MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

`YERLİ VE MİLLİ` ENERJİDE ŞİRKETLER 10 YIL BOYUNCA DOLAR ÜZERİNDEN ENERJİ ÜRETECEK (EVRENSEL.NET) 
Elektrik Mühendisleri Odası `yerli ve millilik` diyen iktidarın 10 yıl boyunca enerji şirketlerine döviz cinsinden ödeme yapmasındaki çelişkiye dikkat çekti.
 

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim faaliyeti gösteren tesisler için uygulanacak fiyat ve süreler ile yerli katkı ilavesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 18 Eylül tarihi ile Resmi Gazete`de yayımlandı. Karar ile birikte Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasına (YEKDEM) tabi lisanslı üretim tesislerinin 30 Haziran 2021 tarihine kadar işletmeye girmeleri koşuluyla, döviz cinsinden yapılacak ödemelerin 31 Aralık 2030 tarihine kadar uzatılacağı bildirildi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), iktidarın "yerli ve millilik" derken 10 yıl boyunca şirketlere döviz cinsinden ödeme yapılmasındaki çelişkiye dikkat çekti.

"ŞİRKETLERİN DOLAR AYRICALIĞI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL"

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), "İthal kaynak oranı oldukça yüksek olan elektrik enerjisi üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarından azami ölçüde yararlanılması gerekmektedir. Ancak 01.01.2021 ile 30.06.2021 tarihleri arasında işletmeye girmesi muhtemel üretim tesislerine sağlanan bu ayrıcalıklı uygulamanın hangi ihtiyaçtan kaynaklandığı ve ödemelerin neden Amerikan Doları karşılığında yapılacağı anlaşılamamıştır. Siyasal iktidar her platformda yerli ve milli enerji politikası üzerinde dururken Resmi Gazete`de yayımlanan karar ile kısa bir süre içinde işletmeye girecek üretim tesislerinin üretimleri karşılığında lisans sahiplerine Amerikan Doları bazında ve 31.12.2030 tarihine kadar sürecek ödemeleri için adeta ayrıcalık tanınması kabul edilebilir değildir" ifadelerini kullandı.

"YEKDEM ŞİRKETLERE KAYNAK AKTARMANIN YOLU HALİNE GELDİ"

YEKDEM`in bazı üretim şirketlerine kaynak aktarmanın yolu haline geldiği ifade edilen açıklamada şunlara değinildi:

 

"2020 yılı itibarıyla YEKDEM‘e esas; gücü 50 MW ile 626.8 MW arasında olan toplam 59 adet rezervuarlı HES ve gücü 50 MW ile 288.1 MW arasında değişen toplam 165 adet RES mevcuttur. Bir taraftan YEKDEM kapsamında yapılan ödemelerin dağıtım sistemi kullanıcıları ile Son Kullanıcı Tedarik Tarifesi`ne tabi yüksek tüketimli özellikle sanayi aboneleri üzerindeki olumsuz etkisinden söz edilirken, diğer taraftan Milli ve Yerli Enerji Politikası söylemine karşı önümüzdeki 10 yıl için hangi şirket(ler)in ve hangi gerekçeyle döviz cinsi ödemelerden yararlandırılacak olması, içinde çelişki barındıran bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevrenin, doğanın ve sosyal yaşamın üzerindeki olumsuz etkilerinden arındırılmış olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisi üretiminde azami ölçüde kullanılması doğru bir tercihtir. Ancak bu yöndeki uygulamaların üretim şirketlerine kaynak aktarmanın yolu olarak kullanılmaması ve kullanıcı tarifelerini artırıcı etkilerinin minimum seviyede tutulması için gereken önlemler alınmalıdır." (Ankara/EVRENSEL)

(evrensel.net; 19.09.2020) 

 

Bağlantılar

www.evrensel.net/haber/414472/yerli-ve-milli-enerjide-sirketler-10-yil-boyunca-dolar-uzerinden-enerji-uretecek
 


TELE 1 – ANA HABER BÜLTENİ

23.10.2020
 


Çok Okunanlar


TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ KOMİSYONU BAŞKANI’NA YANIT

DURMAK YOK, ELEKTRİK ZAMLARI İLE YOLA DEVAM…

ŞİRKETLERE VAR VATANDAŞA YOK!

EMO 47. DÖNEM 1.KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI BAŞLADI…

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI ÇED OLUMLU KARARI YARGIYA TAŞINIYOR…

ARTI TV YAYINI

YEKDEM`DE KARA DELİĞE DOĞRU (ÇİĞDEM TOKER/ SÖZCÜ)

ENERJİ KOMİSYONU`NDA `BABAM OTO ELEKTRİKÇİSİYDİ` TARTIŞMASI (SOL.ORG.TR)

SMM DAİMİ KOMİSYON TOPLANTISI

EMO HUKUK ORTAK TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 66


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.