MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO 47. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Olağan Genel Kurulu 22-23 Ağustos 2020 tarihlerinde Ankara’da düzenlendi. Koronavirüs önlemleri altında, açık havada gerçekleştirilen Genel Kurul’da 46. Dönem çalışmaları değerlendirilerek, önümüzdeki iki yıllık dönemde gerçekleştirilecek çalışmalar planlandı. Önümüzdeki dönemde görev alacak Oda kurulları belirlendi.
 

Anadolu Otel Esenboğa Termal`de açık havada düzenlenen EMO 47. Olağan Genel Kurulu, 22 Ağustos 2020 günü çalışmalarına Divan Başkanlığı`nın oluşturulmasıyla başladı. Divan Başkanlığına Erhan Karaçay seçilirken, Tarık Tarhan ve Emin Yıldırım başkan yardımcıları; Asuman Gülay Yıldırım, Mesut Durmaz, Reha Şen ve Ali Can Dumanlı katip üyeler oldular. İlk olarak Genel Kurul gündemi oylanarak, kabul edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından Anıtkabir Çelenk Heyeti belirlendi.

EMO 46. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, açılış konuşmasına, siyasi ve ekonomik krizin, Koronavirüs salgınının da etkisiyle katlandığına işaret ederek başladı. Koronavirüse karşı açıklanan tedbirlerde halkın ve toplumun değil, sermaye çevrelerinin gözetildiğini anlatan İpek, faturaların ötelenmesi de dahil olmak üzere EMO ve meslek odalarının talep ve uyarılarının siyasi iktidar tarafından dikkate alınmadığına vurgu yaptı.  Buna karşın EÜAŞ`ın dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile görevli tedarik şirketlerine yapılan satış tarifesinde 2020`nin başından bu yana yüzde 62 indirim yapıldığını ancak bu indirimin de tüketicilere yansıtılmadığını belirten İpek, kamu eliyle elektrik şirketlerinin sübvanse edildiğini, elektriği daha ucuza alan şirketler karlarını artırırken, milyarlarca dolara ulaşan borçlarını da kamunun üstlendiğini söyledi.

Hükümetim salgına karşı önlemler yerine olağan dönemlerde yapamadığı işlere yoğunlaştığını ifade eden İpek, TMMOB Yasası`nın değiştirilmek istendiğini, Kanal İstanbul proje ihalesinin yapıldığını, SİT alanları ve tarımsal alanları kullanıma açan yönetmelik çıkarıldığını anımsattı. Türkiye`de 16 Nisan 2017 Referandumu ve 24 Haziran 2018 seçimleri ile Parlamenter sistemin ortadan kaldırıldığına işaret eden İpek, şunları söyledi:

"Bu süreç ülkemizi çıkmaz sokağa getirmiştir. Sorunlar çözülmemiş, daha da ağırlaşmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi iflas etmiştir. Türkiye`nin tekrar parlamenter sisteme geçmesi için çalışılmalıdır. Toplumda büyük bir ayrışma yaşanmaktadır. Uluslararası alanda da özellikle Libya ile ilgili yaşanan süreç, ülkemizi batağa sürüklemektedir. Burada bir kez daha altını çiziyoruz; insanlığın geleceği için barış mücadelesi büyük önem taşımaktadır. Atatürk`ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh` ilkesi ışığında, tüm dünyada barışın, kardeşliğin, demokrasinin yerleşmesi için çaba harcanmalı; dünyamızın ve ülkemizin kaynakları silahlara, füzelere, bombalara değil, insanlığın yararına kullanılmalıdır."
Yerel seçimler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin tekrar edilmesi ve kayyum atamalarına değinen İpek, "Kayyum atamaları, bu ülkede artık her şeyin ayaklar altına alındığını göstermiştir. Seçim sonuçlarına karşı yürütülen gerilim ve kışkırtma politikalarının ülkemizi getirdiği nokta ortadadır. İktidar gücüyle halkın iradesinin gasp edilmesine izin verilmemelidir" dedi.

EMO`nun üyelerine yönelik yaptırdığı ankette işsizlik oranının yüzde 31.2 olarak belirlendiğini, bu oranın TÜİK verilerinin 3 katına ulaştığını kaydeden İpek, "Ekonomide yapısal reformlar acil olarak yürürlüğe konulmalı, borç batağını kurutacak, gelir dağılımındaki adaletsizliği son erdirecek, refah ve kalkınma getirecek yeni bir Demokratikleşme Programı uygulanmalıdır" diye konuştu.

