MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ÇED OLUMLU NÜKLEER OLUMSUZ (BİRGÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Sinop Nükleer Santralı için ÇED olumlu kararı verildi. ÇED sürecinin doğru işlemediği ve kararının hukuksuz olacağını belirten Sinop NKP üyeleri, dava açacaklarını belirtti.
 

GÖKAY BAŞCAN

Yurttaşların tüm itirazlarına rağmen Sinop Nükleer Santralı için nihai çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu onaylandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`ndan yapılan duyuruda ‘halkın görüşlerinin dikkate alındığı` iddia edildi. ÇED raporunda proje bedelinin 12 milyar dolar olduğu ifade edildi.

ÇED olumlu kararının hukuki olmadığını belirten Sinop Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri dava açacaklarını belirtti. Birçok yurttaş, sivil toplum örgütünün (STK) yanı sıra Sinop Belediyesi`nin de karara itiraz edeceği ifade edildi. Projenin kimin yapacağına ilişkin soru işaretleri sürerken santralın yapılacağı İnceburun mevkiinde ağaç katliamı hâlâ sürüyor.

Sinop nükleer santral projesini gerçekleştirmeyi taahhüt eden Japonya, 2018 yılının başında Milletlerarası Anlaşma‘dan çekilmiş, reaktörlerin yapımı için görevlendirilen Mitsubishi-Areva konsorsiyumu da sonlandırılmıştı. Projeyi yapacak şirket, Mitsubishi devredeyken yüzde 49 hisseye sahip olacağı belirtilen EUAS International ICC Merkezi Sinop Nükleer Güç Santrali(NGS) Jersey Adaları Türkiye Merkez Şubesi adına Assystem ENVY Enerji ve Çevre Yatırımları A.Ş. oldu. Şuan da ÇED olumlu kararı verilen santralın ne geçerli bir anlaşması da ne de reaktörlerin inşaatı için belirtilen bir şirket söz konusu.

2018 yılında ÇED süreci kapsamında yapılan inceleme değerlendirme komisyonu toplantısına Sinoplular alınmamış, ancak toplantı yapılmış sayılmıştı.

ÇED raporuna ilişkin dava açacaklarını belirten Sinop Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Kayhan Konukçu, "ÇED süreci askıya alındığında da itirazlarımızı yapmıştık. Görmezden geldiler. Hukuki mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ayrıca alanlarda olacağız, sesimi yükselteceğiz" dedi.

ÖLÜLER ELEKTRİK KULLANAMAZ

1996 yılından bu yana nükleere karşı mücadele verdiklerini belirten Konukçu, "Çernobil`in patladıktan 10 yıl sonra Sinop`ta çocukların ölü ve sakat doğduğunu gördük. Bunun üzerine nükleere karşı sesimizi yükseltmeye başladık. Nükleer enerjinin pahalı olduğunu biliyoruz. Enerjiye, ekonomiye yararı olmayacağı ortada. Biz sadece Sinop`ta değil dünyanın her yerinde nükleere ve nükleer silahlanmaya karşıyız. Çünkü ölüler elektrik kullanamaz" diye konuştu.

‘İKTİDAR SÜRECİ BİZDEN KAÇIRDI`

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Bülent Pala ise bu kararı ‘yıkım` olarak değerlendirdi. İktidarın ÇED sürecini kendilerinden kaçırdığını ifade eden Pala, "ÇED süreci bizlerden, sivil toplum kuruluşlarından hatta milletvekillerinden dâhi kaçırılmaya çalışıldı. Biz bu süreçte değişik çalışmalar nükleer santralın parasal, toplumsal ve çevresel olarak etkilerini dile getirdik. Neden karşı olduğumuzun gerekçelerini sıraladık. Kararın pandemi sürecinde bir gece yarısında yayınlanması da ayrıca garip bir durum. Sanayi ve ticarethanelerde elektrik tüketiminin düştüğü, dövizin çok arttığı dönemde ‘yıkım kararı` olarak değerlendirmek gerekli" ifadelerini kullandı.

KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR

ÇED olumlu kararının yok hükmünde olduğunu belirten Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, "Süreci başından beri takip ediyoruz. Bu karar anti demokratik şekilde alınmıştır. Her türlü mücadelemizi sürdüreceğiz. Sokakta da mücadele etmeye devam edeceğiz. Nükleer santral bizim kırmızı çizgimizdir. Sinoplu`nun istemediği bir şeyi kimseye dayatamaz. ÇED olumlu kararına itiraz davamızı da açacağız" diye konuştu.

(Birgün; 13.09.2020) YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

EMO YENİ YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DIŞARIYA KAYNAK AKTARIM ARACIDIR!

YAŞANAN SELLER DOĞAL AFET DEĞİLDİR!

Okunma Sayısı: 29


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.