MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLܒNE GAZETECİ-YAZAR ÇİĞDEM TOKER DEĞER GÖRÜLDÜ


HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ


 
Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede hain bir saldırı sonucu aramızdan alınan EMO Üyesi Hasan Balıkçı’nın adını ve mücadelesini yaşatmak için verilen Onur Ödülü’ne; Ülke ekonomisi, usulsüz ihaleler, kamu kaynakları ve çevrenin talanı, yolsuzluklar, temel hak ve özgürlüklerin ihlali konusunda yazdığı yazılar nedeniyle Gazeteci- Yazar Çiğdem Toker değer görüldü. Toker’e Onur Plaketi, 22 Ağustos 2020 tarihinde EMO 47. Olağan Genel Kurulu açılışında verilecek. Konuya ilişkin açıklamaya yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

EMO HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ`NE GAZETECİ-YAZAR ÇİĞDEM TOKER DEĞER GÖRÜLDÜ

 

Elektrik Mühendisleri Odası`nın (EMO) kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede kiralık katiller tarafından 18 Ekim 2002 tarihinde katledilen Üyemiz Hasan Balıkçı`nın adını ve mücadelesini yaşatmak için verdiği Onur Ödülü`nün 46. Dönem sahibi belli oldu. Ülke ekonomisi, usulsüz ihaleler, kamu kaynakları ve çevrenin talanı, yolsuzluklar, temel hak ve özgürlüklerin ihlali konusunda yazdığı yazılar nedeniyle Gazeteci- Yazar Çiğdem Toker, Hasan Balıkçı Onur Ödülü`ne değer görüldü.

Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede 41 yaşında hain bir saldırı ile aramızdan alınan EMO Üyesi Hasan Balıkçı`nın anısını yaşatmak adına; 2010 yılında kabul edilen yönerge doğrultusunda, EMO Onur Kurulu üyeleri, EMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Yazmanı`ndan oluşan Seçici Kurul`un aldığı kararla, 2 yılda bir verilen Onur Ödülü`nün sahibi Çiğdem Toker oldu. EMO Yönergesi kapsamında, "mesleğe ve topluma karşı görevlerini yerine getirerek", "sahip olduğu bilgi, birikim ve her türlü mesleki-toplumsal pratiği, kamu çıkarları lehine kullanmayı etik ve ahlaki bir görev kabul ettiğini" gösteren mesleki üretimleri ve davranışlarıyla ödül almaya hak kazanan Toker`e Onur Plaketi, 22 Ağustos 2020 tarihinde EMO 47. Olağan Genel Kurulu açılışında verilecek.

Toker, 15 Ağustos 1965 tarihinde Diyarbakır`da doğdu. Lise eğitimini Denizli`de tamamlayan Toker,  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi`nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1986 yılında Anka Ajansı`nda kültür-sanat muhabiri olarak başladı. Günaydın, Ulus gazetelerinde, Nokta Dergisi`nde kültür sanat, adliye muhabiri olarak stajlar ve TRT`de seslendirmeler yaptı.

1988`de Anadolu Ajansı`nın açtığı sınavları kazanan Toker, Devlet Güvenlik Mahkemesi ve yüksek yargı muhabiri olarak çalıştı. 1990-1993 yıllarında haftalık Ekonomik Panorama Dergisi`nde, 1993-2008 yılları arısında Hürriyet Gazetesi`nin Ankara Bürosu`nda ekonomi muhabiri olarak görev yaptı. Vergi, enerji, kamu ihaleleri, özelleştirme, rekabet politikalarını takip etti. TBMM`de bütçe, mali mevzuat ve 2001 kriz sürecinde çıkarılan kanunların Plan ve Bütçe Komisyonu`ndaki yasama süreçlerini kamuoyuna aktardı. Türkiye`nin taraf olduğu uluslararası toplantıları yurt dışında izledi.

