MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ELVEDA MI?


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası 47. Dönem Yönetim Kurulu, elektrikli araçlar Özel Tüketim Vergisi’ne yapılan zamla ilgili basın açıklamasında, sektörün gelişimine ket vuracak bu kararın geleceğimiz için çok büyük bir fırsatın kaçırılmasına yol açacağı uyarısında bulundu. Dünyadaki gelişmelere sırt dönmek anlamına gelen bu karardan en kısa zamanda vazgeçilmesi ve enerji dönüşümüne gereken desteğin verilmesi istenen açıklamaya, yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ELVEDA MI?

 

Elektrikli araçlar için uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Resmi Gazete`de 2 Şubat 2021 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yüzde 3 ila15 aralığından, yüzde 10 ila 60 aralığına yükseltilmiştir.

 

Elektrikli Araç Motor Gücü

ÖTV Oranı
(Eski)

ÖTV Oranı
(Yeni)

ÖTV Zam Oranı

85 kW`ı geçmeyenler

% 3

% 10

% 333

85 kW`la 120 kW arasında olanlar

% 7

% 25

% 357

120 kW`ı geçenler

% 15

% 60

% 400

 

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre, elektrikli araç satışları 2020 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 280 oranında artmıştır.

 

 

2019

2020

Artış Oranı

Elektrikli Araç Satışı

222

844

% 280

Elektrikli ve Hibrit Araçların Pazar Payı

% 3,2

% 3,8

 

 

Pazar payının artması siyasi iktidarın iştahını kabartmış olmalı ki, ÖTV oranına yüzde 400`lere varan oranda zam yapılmıştır.

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada iklim krizinin bilinciyle çevre dostu teknolojilerin kullanımına yönelik olağanüstü teşvikler uygulanırken gelen bu zam kararı, Türkiye`de bu alandaki söylemlerin de gerçekçilikten uzak olduğunu göstermiştir. Tüketicinin karbon emisyonu düşük araç tercih etmesinin önü kesilerek, "Bizim iklim kriziyle sorunumuz yok" mu denilmek istenmektedir?

Siyasi iktidarın gösterişli törenlerle kamuoyuna sunduğu Türkiye`nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ve yürütülen projeler de göz boyamadan mı ibaret?

Petrol konusundaki dışa bağımlılık gözönüne alındığında, elektrikli araçların Türkiye için yaratabileceği fırsatlar daha net biçimde görülebilecektir. İçinde bulunduğumuz koşullarda sektörün daha fazla teşvik edilmesi gerekirken, gelişime ket vurulmasını anlamak mümkün değildir. Zam kararı Türkiye`nin yaşadığı ekonomik darboğaz nedeniyle alınmış olsa bile sağlayacağı küçük getirinin yanında, geleceğimiz için çok daha büyük bir fırsatın kaçırılmasına yol açacağı asla unutulmamalıdır.

Dünyada çok hızlı bir enerji dönüşümü yaşanmaya başlamıştır. Bu dönüşüm devasa merkezi enerji santralları yerine, enerjinin tüketildiği noktada  yurtaşın kendi enerjisini sağlaması yönündedir. Yurttaşlar kendi yaşam alanlarını korumak, sürdürülebilir kılmak ve ekonomik yapılarını güçlendirmek için tercihlerini değiştirmektedirler. Teknolojik gelişmeler ve buna bağlı maliyet düşüşleri de bu tercihlerin hayata geçmesini hızlandırdığı gibi yaygınlaşmasını da sağlamıştır.

Yakın geleceğin en basit enerji senaryosu; yurttaşın kendi evinin çatısında panellerden ürettiği elektrikle bahçesindeki elektrikli aracını şarj etmesi, fazladan ürettiği enerjiyi de komşusu ile paylaşması şeklinde olacaktır. Ve bu gelecek senaryosunda araçlar için benzin istasyonu aramak yoktur.

Elektrikli "yerli ve milli" otomobil TOGG`un üretim sürecini baştan baltalamak olan bu kararname, aslında ülkemizi biraz daha fosil yakıt bağımlısı yapacaktır.

Dünyadaki gelişmelere sırt dönmek anlamına gelen bu karardan en kısa zamanda vazgeçilmesini ve enerji dönüşümüne gereken desteğin verilmesini diliyoruz.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

47. DÖNEM YÖNETİM KURULU

4 Şubat 2021BBNTÜRK- HABERLER

30.11.2021
 


Çok Okunanlar


KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI, KIŞ SAATİ NEDEN UYGULANMIYOR? (EVRENSEL.NET)

2022 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

2022 YILI SMM BAŞVURULARI BAŞLIYOR

ASANSÖR SEMPOZYUMU

MESLEK ALANLARI BELİRLEME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

13. ULUSLARARASI ELECO 2021 KONFERANSI

SAATLERE AYAR ARANIYOR (OKSİJEN)

TMMOB 13. ENERJİ SEMPOZYUMU 9-11 ARALIKTA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN GAZİANTEP ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN DİYARBAKIR ŞUBE’YE ZİYARET

Okunma Sayısı: 383


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.