MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO ANKARA ŞUBESİ KADIN MÜHENDİSLER KOMİSYONU: `GERİCİLİĞE GEÇİT YOK`


BASIN AÇIKLAMASI


 
EMO Ankara Şubesi Kadın Mühendisler Komisyonu, geçtiğimiz günlerde TBMM’de dağıtılan “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı İftira Kanunu İptal Edilsin. Erkeklere Negatif Ayrımcılığa Son Verilsin” isimli kitapçık ile ilgili bir basın bildirisi yayınladı. “Gericiliğin ve eril düzenin gereği olarak kadına yönelik şiddeti meşrulaştırma ve toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmada derin bir uçurum açma çabasından başka bir şey değildir.” denilen açıklamanın tam metni haberimizi devamındadır.
 

 

GERİCİLİĞE GEÇİT YOK

Kadına yönelik şiddetin giderek arttığı ülkemizde, TBMM`de milletvekili odalarına "Aile Dernekleri Birliği" adlı oluşum tarafından bırakılan "İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı İftira Kanunu İptal Edilsin. Erkeklere Negatif Ayrımcılığa Son Verilsin" isimli kitapçık;

Gericiliğin ve eril düzenin gereği olarak kadına yönelik şiddeti meşrulaştırma ve toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmada derin bir uçurum açma çabasından başka bir şey değildir.

Yaşadığımız coğrafyada on yıllardır uygulanan politikalar ve yozlaşmış eril düşüncelerin neticesinde cinsiyet eşitsizliğindeki fark giderek büyümektedir. Kadına karşı şiddetin, cinsel tacizin, cinsel saldırının ve kadın cinayetlerinin ayyuka çıkışı rakamsal istatistiklerle de ortada iken; bu gerici ve nefret söylemlerinin gündeme gelmesi ve hatta meclis kapılarından milletvekillerinin odalarına kadar girebiliyor olması,  erkek egemen iktidarın İstanbul Sözleşmesi`ni ve İstanbul Sözleşmesi`nin en önemli yansıması olan 6284 sayılı Kanun`u kendine engel olarak gördüğünün kanıtı niteliğindedir.

Kadın düşmanı bu kitapçıkta yer alan; ‘Evin reisi erkektir; 2 reis olmaz` , ‘Evlilik içi tecavüz yoktur.` , ‘Eşcinsellik sapkınlıktır`, ‘Feminizm terörizmdir`, ‘Toplumsal cinsiyet yoktur; mesleklerin, renklerin, kıyafetlerin cinsiyeti vardır` ifadeleri; her meslek ve sınıftan kadının olduğu gibi, şantiyede, sahada, ofiste, evde çalışan biz kadın mühendislerin de her alanda süregelen emeklerini hiçe saymaktadır.

Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetle mücadele için imzalanan İstanbul Sözleşmesi`nin "Milli güvenlik sorunu haline geldiği" gibi safsataların yer aldığı kitapçıkta, sözleşme metninin cinsiyet ayrımcılığı içerdiği ve 5 milyon mağdur oluşturduğu yalanları da sıralanarak nefret söylemi ve hedef göstermelere olanak sağlamıştır.

Kadınların özgürlük ve cinsiyet eşitliği gibi birçok haklı ve meşru taleplerle sokağa çıktığı eylemlerin görsellerinin de kullanılarak birçok kadını kendi zihniyetlerince ifşa etmeye çalışan, birçok satırında küfür ve hakaretler içeren bu kitapçığı hazırlayan Aile Dernekleri Birliği adlı oluşum ve kitapçığın yayılmasını sağlayan herkes Türk Ceza Kanunu madde 122`de düzenlenen nefret ve ayrımcılık suçu işlemektedir. Devletin yetkili kurumları bir an önce bu suça ortak olan tüm tüzel ve gerçek kişiler için harekete geçmelidir. EMO Ankara Şubesi Kadın Mühendisler Komisyonu olarak bizler de bu sürecin yakından takip edileceğini kamuoyuna bildiririz.

 

25.12.2020

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ

KADIN MÜHENDİSLER KOMİSYONU“SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


2024 YILI SMM/BT BELGE YENİLEME İŞLEMLERİ 15 KASIM 2023 TARİHİNDE BAŞLADI

EMO ANKARA ŞUBESİ HAZİRUN LİSTESİ ASKIYA ÇIKIYOR

6. VERİMLİLİK VE TEKNOLOJİ FUARI DÜZENLENECEK

ANKARA SANAYİ ODASI’NDA “İKİNCİ YÜZYILDA SİBER GÜVENLİK” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ’NDEN PROF. DR. SÜMER ŞAHİN’E TEŞEKKÜR ZİYARETİ

YAPAY ZEK ZİRVESİ 24’E KATILDIK

1. ULUSLARARASI TEKNOLOJİ VE YAZILIM ZİRVESİ DÜZENLENECEK

Okunma Sayısı: 92


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.