MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI ÇED OLUMLU KARARI YARGIYA TAŞINIYOR… 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Sinop halkının görüşleri alınmadan oluşturulan Sinop Nükleer Güç Santralı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna karşı 2 Ekim 2020 tarihinde, Sinop Adliyesi’nde iptal davası açacak. İtiraz dilekçelerinin Adliye’ye sunulmasının ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı nihai ÇED olumlu raporunu kitlesel basın açıklaması ile protesto edecek. Konuyla ilgili basın duyurusunun tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN DUYURUSU

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI ÇED OLUMLU KARARI YARGIYA TAŞINIYOR…

Nükleer Karşıtı Platform (NKP); Sinop Nükleer Güç Santralı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna karşı, 2 Ekim 2020 tarihinde, Sinop Adliyesi`nde iptal davası açıyor. Halkın görüşleri alınmadan oluşturulan raporun hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle hazırlanan itiraz dilekçelerinin Adliye`ye teslim edilmesinin ardından; Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Edirne, Kırşehir ve Yalova Belediye Başkanlarının da katılımı ile düzenlenecek kitlesel basın açıklaması ile nihai ÇED raporu protesto edilecek.

Sinop İli, Merkez İlçesi Abalı Köyü İnceburun mevkiinde EUAS International ICC Merkezi Jersey Adaları Türkiye Merkez Şubesi tarafından yapılması planlanan, Sinop Nükleer Güç Santralı projesi nihai ÇED raporu,"halkın görüşleri dikkate alındı" iddiasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 11 Eylül 2020 tarihinde onaylandı.

Elektrik Mühendisleri Odası`nın (EMO) 2006 yılından bu yana Sekretaryasını yürüttüğü, bünyesinde çok sayıda meslek odası, sendika, dernek ve çevre örgütü bulunan NKP Bileşenleri ile aralarında belediyeler, çeşitli kurum, kuruluşlar ve çevre aktivistlerinin de olduğu 60`a yakın Sinoplu yurttaş; henüz geçerli bir Elektrik Satış Anlaşması (ESA) ve reaktörleri inşa edecek şirketi dahi belli olmayan santral projesini; Sinop Valiliği`nce ÇED halkın katılım toplantısına katılmak isteyen yurttaşların engellenmesi sonucu, halkın görüşü alınmadan hazırlanan ÇED raporunu, sürecin doğru işletilmediği gerekçesi ile yargıya taşıyacak.

Sinop Adliyesi önünde saat 11.00`da toplanacak olan; 60 Sinoplu yurttaş, Sinop ve Ayancık Belediyeleri, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği`ne (TMMOB) bağlı; EMO, Şehir Plancıları Odası (ŞPO), Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Metalurji Mühendisleri Odası, Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği (SNKPDER) Sinop Çevre Dostları Derneği (ÇDD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Sinop Şubesi, Sinop Kent Hakları Derneği (KENTSAV), Ayancık Çevre Derneği, Sinop Barosu, gönüllü avukatlar, ekoloji mücadelesi temsilcileri, 10 kurum avukatının imzasını taşıyan dava dilekçeleri ile EMO`nun da aralarında bulunduğu kurumların meslek alanına ilişkin görüşlerinin yer aldığı raporlar da dilekçelere ek olarak Adliye`ye sunacak.

İtiraz dilekçelerinin Adliye`ye teslim edilmesinin ardından; Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Arvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman`ın da katılımı ile Sinop Uğur Mumcu Meydanı`nda, saat 12.30`da kitlesel bir basın açıklaması yapılacak. Nükleer santral karşıtları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın onayladığı nihai ÇED olumlu raporunu protesto edecek.

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM
30 EYLÜL 2020   


 HALK TV-HABER BÜLTENİ

30.11.2020
 


Çok Okunanlar


“TURGUT ÖZAL’IN EMO’DAN ATILDIĞI” İDDİASI DOĞRU DEĞİLDİR

ELECO 2020 BAŞLIYOR

ÜCRETLİ VE İŞSİZ MÜHENDİSLER KOMİSYONU TOPLANTISI

ŞİRKET DEĞİL, HALK ODAKLI; TÜKETİMİ DEĞİL, VERİMLİLİK VE TASARRUFU TEŞVİK EDEN BÜTÇE İSTİYORUZ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE RAYLI SİSTEMLER KOMİSYONU TOPLANTISI

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALI VE C6 GRUP KARBON TESİSİ İÇİN BİLİRKİŞİ KEŞFİ

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

3 ODA, KANUN TEKLİFİNİN GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ (YAPİ.COM.TR)

LASTİK YAKMAMA EYLEMİ

FOX TV- ÇALAR SAAT

Okunma Sayısı: 132


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.