"Özelleştirme Vurguna Dönüştü"
Özelleştirme politikalarını eleştiren Gazi İpek, enerji sektörünün bugün büyük bir batağın içinde olduğunu, satın alma garantileri ve YEKDEM fiyatlarıyla oynanarak yandaş sermayeye destek sağlandığını kaydetti. "Özelleştirmenin enerji sektöründe vurguna dönüştüğünü" anlatan İpek, enerjinin bir kamu hizmeti olduğu unutulmadan, yeniden kamusallaşmaya dönülmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye`nin nükleer santrallara ihtiyacı olmadığının altını çizen İpek, "Enerji alanındaki planlamalarda ‘ekolojik denge, çevre ve insan` unsurları temel alınarak, öncelikle kayıp-kaçaklar tasfiye edilmeli, enerji verimliliği ve tasarrufu desteklenmeli ve yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Geçiş için Master Planı yapılmalıdır" dedi.

Gazi İpek, Türk Telekom`un özelleştirilmesinin ardından, 10 yılda 5.7 milyar dolara yakın kar payı alan ancak özelleştirme bedeli için kullandığı krediyi ödemeyen Oger grubunun büyük bir batak yarattığını, sonuçta Türk Telekom`un yüzde 55 hissesinin 3 banka tarafından kurulan ortak şirkete devredildiğini anımsattı. İpek, "Özelleştirme tarihi, uluslararası sermayenin soygunu ve ülkeyi teslim almasıdır" diye konuştu.

Meslek Alanlarının Düzenlenmesi
EMO`nun 2020 Temmuz sonu itibarıyla 67 bini aşkın üyesinin bulunduğunu, 14 şube ve 113 temsilcilikle hizmet vermeye devam ettiğini aktaran İpek, şu görüşleri dile getirdi:

"Kamu hizmetlerinin verilmesinde bir taraf kamu kurumları ise, diğer taraf odalarımızdır ve bu ikisi arasında mutlaka uyum ve koordinasyon sağlanması gerekmektedir. Oysa uyum sağlamak bir yana karar vericiler tarafından meslek odaları her aşamada dışlanmaya çalışılmaktadır. Bir meslek kuruluşu olarak asli görevimiz Anayasa`nın 135. maddesinden aldığımız yetkiyle, meslek alanımızı düzenlemek ve denetlemektir. Öncelikle alanımızdaki mühendislerin mesleki çıkarlarını öne çıkaran faaliyetler yürütmektir. Bu alanı çözemezsek üyelerimizle ilişkilerimizin zayıflayacağı bir gerçek. Mezun olan meslektaşlarımızın yüzde 25`i üye olmaktadır. Meslek alanının yeniden düzenlenmesi ve denetlenmesi konusunda eylem planı gerekiyor."

Konuşmasında Rekabet Kurulu tarafından EMO`ya verilen para cezasına da değinen İpek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Siyasi iktidar EMO`yu teslim alacağını zannetmesin. Bu ülke böyle karanlık bir dönemin iktidarıyla uzun süre gidemez. Kendi ayakları üzerinde duracak, daha sağduyulu, siyasal oluşumlar sağlanacaktır. Ülkemiz ve odalarımız mücadele devam edecektir. EMO, 66 yıldır ülkemiz, mesleğimiz ve meslektaşlarımız yararına sürdürdüğü onurlu çizgisinden ödün vermemiştir, bundan sonra da vermeyecektir. Özgür, laik, demokratik çağdaş ve bağımsız bir ülke özlemiyle Genel Kurulumuza başarılar diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum."

Pandemi nedeniyle konuk çağrılmayan Genel Kurul`da, EMO 46. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek`in açılış konuşmasının ardından gündem doğrultusunda, Hasan Balıkçı Onur Ödülü töreni gerçekleştirildi. Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede hain bir saldırı sonucunda yaşamını yitiren EMO Üyesi Hasan Balıkçı anısına verilen ödül, gazeteci-yazar Çiğdem Toker`e sunuldu.

