MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ 467. SAYI ÇIKTI


HABER


 
Elektrik Mühendisliği Dergisi’nin, Nesnelerin İnterneti konusunu irdeleyen bir dosyanın yer aldığı 467. sayısı yayımlandı. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatlarımızın nasıl değiştiği gözler önüne serilen dergide, Koronavirüs salgın sürecinden eğitime, üretim sektörlerinden enerji verimliliğine dek uzanan birçok konu ele alındı.
 

Elektrik Mühendisliği Dergisi`nin 467. sayısı Ocak ayında okurlarıyla buluştu. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Pala, başyazısında pandeminin de etkisiyle ülkemizin olağanüstü koşullardan geçtiğini belirtti. Nesnelerin İnterneti`nin bugün ve geleceğimiz için taşıdığı öneme dikkat çeken Pala, ülkemizin bu alanda geri kalmaması ve kalkınması için öncelikle eğitim sisteminin gelişen teknoloji ve gereksinimler doğrultusunda yenilenmesi; laik, çağdaş bir program uygulanması, akademik ve bilimsel özerkliğin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Dergi kapağına "Nesnelerin İnterneti ve Dijital Dönüşüm" başlığıyla taşınan dosyanın editörlüğünü yapan Dr. Mehmet Kara, sürecin nasıl geliştiği ve bu teknolojinin kullanım alanlarını anlattığı yazısında Nesnelerin İnterneti`nin, yapay zeka, büyük veri analizi, dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 alanındaki gelişmeleri de kullanarak hızlı ve etkili çözümler sunacağına dikkat çekiyor. 

Dr. Ali Levent Kurtoğlu "Nesnelerin İnterneti`nin Hayatımızdaki Dönüştürücü Gücü" başlıklı yazısında, sağlıktan yaşam alanlarına, akıllı şehirlerden araçlara, perakende sektörü ve fabrikalara kadar uzanan geniş bir yelpazedeki uygulama şekilleri ve fırsatları irdeliyor. 

İSKİ Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Tayfun İşbilen, kamuda dijtal dönüşümü ele aldığı yazısında, özgür yazılım ve dijital vatandaşlığa da vurgu yaparak, kamu teknoloji yatırımlarının hızlandırılması ve daha verimli hale getirilmesi gerektiğini belirtiyor.

EMO 47. Dönem Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİTKOM) Komisyonu Başkanı Ömür Yıldız, iletişim teknolojilerinin gelişimini grafikler eşliğinde anlatırken, tedarik zincirinde Nesnelerin İnterneti ve Blok Zinciri teknolojilerinin sağlayacağı güvenilir, hızlı ve nispeten ucuz çözümler ile ilgili bilgi aktarıyor.

Dr. Çiğdem Gündoğan Türker, Koronavirüs salgını sürecinde dijital teknolojinin, virüse karşı mücadele, yeni yaşam biçimleri, eğitim ve çalışma zorunluluğu, sağlık gerekliliklerini destekleme konusundaki ortak çabanın önemli bir bileşeni haline geldiğine  işaret ediyor.

Nesnelerin İnterneti ile enerji verimliliği uygulamaları konusunu irdeleyen Dr. Alper Terciyanlı da yazısında, sistem verimliliğinin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesine yönelik önerilere yer veriyor. 

Dergimizde dosya kapsamı dışında çeşitli yazılar yer alıyor. EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, Elektrik Piyasası Kanunu`nda yapılan değişiklikler ve EMO`nun enerji politikaları konusundaki çalışmalarını, TBMM komisyonlarındaki görüşmeler, basın açıklamaları ve yapılan eylemlerle destekleyerek anlatıyor. 

EMO`nun aktif bileşeni olduğu Nükleer Karşıtı Platform kapsamında yapılan çalışmalar ve Enerji Verimliliği Haftası`na yönelik basın açıklaması da dergide sunuluyor.

Mehmet Özdağ`ın "Uzaktan Eğitimde Bilişim, İletişim ve Teknoloji Sorunları" başlıklı yazısında da, EMO`nun öncülüğünde biraraya gelen bilişim ve telekomünikasyon sektörü sivil toplum kuruluşları, tüketici kuruluşları, demokratik kitle örgütleri, eğitim uzmanları, sendikalar ve TBMM`de grubu olan muhalefet partilerinin katılmıyla yapılan değerlendirmeler ve üretilen çözüm önerileri aktarılıyor. 

Dergi yazıları EMO Kadın Komisyonu`nun "İstanbul Sözleşmesi`ni Konuşuyoruz" başlıklı söyleşisine ilişkin yazı ile tamamlanıyor. 

Geçtiğimiz sayılarda düzenli olarak yayımlamaya başladığımız sektörden haberler, elektrik istatistikleri ve MİSEM verileri de yine dergide yer alıyor. 

Kitap tanıtımlarının ardından dergimiz Tayfun Akgül`ün "Fennikarikatürler" sayfasındaki "yapay zeka-yatay zeka" temalı ironik karikatürüyle tamamlanıyor. 

Dergimize aşağıdaki bağlantıdan elektronik ortamda ulaşabilirsiniz.

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ 467. SAYIT24 TV- BAŞKA BİR ENERJİ MÜMKÜN

19.10.2021
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİK KAYNAKLI YANGINLARI ÖNLEME

`ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` BAŞLIYOR

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NÜKLEER ENERJİNİN TRUVA ATI MI !

`1. ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` YAPILDI

ÜLKE GELECEĞİMİZİ RUSYA İLE YAPILAN GİZLİ ANLAŞMALARA TESLİM ETMEYECEĞİZ!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN DENİZLİ ŞUBE’YE ZİYARET

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU YEDAŞ, YEPAŞ, TEİAŞ ORTA KARADENİZ YÜK TEVZİ İŞLETME, TEİAŞ 10. BÖLGE VE TÜRK TELEKOM SAMSUN BÖLGE MÜDÜRLÜĞܒNÜ ZİYARET ETTİ

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN İZMİR ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN TRABZON ŞUBE’YE ZİYARET

Okunma Sayısı: 2954


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.