MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SADECE İSİM, SADECE SAYI, SADECE HABER DEĞİLİZ!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 25 Kasım’a erkekler tarafından katledilen kız kardeşlerimizin acısıyla giriyoruz. Şiddetten Ölen Kadınlar İçin Dijital Anıt, anitsayac.com sitesine göre 2020 yılının ilk 10 ayında 335 kadın erkek şiddetinden yaşamını yitirdi. Bizler sadece isim, sadece sayı, sadece haber değiliz, bizler göğün de yaşamın da yarısıyız.
 

SADECE İSİM, SADECE SAYI, SADECE HABER DEĞİLİZ!


Her yıl olduğu gibi bu yıl da 25 Kasım`a erkekler tarafından katledilen kız kardeşlerimizin acısıyla giriyoruz. Şiddetten Ölen Kadınlar İçin Dijital Anıt, anitsayac.com sitesine göre 2020 yılının ilk 10 ayında 335 kadın erkek şiddetinden yaşamını yitirdi. Bizler sadece isim, sadece sayı, sadece haber değiliz, bizler göğün de yaşamın da yarısıyız.


Mirabel kardeşlerin 25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti`nde katledilmesinin üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık değişmeden devam etmekte. Kadına yönelik şiddete engel olmak başta devlet olmak üzere hepimizin görevidir. Şiddeti durdurmak için atılacak ilk adım İstanbul Sözleşmesi`ni ve 6284 sayılı Kanun`u uygulamak olacaktır. Bugün hayattan koparılan kız kardeşlerimizin çoğu, talep ettiği koruma devlet tarafından sağlanamadığı veya yeterli önlemler alınmadığı için aramızda değiller.


Geçen yıl 25 Kasım`ı İstanbul sözleşmesi, 6284,  nafaka davaları, kadın cinayetleri gündemleriyle geçirmemizin hemen ardından 2019 yılının son aylarında dünya çapında tüm gündemlerin üzerine çıkan bir pandemi ile yüz yüze kaldık. Geniş çaplı bir halk sağlığı meselesi olarak bildiğimiz pandemi sadece sağlık alanında değil ekonomi, istihdam, eğitim, ev içi yaşam gibi birçok alanda olumsuz etkileri ile hızlıca hayatımıza girdi. Uzaktan eğitim, evden çalışma, sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları hepimizin hayatını daraltırken, bu uygulamalar neticesinde en çok kadınlar ve kız çocukları; zaten toplumsal cinsiyet kalıpları neticesinde sosyal hayatlarından kopartılarak eve hapsoldular. Yakın zamanda Kadın Dayanışma Vakfı tarafından yayınlanan "Pandemi ve Şiddet Kıskacında Kadınların Mücadele Deneyimi" başlıklı raporda da karşımıza çıktığı üzere hâlihazırda şiddet görmekte olan kadınlar için durum daha vahim bir hal alırken, kadınların şiddet gördüğüne dair bildirimlerinde artış yaşandı. Pandemi dönemi boyunca kadınlar ekonomik desteklere ve hukuki yardımlara ulaşmakta virüs bahanesi ile zorluklar ve yetersizlikler yaşadılar. İktidar yaratmak istediği kadın düşmanı, gerici, toplumsal cinsiyet rejimi eve kapalı, sosyal hayatın kısıtlandığı, karanlık ve puslu bu en elverişli ortamı adeta fırsata çevirdi. Pandemi hayatı birçok alanda sekteye uğratırken kadın cinayetlerine ise engel olunamamasına mazeret olarak kullanıldı. Pandemi gölgesinde geçen 10 ay boyunca sadece bizim ülkemizde erkekler 335 kadını katletti.


Biz artık bir tek kadının daha "töre, namus, reddedilmek, artık sevilmemek" ve daha nice keyfi nedenlerle erkekler tarafından katledilmesine sessiz kalmayacağız. Bir kız kardeşimizi daha kaybetmeyeceğiz. Bunun için evde, sokakta, işte yaşamın her alanında mücadele etmeye devam edecek, susmayacak, korkmayacak ve erkek egemenliğine itaat etmeyeceğiz.
 
Asla yalnız yürümeyeceksin!
Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!
İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
 
EMO Ankara Şubesi Kadın Mühendisler Komisyonu
24.11.2020

 

 

Dosyalar

(2609 KB)

(2609 KB)“SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


SİBER GÜVENLİK EĞİTİMİ DÜZENLENECEK

ÜYEMİZE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDUK

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

ÇAMLIBEL ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. (ÇEDAŞ) GENEL MÜDÜRÜ NİYAZİ KIVILCIM EMO TOKAT İL TEMSİLCİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Okunma Sayısı: 138


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.