MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2022.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLERİ İŞSİZLİK KISKACINDA!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 25. Dönem Yönetim Kurulu tarafından 16 Aralık 2020 Çarşamba günü yapılan basın açıklamasında “Biyomedikal mühendisleri işsizlik kıskacında. Biyomedikal Mühendisliği bölümü Türkiye’de 2000 yılından itibaren öğrenci almakta olup; 2020-2021 dönemi için, halihazırda 30 üniversite öğrenci almaya devam etmektedir ve bu üniversiteler toplam 1.370 kontenjana sahiptir. Üniversitelerin kontenjanlarının ve mezun sayılarının artışı Biyomedikal Mühendisleri son yıllarda istihdam sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve tesislerde sağlık personelinin sağlık hizmetlerinde görev almasını ve Biyomedikal Mühendisi istihdamının arttırılmasını talep etmekteyiz.” denildi. Basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLERİ İŞSİZLİK KISKACINDA!

 

Sağlık hakkı ve nitelikli sağlık hizmeti alma uluslararası hukukla ve Anayasamızın 56. Maddesi ile korunan temel bir insan hakkıdır. "Sağlık hakkı", sağlıklı bireyler ve toplum hedefine ulaşabilmek için gerekli tesislere ve şartlara ulaşma, bunları kullanma hakkıdır. "Sağlık hakkı", diğer insan haklarında söz konusu olduğu gibi, hükümetlere üç düzeyde sorumluluk yükler: saygı duyma, koruma ve yerine getirme.

Sağlık Hizmetlerinin iktidar eliyle hızla özelleştirilmesi, şehir hastaneleri yoluyla kamu kaynaklarının özel şirketlere KÖİ yöntemi ile peşkeş çekilmesi ve özel hastanelere verilen teşviklerle nitelikli sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşların ek bedeller ödemesi sonucunu doğurmuştur. Özel hastanelerin insafına bırakılan yurttaşlarımızın uzun süreli sözleşmelerle gelecekleri de ipotek altına alınmıştır.

Ancak yine de tüm olumsuz koşullara rağmen sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesinde ve kesintisiz sürdürülmesinde tüm sağlık çalışanları (doktor, hemşire, sağlık memurları, acil tıp teknisyenleri gibi) yanında Biyomedikal Mühendisleri de önemli bir konuma sahiptir. Ülkemizde ilk mezunlarını 2003 yılında veren bu bölüm mezunları aradan geçen 17 yılın ardından sayıları 6000`in üzerinde mezunu ile ülkemizin her yerinde nitelikli sağlık hizmeti için çalışmaktadır.

Biyomedikal Mühendisleri; tıbbi cihazların ihtiyaca uygun bir şekilde tasarlanması, üretimi, geliştirmesi, işletilmesi, yönetilmesi, bakım, onarım ve kalibrasyonu faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi yönünde ve aldığı eğitimlerle beraber diğer bilimlerle etkileşim içerisinde olacak şekilde eğitim almaktadır. Biyomedikal Mühendisliği bölümü Türkiye`de 2000 yılından itibaren öğrenci almakta olup; 2020-2021 dönemi için, halihazırda 30 üniversite öğrenci almaya devam etmektedir ve bu üniversiteler toplam 1.370 kontenjana sahiptir. Üniversitelerin kontenjanlarının ve mezun sayılarının artışı Biyomedikal Mühendisleri son yıllarda istihdam sorunu ile karşı karşıya kalmıştır.

Ülkemizde sağlık hizmeti sunumunda  Sağlık Bakanlığı`nın rolü büyüktür ve meslektaşlarımız bu hizmetin sunumunda temel çalışma alanlarından biri olan sağlık teknolojilerinin yönetimi ile görevlidir. Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı Kadro Standartları ile Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönerge`ye göre, kadrolara ilişkin standartlar; hizmet sunulan nüfus, nüfus yoğunluğu, sunulması planlanan hizmetler, hizmet alanının coğrafi büyüklüğü, yatak sayıları, kurum çeşidi vb. ölçütler dikkate alınarak belirlenmektedir. Bu yönergeye göre planlanan Biyomedikal Mühendislerinin istihdamı yetersiz olduğu görülmektedir. Ve hala birçok kurum ve kuruluşta klinik mühendislik konusunda planlama bulunmadığı bilinmektedir.

Son yıllara ait Sayıştay raporları incelediğinde Sağlık Bakanlığı`na bağlı kurum ve tesislerde tıbbi cihazlar ile ilgili:

•           Tıbbi cihazların bir kısmının hekim tespitlerine göre kullanımının mümkün olmadığı ve tıbbi cihazların yeterli nitelik ve nicelikte olmadığı,

•           İhale süreçlerinde tıbbi cihazlara ilişkin ihtiyaç tespitlerinin rasyonel hazırlanmadığı,

•           Tıbbi cihazlara ilişkin teknik şartnamelerin ayrıntılı düzenlenmediği,

•           Sözleşme ve eklerinde belirlenen cins ve sayıda tıbbi cihaz ve ekipmanların sağlık tesisinde bulunmadığı,

•           Malzeme Kaynakları Yönetim Sistemi`nin sayıma dayanak oluşturacak sağlıklı veri üretmediği ve bazı hastanelerin envanterlerindeki taşınırlarının MKYS`de kaydının olmadığı,

•           MKYS sorgulamalarında birim fiyatı 10 TL`nin altında olan 32.282 biyomedikal dayanıklı taşınır bulunduğu,

•           Tıbbi cihaz alım sürecinde, planlamanın bazı kamu hastanelerinin ihtiyaçları ve fiziki koşullarıyla uyumlu olmadığı,

•           İhtiyaç planlamasının sağlıklı yapıl(a)maması nedeniyle depolarda bulunan tıbbi sarf ve laboratuvar malzemelerinin miadının dolduğu

tespit edilmiştir. Bu tespitler Sağlık Bakanlığı`na bağlı kurum ve tesislerde Biyomedikal Mühendislerine olan ihtiyacı ve gerekliliği göz önüne sermektedir. Ayrıca tıbbi cihazların stok yönetimi ile ilgili alanlarda, doğrudan sağlık personeline görev verildiği de bilinmektedir.

Biyomedikal Mühendisi istihdamı; insan gücünde ve maddi kaynaklarda tasarruf sağlamak, verimliliği arttırmak amacıyla ilgili hizmetlerin planlanması ve pandemi ile mücadele açısından oldukça önemlidir. Sayıştay raporlarında değinilen hususlar da değerlendirildiğinde; hedeflere uygun, etkin, verimli ve kaliteli sağlık hizmeti sunulmasını sağlamak amacıyla işin ehline verilmesi gerektiğini vurgulamak isteriz.

Bütün bu bilgi ve değerlendirmeler ışığında, Sağlık Bakanlığı`na bağlı kurum ve tesislerde sağlık personelinin sağlık hizmetlerinde görev almasını ve Biyomedikal Mühendisi istihdamının arttırılmasını talep etmekteyiz.

16.12.2020

 

TMMOB

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 25. Dönem Yönetim Kurulu

 ELEKTRİK ÜRETİMİNDE ESCO MODELİ BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

09.02.2023
 


Çok Okunanlar


EMO ANKARA ŞUBESİ DEPREMZEDELER İÇİN UZUN SOLUKLU ÇALIŞMA BAŞLATTI

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

DEPREMZEDELER YARARINA ONLİNE RESİM SERGİSİ

ŞUBE BAŞKANIMIZ TMMOB 47. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISINA KATILDI

14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN

Okunma Sayısı: 483


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.