MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Dönem Yönetim Kurulu’nun, 28 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Adli Tıp Kurumu’nun cezaevinde kalmasının uygun olmadığına ilişkin rapor verdiği avukat Ebru Timtik’in hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Adil yargılanma talebinin bedeli ölüm olmamalıdır” denildi.
 

Adil yargılanma talebiyle 238 gün ölüm orucunu sürdüren avukat Ebru Timtik`in hayatını kaybetmesinden duyulan üzüntünün ifade edildiği açıklamada, Timtik ve halen ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal`ın demokratik taleplerini görmezden gelinerek, yaşam hakkını ihlal edildiğine vurgu yapılarak, şöyle denildi:
"Oysa adil yargılanma en az yaşam hakkı kadar elzem ve anayasayla güvence altına alınmış temel bir haktır. Anayasa`nın 36. maddesine göre, ‘Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir.` Yine Anayasa`nın 56. maddesine göre ‘Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak` ile görevlidir. Avukat Ebru Timtik`in göz göre göre ölümünde her iki Anayasa maddesi de ihlal edilmiştir.

Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal`ın sevk edildikleri Adli Tıp Kurumu, iki avukatın da cezaevinde kalmalarının uygun olmadığı yönünde rapor vermesine rağmen, tahliye talepleri mahkemece reddedilmiştir. ‘Hak, hukuk, adalet` arayışındaki Ebru Timtik`in sözlerine kulaklar tıkanmış, ölümüne seyirci kalınmıştır. Hukukun yok sayıldığı bir ülkede adil yargılanma da dahil temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğu söylenebilir mi?"

"Adil Yargılanma Hakkı"
Etnik, dini, sınıfsal, ekonomik, siyasi durumlara bakılmaksızın herkesin eşit haklara sahip olduğuna işaret edilen açıklamada, "Öyleyse bütün insanlar, dünyanın neresinde olursa olsun bu haklara, kendiliğinden, başka şarta gerek kalmadan sahip olacak ve bu haklara saygı gösterilmesini devletten, kurumlardan ve bireylerden talep edebilecektir. Her insan, yasayla kurulmuş, bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından, hukuka ve hakkaniyete uygun bir şekilde, kamuya açık ve makul bir süre içinde adil yargılanma isteme hakkına sahiptir. Adil yargılanma hakkı, hukuk devletinin temel unsurunu oluşturmaktadır" denildi. Ebru Timtik`in herkesin adil yargılanması için mücadele ettiğine vurgu yapılan açıklama şöyle tamamlandı:

"Adil yargılanma talebinin bedeli ölüm olmamalıdır. İnsanların korku ve yoksunluktan kurtulması, kişinin onuruna ve değerine, konuşma ve inanma özgürlüğüne sahip olacağı bir dünyanın ortaya çıkması, özgürlük içinde toplumsal gelişim ve daha iyi bir yaşam düzeyini sağlamak için, zorbalık ve baskıya karşı, insan haklarının hukukun egemenliğiyle, hakkaniyetle savunulmasının ve korunmasının önemli olduğunu bir kez daha haykırmak istiyoruz. Avukat Aytaç Ünsal ölüm orucunu sürdürmektedir. Bir an önce yaşam haklarının korunması ve adil yargılanma haklarının tanınması yönünde adım atılmalıdır."ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

14.07.2020
 


Çok Okunanlar


ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ : MEME KANSERİ FARKINDALIK VE BİLİNÇLENME

YEKDEM, DOLAR BAZLI KAYNAK AKTARMA ARACINA DÖNÜŞTÜ

`KAÇAK` GÜNEŞ SANTRALLARINA DİKKAT

YANGIN KADER DEĞİL ÖNLENEBİLİR

TOPLUMUN GELECEĞİNİ KORUMA MÜCADELESİNİ SÜRDÜRÜYORUZ

HALKIN MALINA ŞİRKET ÇIKARLARI İÇİN EL KONULAMAZ

“AKILLI” ŞEBEKE MEVZUAT BATAKLIĞINA GÖMÜLDÜ

Okunma Sayısı: 16


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.