MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

İHTİYACIMIZ OLMAYAN BİR ENERJİ İÇİN HALKIN MALINA DEVLET TARAFINDAN ŞİRKET ÇIKARLARI LEHİNE EL KONULMASI KABUL EDİLEMEZ!


GÜNDEM

 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Dönem Yönetim Kurulu yayımladığı mesaj ile Manisa-Salihli Çapaklı’da yöre halkının karşı çıkışına rağmen kurulmak istenen Biyogaz Enerji Santrali için acele kamulaştırma kararı verilmesine tepki göstererek, Çapaklı halkının mücadelesini desteklediğini bildirdi.
 

Daha önce yöre halkının gösterdiği tepki ve kolluk güçlerinin uyguladığı orantısız güç kullanımı ile gündeme gelen Manisa/Salihli Biyogaz Enerji Santrali için, 24 Eylül 2020 tarih ve 31254 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan 2970 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırma kararı verilmiştir.

Söz konusu Ege Biyogaz Enerji Santralı`nın 3,12 MW (megavat) kurulu gücünde ve ön lisans aşamasında olduğu görülmektedir. 

Ülkemizde yıllardır enerji talebinin gerçek dışı abartılı tahminleri üzerinden yapılan üretim planlamaları nedeniyle arz fazlası oluştuğu bilinmektedir. Zira mevcut elektrik kurulu gücümüz 93.022,7 MW olup bu kapasitenin yaklaşık yarısı kullanılmaktadır.  

Her geçen gün derinleşen ekonomik kriz etkisiyle elektrik enerjisinde talep daralması devam etmektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu`nun (EPDK) en son yayımladığı 2020 Haziran Ayı Elektrik Sektör Raporu`na göre elektrik tüketimi bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 3.18 düşmüştür. 

Böyle bir ortamda 93.022,7 MW olan elektrik kurulu gücümüzün sadece yüzde 0,0033`ünü (yüzbinde 3,3) karşılayabilecek özel sektöre ait bir enerji tesisi için savaş, doğal afet gibi durumlarda halka hizmet etmek üzere devlet tarafından kullanılması gereken acele kamulaştırma yetkisinin bir şirketin çıkarları için kullanılması kabul edilemez.

Ege Biyogaz Enerji Santralı, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamına alınma olasılığı yüksek bir enerji tesisi olacağı için üreteceği elektriğin kilowatsaati 13,3 Dolar Cent ile devlet tarafından yüzde 100 alım garantili olacağı için yapımcı şirket açısından olağanüstü karlı bir yatırımdır. Ancak bu yatırımda hiçbir şekilde kamu yararı yoktur.

Hiçbir enerji halkın kendi toprakları üzerinde sağlık ve huzurla yaşama hakkından daha değerli olamaz.

Manisa, Salihli - Çapaklı halkının haklı mücadelesini destekliyoruz. 


Elektrik Mühendisleri Odası

47. Dönem Yönetim Kurulu

25 Eylül 2020TELE 1 – ANA HABER BÜLTENİ

23.10.2020
 


Çok Okunanlar


TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ KOMİSYONU BAŞKANI’NA YANIT

DURMAK YOK, ELEKTRİK ZAMLARI İLE YOLA DEVAM…

ŞİRKETLERE VAR VATANDAŞA YOK!

EMO 47. DÖNEM 1.KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI BAŞLADI…

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI ÇED OLUMLU KARARI YARGIYA TAŞINIYOR…

ARTI TV YAYINI

ENERJİ KOMİSYONU`NDA `BABAM OTO ELEKTRİKÇİSİYDİ` TARTIŞMASI (SOL.ORG.TR)

SMM DAİMİ KOMİSYON TOPLANTISI

EMO HUKUK ORTAK TOPLANTISI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI SİNOP’TA DÜZENLENDİ…

Okunma Sayısı: 215


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.