Ardından EMO 46. Dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Evindar Aydın tarafından EMO 46. Dönem Çalışma Raporu okundu.  EMO 46. Dönem Saymanı Mehmet Turgut, Mali Rapor`u, EMO 46. Dönem Onur Kurulu Başkanı İsa Güngör Onur Kurulu Çalışma Raporu`nu ve EMO 46. Dönem Denetleme Kurulu Başkanı Gıyasi Güngör de Denetleme Kurulu Çalışma Raporu`nu aktardı.

Delegelerin raporlar üzerine dile getirdikleri görüş ve eleştirilere EMO 46. Dönem Yönetim Kurulu üyeleri İbrahim Saral, Ömürhan Avni Soysal, Erol Celepsoy, EMO 46. Dönem Başkan Yardımcısı Evindar Aydın ve EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek yanıt verdi. EMO 46. Dönem Yönetim Kurulu`nun aklanması ve 47. Dönem Taslak Bütçesi`nin kabul edilmesinin ardından ilk gün çalışmaları sona erdi.

İkinci Gün Oda Kurulları Belirlendi
Genel Kurul`un ikinci günü 23 Ağustos 2020 tarihinde yapılan seçimlerle EMO Yönetim Kurulu, Onur Kurulu ve Denetleme Kurulu asıl ve yedek üyeleri ile EMO`yu TMMOB Genel Kurulu`nda temsil edecek asıl ve yedek delegeler ile TMMOB Yönetim Kurulu, TMMOB Yüksek Onur Kurulu ile TMMOB Denetleme Kurulu adayları seçildi. Mavi Liste ile Beyaz Liste`nin  yarıştığı seçimlerde, 1 kişi de Onur Kurulu Üyeliği ve TMMOB Delegeliği için bağımsız aday oldu. Seçimlerde 713 delege oy kullanırken; 12 oy geçersiz, 701 oy geçerli sayıldı.

Yönetim Kurulu
Mavi listede yer alan adayların kazandığı kesinleşmemiş sonuçlara göre; EMO 47. Dönem Yönetim Kurulu, Bülent Pala, Şaban Filiz, Şükrü Can İncebıyık, Çiğdem Gündoğan Türker, Seyfettin Atar, Olgun Sakarya ve Mehmet Özdağ`dan oluştur. Genç Ali Nihat Dursun, Ferhat İnal, Cihangir İren, Fatih Mardinoğlu, Sedat Gökmenoğlu, Hakan Tuna ve Ali Naci Alpay ise Yönetim Kurulu yedek üyeleri olarak belirlendi.

Onur Kurulu
EMO 47. Dönem Onur Kurulu ise İlhan Metin, Eylem Ölmezoğlu, İrfan Satır, Mustafa Asım Rasan ve Çetin İnce`den oluşurken, Adil Göle, Nagehan Abacılar, Tarık Ciğer, Mehmet Bahadır Demir ve Fikriye Yaman ise yedek üyeler olarak belirlendi.

Denetleme Kurulu
Denetleme Kurulu`na Suat Yılmaz, Hüsamettin Pala, Özgür Yakışan, Hüseyin Ekram Pazarlı, Bekir Dursun, Yaşanur Kaya ve İbrahim Aksöz seçilirken, Mazhar Oymanlı, Osman Alkan, Haldun Yıldırım, Vedat Aydın, Ahmet Aldanoğlu, Orhan Tunçöz, Metin Çangalgil ise yedek Denetleme Kurulu üyeleri olarak belirlendi.

Üst Kurul Adayları 
TMMOB Yönetim Kurulu için Ufuk Ataç, Erdal Ünver, Nazmi Çaymaz aday olarak belirlenirken, TMMOB Yüksek Onur Kurulu için Seyit Ali Gürsoy, TMMOB Denetleme Kurulu için ise Şükrü Güner, EMO adayı oldu.ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

14.07.2020
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ FEN ADAMLARINA BIRAKILAMAZ

YEKDEM, DOLAR BAZLI KAYNAK AKTARMA ARACINA DÖNÜŞTÜ

`KAÇAK` GÜNEŞ SANTRALLARINA DİKKAT

YANGIN KADER DEĞİL ÖNLENEBİLİR

TOPLUMUN GELECEĞİNİ KORUMA MÜCADELESİNİ SÜRDÜRÜYORUZ

Okunma Sayısı: 94


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.