MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Dönem Yönetim Kurulu tarafından, ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik’in hayatını kaybetmesi ile ilgili yapılan açıklamada, “Herkes için adil yargılanmanın önü açılsın diye bedel ödemekten çekinmeyen Ebru Timtik hayatını kaybetti. Adil yargılanma talebinin bedeli ölüm olmamalıdır” denildi. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

 

Adil yargılanma talebiyle 238 gündür ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik`i yitirmenin üzüntüsü içindeyiz. Ebru Timtik ve halen ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal`ın demokratik taleplerini görmezden gelenler, yaşam hakkını ihlal etmiş dolayısıyla adaleti de yok etmiştir.

Oysa adil yargılanma en az yaşam hakkı kadar elzem ve anayasayla güvence altına alınmış temel bir haktır. Anayasa`nın 36. maddesine göre, "Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir." Yine Anayasa`nın 56. maddesine göre "Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak" ile görevlidir. Avukat Ebru Timtik`in göz göre göre ölümünde her iki Anayasa maddesi de ihlal edilmiştir.

Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal`ın sevk edildikleri Adli Tıp Kurumu, iki avukatın da cezaevinde kalmalarının uygun olmadığı yönünde rapor vermesine rağmen, tahliye talepleri mahkemece reddedilmiştir. "Hak, hukuk, adalet" arayışındaki Ebru Timtik`in sözlerine kulaklar tıkanmış, ölümüne seyirci kalınmıştır.

Hukukun yok sayıldığı bir ülkede adil yargılanma da dahil temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğu söylenebilir mi?

Etnik, dini, sınıfsal, ekonomik, siyasi vs. durumlara bakılmaksızın herkes eşit insan haklarına sahiptir. Öyleyse bütün insanlar, dünyanın neresinde olursa olsun bu haklara, kendiliğinden, başka şarta gerek kalmadan sahip olacak ve bu haklara saygı gösterilmesini devletten, kurumlardan ve bireylerden talep edebilecektir. Her insan, yasayla kurulmuş, bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından, hukuka ve hakkaniyete uygun bir şekilde, kamuya açık ve makul bir süre içinde adil yargılanma isteme hakkına sahiptir. Adil yargılanma hakkı, hukuk devletinin temel unsurunu oluşturmaktadır.

Herkes için adil yargılanmanın önü açılsın diye bedel ödemekten çekinmeyen Ebru Timtik hayatını kaybetti. Adil yargılanma talebinin bedeli ölüm olmamalıdır.

İnsanların korku ve yoksunluktan kurtulması, kişinin onuruna ve değerine, konuşma ve inanma özgürlüğüne sahip olacağı bir dünyanın ortaya çıkması, özgürlük içinde toplumsal gelişim ve daha iyi bir yaşam düzeyini sağlamak için, zorbalık ve baskıya karşı, insan haklarının hukukun egemenliğiyle, hakkaniyetle savunulmasının ve korunmasının önemli olduğunu bir kez daha haykırmak istiyoruz.

Avukat Aytaç Ünsal ölüm orucunu sürdürmektedir. Bir an önce yaşam haklarının korunması ve adil yargılanma haklarının tanınması yönünde adım atılmalıdır.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

47. DÖNEM YÖNETİM KURULU

28 Ağustos 2020

 EMO ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI ÖZGÜR KARAGÜLLE, KANAL 3 TELEVİZYONU’NA AFYONDAKİ ZİYARETLERİ DEĞERLENDİRDİ

19.10.2020
 


Çok Okunanlar


YENİ DÖNEM MİSEM EĞİTİMLERİ ONLINE OLARAK DEVAM EDECEK

EMO ANKARA ŞUBESİ 2020 GÜZ DÖNEMİ WEBINARLARI BAŞLADI

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. DÖNEM MESLEK DALI KOMİSYONLARI KURULUYOR

PANDEMİ DÖNEMİNDE KOMPANZASYON SİSTEMLERİ SAĞLIKLI ÇALIŞMADIĞINDAN FİRMALAR CEZA RİSKİ ALTINDA

FEN ADAMLARININ YETKİSİZLİĞİ TESCİLLENDİ

HARMONİKLER VE HARMONİKLERDEN KORUNMA YOLLARI WEBINARI DÜZENLENDİ

ACI KAYBIMIZ: ŞUBEMİZİN ESKİ TEKNİK MÜDÜRLERİNDEN 12733 SİCİL NUMARALI İSMAİL HAKKI EMİROĞULLARI YAŞAMINI YİTİRDİ

PIC PROGRAMLAMA (1.BÖLÜM) WEBINARI DÜZENLENDİ

YENİ DÖNEM MİSEM EĞİTİMLERİ ONLINE OLARAK DEVAM EDİYOR

ENERJİ NAKİL HATLARINDA BUZ VE RÜZGAR YÜKÜ WEBINARI DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 31


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.