA DOKUNMA


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) da içinde yer aldığı İnternet Yaşamdır Platformu, Meclis gündeminde olan sosyal medya düzenlemesine karşı, 28 Temmuz 2020 tarihinde Ankara Kuğulu Park’ta basın açıklaması gerçekleştirdi. Düzenleme ile sosyal medyada oluşan muhalefetin bastırılması ve kontrol edilemeyenlerin susturulmasının amaçlandığı belirtilen açıklamada, İnternet’e büyük bir sansür getirecek olan düzenlemenin geri çekilmesi istendi.
 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Bilgisayar Mühendisleri Odası, Alternatif Bilişim Derneği, Linux Kullanıcıları Derneği gibi meslek kuruluşları ve kitle örgütlerinden oluşan İnternet Yaşamdır Platformu, yeni sosyal medya düzenlemesine karşı 28 Temmuz 2020 tarihinde Ankara Kuğulu Park`ta basın açıklaması yaptı.

Alternatif Bilişim Derneği`nden Av. Faruk Çevik, sosyal medya düzenlemesi ile sansürün büyüyeceğini, esas amacın muhalefeti susturmak olduğunu belirterek, "Bu yasa kamu yararına aykırı ve yasanın sonuçları yurttaşlar için baskıdan başka bir şey getirmeyecek" diye konuştu.

Bu düzenleme ile çıkartılan içeriklere VPN yoluyla dahi ulaşılamayacağını söyleyen Çevik, "Türkiye`de zaten ne zaman güncel muhalefetten tepki toplayan bir olay olsa ağ daralttırılması uygulanmaktadır. Onlar sosyal medyayı kapatmayacaklarını söylüyorlar ancak bu ortamlara bir şekilde girişimiz engellenecek ve baskılanacak" dedi.

Tüketici Hakları Derneği adına konuşan Turhan Çakar da, "Bu kamu yararına aykırı bir düzenlemedir. Bu aynı zamanda demokrasiye de aykırı bir düzenlemedir. Zaten bu yasanın düzenlenme şekli de antidemokratir. Toplumun gerçekleri öğrenme hakkı engellenecektir. Bu düzenlemenin ortadan kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Açıklamaya, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras ve EMO Yönetim Kurulu Üyesi Ömürhan Avni Soysal da katıldı.

"Yolsuzlukların unutturulması hedefleniyor"

Açıklama sırasında "İnternet yaşamdır söndürülemez", "Susma haykır sansüre hayır" sloganları atıldı. Grup, düzenlemenin içeriğine dair bilgilendirici broşürler de dağıttı. Broşürde, düzenlemeye ilişkin şu bilgiler verildi:

1-      Sosyal medya şirketleri Türkiye`de resmi temsilci bulundurmak zorunda kalacak: Türkiye`den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıların Türkiye`de resmi temsilci bulundurmaları zorunlu olacak. Resmi temsilci bulundurmayanlara kademeli olarak yüksek para cezaları kesilecek ve %90`a kadar bant genişliği daraltma cezası uygulanacak. Yani fiilen erişilemez hale getirilecek.

2-      Türkiye‘den bağlanan kullanıcıların verilerinin Türkiye‘de tutulması gerekecek: Türkiye`den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya ağ sağlayıcılarının Türkiye`deki kullanıcılarının verilerini Türkiye`de tutması gerekecek. Bu sayede yetkililer istedikleri kullanıcının bilgilerine (IP adresi, kimliği, adresi, bağlantı saati vb.) istedikleri zaman erişebilecek.

3-      Sosyal medya şirketlerine kişisel başvuruda bulunmak mümkün olacak: Kişilik haklarını ilgilendiren durumlarda şirketlere bireysel başvuru yapılabilecek ve başvuruların 48 saat içerisinde yanıtlanması gerekecek. Yürütülmesi neredeyse olanaksız olan bu süreç, yine sosyal medya servislerinin Türkiye`deki etkinliklerini durdurmalarına yol açacak.

4-      Yasa kapsamında "erişim engelleme"sinin yanı sıra "içerik çıkarma" da uygulamaya alınacak: 5651 sayılı yasa kapsamında sansür "erişim engelleme" yöntemi ile yapılıyor, Türkiye`den ilgili içeriğe erişim engellense de tüm dünyadan yine erişilebilir/görüntülenebilir oluyordu. Yeni düzenleme ile içeriğin tamamen çıkarılması isteniyor; bu sayede tüm eski defterlerin kapatılması, tüm yolsuzluk ve hukuksuzlukların unutturulması hedefleniyor.

5-      Yasa önerisinde "unutulma hakkı"ndan söz edilmiyor: Unutulma hakkı; içeriğin haber değeri, haberin geleceğe ışık tutması, içeriğin tarihsel bir veri olması, talepte bulunan kişinin siyasetçi ya da ünlü olması, haberin gerçeklere dayanması gibi ölçütlerle değerlendirilir. Oysa yasa önerisine göre kişilik hakkının ihlali gerekçe gösterilerek hiçbir ölçüt olmadan her türlü içerik arama motorlarından sildirilebilecek.

Broşüre ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz.UPS’LERDE GERÇEK MODÜLARİTE KAVRAMI VE XTRAVFI WEBINARI DÜZENLENDİ

16.07.2021
 


Çok Okunanlar


AĞUSTOS AYINDA DÜZENLENECEK MİSEM EĞİTİMLERİ

EMO ANKARA ŞUBESİ ONLİNE STAJ PROGRAMI BAŞLADI

EMO ANKARA ŞUBESİ ONLİNE STAJ PROGRAMI KAPSAMINDA GÖN KLİMA’YA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

İLK BİLDİRİLER KONFERANSI 2021

UPS’LERDE GERÇEK MODÜLARİTE KAVRAMI VE XTRAVFI WEBINARI DÜZENLENDİ

İLK BİLDİRİLER KONFERANSI 2021

ONLİNE STAJ PROGRAMI KAPSAMINDA YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU MANEVRALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

İLK BİLDİRİLER KONFERANSI 2021

EMO ANKARA ŞUBESİ 17. DÖNEM YÖNETİM KURULU BAŞKANI NECATİ İPEK’İ ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE SAYGIYLA ANIYORUZ

MİLLET BAHÇELERİ SEMPOZYUMU DÜZENLENİYOR

Okunma Sayısı: 44


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.