MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ`NİN 75. YILINDA İKTİDARA NÜKLEER SİLAHSIZLANMA ÇAĞRISI (ETHA15.COM)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Hiroşima ve Nagazaki‘ye yönelik atom bombalı saldırının 75. yılında açıklama yapan NKP, bir kez daha nükleer silahların zararlarına dikkat çekti. İktidara seslenen NKP, nükleer silahsızlanma çağrısı yaptı.
 

Nükleere Karşı Platform (NKP), ikinci emperyalist paylaşım savaşı sırasında ABD tarafından Japonya‘nın Hiroşima ve Nagazaki kentine atılan atom bombası ile yapılan katliamın 75. yılında açıklama yaptı.

Hiroşima‘da 120 bin, Nagazaki‘de 75 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırıda, binlerce insanın sakat kaldığı ve kanser vakalarında da yıllar boyu süren büyük artışların olduğunu hatırlatan NKP, katliamın izlerinin hala silinmediğini belirtti.

Böylesi bir felaketin bir daha yaşanmaması ve nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılması için savaş karşıtlarının silahsızlanma çağrılarının karşılıksız kaldığını kaydeden NKP, nükleer gücü elinde bulunduran emperyalist ülkelerin etik değerlerden uzak, yeni bir dünya düzeni yarattığını  belirtti.

‘İKTİDAR NÜKLEER SİLAHLARIN ÇEKİLMESİ UYARISINI DİKKATE ALMADI‘

NKP, "Ülkemizi yöneten siyasi iktidar da, NATO şemsiyesi altında ABD silahlarını topraklarımızda barındırarark uluslararası anlaşmaları ihlal etmiş, ulusal güvenliğimiz ve bölge barışını tehdit eden ABD-NATO nükleer silahlarının ülkemizden çekilmesi uyarılarını dikkate almamışlardır" dedi.

Nükleer güce sahip olmayı ulusal bir itibar meselesine dönüştüren siyasi iktidarın, milli güvenlik ve enerji ihtiyacı bahanesiyle, yarattığı çok yönlü tehlikelere rağmen, nükleer silahlara geçiş birikimi oluşturduğu kabul edilen; Mersin Akkuyu‘da, Sinop İnceburun‘da kurulması planlanan santrallar ile olası nükleer silah üretimine kapı aralandığını kaydeden NKP, açıklaması şöyle devam etti: "Bilim insanlarının, çevre örgütlerinin görüş ve önerilerini dikkate almayan, ülke menfaatleriyle uyuşmayan, ülkemizi büyük bir çıkmazın içine sokacak santral ve silah yatırımları yerine; halkın ve giderek yok olmaya yüz tutan doğanın çözüm bekleyen sorunlarıyla yüzleşerek, kamu odaklı çözümler geliştirilmesini istiyoruz.

‘NÜKLEER SİLAHSIZLANMA ÇAĞRIMIZI YİNELİYORUZ‘

"Hiroşima ve Nagazaki katliamının 75. yıl dönümünde, nükleer silahsızlanma çağrımızı yineliyoruz. İnsanlığın ve evrenin geleceği, dünya barışı için nükleer silahların yasaklanmasının, tüm dünyanın silahlardan arındırılmasının; barış, kardeşlik, dayanışma içinde silahsız, nükleersiz bir dünya kurulmasının mümkün olduğunu hatırlatıyoruz. Ülkemiz yönetiminin, 7 Temmuz 2017‘de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu‘nda dünya ülkelerinin ezici çoğunluğuyla onaylanan ‘Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması‘nı bir an önce imzalamasını ve TBMM‘den de kabul edilerek geçirilmesini istiyoruz.

"İnsanlığın geleceği için büyük bir tehdit unsuru olan nükleer santrallar ve silahlar konusunda Ülkemiz ve dünya hükümetlerini sorumluluğa davet ediyoruz. Hayatlarımızdan nükleer santrallar, nükleer silahlar çıkartılana, yurdumuzda ve dünyada insanlığın evrensel ideali olan; barış, adalet, eşitlik ve özgürlük sağlanana kadar, tüm canlılarıyla birlikte doğayı yok etmeyi göze alan bu sömürücü üretim anlayışına karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi, geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz."

 

 

Bağlantılar

www.etha15.com/haberdetay/hirosima-ve-nagazakinin-75-yilinda-iktidara-nukleer-silahsizlanma-cagrisi-122924
 


HALK TV - GÜNAYDIN TÜRKİYE

30.10.2020
 


Çok Okunanlar


TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ KOMİSYONU BAŞKANI’NA YANIT

ELEKTRİK FATURASINI YARIYA DÜŞÜRME SANATI (GAZETEDUVAR.COM.TR/ÖNDER ALGEDİK)

ŞİRKETLERE VAR VATANDAŞA YOK!

EMO 47. DÖNEM 1.KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI BAŞLADI…

ENERJİ KOMİSYONU`NDA `BABAM OTO ELEKTRİKÇİSİYDİ` TARTIŞMASI (SOL.ORG.TR)

ARTI TV YAYINI

SMM DAİMİ KOMİSYON TOPLANTISI

EMO HUKUK ORTAK TOPLANTISI

EMO 47. DÖNEM ENERJİ DAİMİ KOMİSYONU TOPLANDI…

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI SİNOP’TA DÜZENLENDİ…

Okunma Sayısı: 21


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.