MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ŞİRKETELERE YENİ İMTİYAZLAR GETİREN YASA İSYAN ETTİRDİ (SÖZCÜ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Enerji piyasasında değişiklik öngören yasanın 24 maddesinin TBMM`den geçmesine tepki büyüyor. Enerji ve maden şirketlerinin köylülerin arazilerine el koymasını kolaylaştıran, doğayı tehdit eden düzenlemeler birkaç şirkete yeni imtiyazlar getiriyor.
 

TBMM‘ye iktidar partisi milletvekilleri tarafından sunulan "Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi`nin 44 maddesinin 24 maddesi Genel Kurul‘da kabul edildi. Ekim ayından bu yana Kaz Dağları‘ndan Karadeniz yaylalarına, Muğla‘dan Tunceli‘ye kadar Anadolu‘nun dört bir yarımdaki vatandaşlar, çevre örgütleri, sendikalar ve odalar bu düzenlemeye karşı mücadele ediyor. Teklifin, enerji ve maden şirketlerini korurken 43 milyon elektrik ve milyonlarca doğalgaz abonesi için hiçbir kolaylık getirmeyen, çevreye zarar veren bir düzenleme olduğu kaydediliyor. 

HEDEF ŞİRKETLERİ KORUMAK TMMOB 

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, teklifin tek hedefinin şirketleri korumak olduğunu belirterek, şunları söyledi: 

"Maden şirketlerinin ruhsat bedelini yatırmadığı takdirde iki katı ceza ödeyeceğini öngören madde yerine ‘Yasal faizi ile öder‘ ifadesi getirildi. Devletin şirketlere yapacağı ödemelerde ise ‘Borcu yoktur‘ belgesi artık aranmayacak. Yani devlet alacağını görmeyecek ama şirketlere ödemeleri aksatmayacak. Teklifteki en hayati maddelerden biri biyokütle santralleriyle ilgili. Başta plastik evsel atıklar, hurda araba lastikleri yakılarak çevreye yayılacak kimyasal ve zehirli gazlarla hava daha da kirletilecek. Yani biyokütle tesisi kurup yakarsam üste 13.3 dolar garanti para verilecek." 

" KAYIP KAÇAK VATANDAŞA" 

Enerji kurumları özelleştirilirken kayıp kaçağın önlenmesiyle etkin mücadelenin gerekçe gösterildiğine dikkat çeken Özdağ, "Ama şimdi getirilecek düzenlemeyle şirketlerin bu konuda yıllardır tedbir almadıkları için doğan fark vatandaşın sırtına yüklenmeye çalışılıyor. Burada yapılması gereken bir an önce üst yargının verdiği 10 yıl boyunca vatandaştan tahsil edilen kayıp kaçak bedellerinin iadesine ilişkin kararların dikkate alınarak, kayıp kaçak oranlarının makul seviyelere indirilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasıdır" diye konuştu.

KÖYLÜNÜN ARAZİSİNE EL KONULABİLECEK

TEKLİFTE yer alan en hassas düzenlemelerden biri de köylünün, çiftçinin arazileriyle ilgili. Taşmmaz tenlini işlemleri başlığı altındaki maddede yapılan düzenlemeyle şirketlerin taşınmaz temini talepleri sadece EPDK ve TEDAŞ‘ın değerlendirmesiyle sonuçlandırılabilecek. Yani köylünün çiftçinin özel mülkü olan arazilere el konulması daha da kolaylaştırılmış olacak. Çabuklaştırma, basitleştirme gerekçesi ile kamu yararının tespitine dair denetim mekanizması ortadan kaldırılmış olacak. Kamu yararına hizmet etmeyen, sermayeyi önceleyen kamulaştırma jşlemlerinin hızlı ve denetimden uzak gerçekleştirilmesi ‘ amaçlanan bu madde henüz görüşülmedi.

(sözcü; 21.11.2020)HALK TV-HABER BÜLTENİ

30.11.2020
 


Çok Okunanlar


“TURGUT ÖZAL’IN EMO’DAN ATILDIĞI” İDDİASI DOĞRU DEĞİLDİR

ELECO 2020 BAŞLIYOR

ÜCRETLİ VE İŞSİZ MÜHENDİSLER KOMİSYONU TOPLANTISI

ŞİRKET DEĞİL, HALK ODAKLI; TÜKETİMİ DEĞİL, VERİMLİLİK VE TASARRUFU TEŞVİK EDEN BÜTÇE İSTİYORUZ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE RAYLI SİSTEMLER KOMİSYONU TOPLANTISI

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALI VE C6 GRUP KARBON TESİSİ İÇİN BİLİRKİŞİ KEŞFİ

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

3 ODA, KANUN TEKLİFİNİN GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ (YAPİ.COM.TR)

LASTİK YAKMAMA EYLEMİ

FOX TV- ÇALAR SAAT

Okunma Sayısı: 40


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.