Habertürk Gazetesi`nin kuruluşunda Ankara Temsilciliği görevini üstlendi. Habertürk Gazetesi`nden istifa eden Toker, İnternet gazetesi T24`ün ilk yayınlarında OECD`nin hazırladığı "Futbolda Kara Para Aklama" raporunu tercüme etti; raporu yazı dizisi halinde duyurdu.  2009-2013 yılları arasında Akşam Gazetesi`nde köşe yazarı ve Ankara Temsilcisi olarak çalışan Toker,  TMSF`nin Türk Medya Grubu`na el koyma sürecinde kendi isteğiyle görevinden ayrıldı.

2013 yılında Cumhuriyet Gazetesi`nde okuyucusu ile buluşan Toker, Cumhuriyet yazarları ve yöneticilerinin uzun süreler tutuklu yargılandığı dava sürecini yakından takip etti. Gazetenin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı`nın yönetiminin değişmesiyle Cumhuriyet Gazetesi`nden ayrılan Toker, 2018 yılında bu yana Sözcü Gazetesi`nde köşe yazarlığı görevine devam ediyor.

İktidar baskısı, sansür ve halkın haber alma hakkının engellendiği bir dönemde, eleştirel ve muhalif yazıları dolayısıyla hakkında çok sayıda dava açılan Toker, açılan milyonluk davalara rağmen ülke ekonomisi ve politik gündemlerin arka planında neler olduğunu, kapalı kapılar ardında kamuya ait olan değerlerin usulsüz ihale ve yöntemlerle, şirketlere nasıl aktarıldığını kamuoyuna duyurmuş; meslek etiğinden ödün vermeden, kamusal yarar doğrultusunda yazılar kaleme almıştır. Her tür baskı ve yıldırmaya rağmen, gösterdiği mesleki özen ve cesurca yazılarıyla toplumsal mücadeleye destek olmuştur.

Toker`in; 2008 yılında yayınlanan "Adım da Benimle Beraber Büyüdü", 2018 yılında yayınlanan "Türkiye`de Sağlıkta Kamu Özel Ortaklığı - Şehir Hastaneleri" kitabına makale katkısı, 2019 yılında yayınlanan "Kamu İhalelerinde Olağan İşler" başlıklı kitapları bulunmaktadır. Toker, Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü de aralarında olmak üzere bugüne kadar pek çok ödül almıştır.

Yaşamı boyunca yolsuzluklara, talana ve her türlü karanlık ilişkiye karşı kamunun yararı doğrultusunda dürüstlüğünden ödün vermeksizin mesleğini yapmaya çalışan Hasan Balıkçı`nın örnek kişiliğini yeni nesillere aktarmayı Odamızın bir görevi olarak görüyoruz. Bu kapsamda başlatılan Hasan Balıkçı Onur Ödülü`nün ilki Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu`na, ikincisi Gazeteci İsmail Saymaz`a, üçüncüsü Can Dündar ve Erdem Gül`e, dördüncüsü EMO üyeleri Doç. Dr. Melda Yaman Öztürk ve Doç. Dr. Özgür Öztürk`e verilmişti.

 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU
15 Ağustos 2020

 

 


 CUMHURİYET TV- GÜNDEM ÖZEL

13.05.2023
 


Çok Okunanlar


ÜYE AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI TALEPLERİNİ AÇIKLADI! (ENERJİEKONOMİSİ.COM)

YENİ YÖNETİMDEN TALEPLER

TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİLERİ FUARI VE KONGRESİ (WENERGY’23)

CUMHURİYET TV- GÜNDEM ÖZEL

ELEKTRİK TARİFELERİNİN İNCELENMESİ RAPORU

EMO’DAN VATANDAŞ YARARINA ELEKTRİK HİZMETİ TALEPLERİ (ENERJİGUNLUGU.NET)

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR SU, GIDA VE ENERJİ İÇİN İKLİM POLİTİKALARI

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ

Okunma Sayısı: 205


Tüm Hasan BALIKÇI Onur Ödülü

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.