MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ 467. SAYI ÇIKTI


HABER


 
Elektrik Mühendisliği Dergisi’nin, Nesnelerin İnterneti konusunu irdeleyen bir dosyanın yer aldığı 467. sayısı yayımlandı. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatlarımızın nasıl değiştiği gözler önüne serilen dergide, Koronavirüs salgın sürecinden eğitime, üretim sektörlerinden enerji verimliliğine dek uzanan birçok konu ele alındı.
 

Elektrik Mühendisliği Dergisi`nin 467. sayısı Ocak ayında okurlarıyla buluştu. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Pala, başyazısında pandeminin de etkisiyle ülkemizin olağanüstü koşullardan geçtiğini belirtti. Nesnelerin İnterneti`nin bugün ve geleceğimiz için taşıdığı öneme dikkat çeken Pala, ülkemizin bu alanda geri kalmaması ve kalkınması için öncelikle eğitim sisteminin gelişen teknoloji ve gereksinimler doğrultusunda yenilenmesi; laik, çağdaş bir program uygulanması, akademik ve bilimsel özerkliğin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Dergi kapağına "Nesnelerin İnterneti ve Dijital Dönüşüm" başlığıyla taşınan dosyanın editörlüğünü yapan Dr. Mehmet Kara, sürecin nasıl geliştiği ve bu teknolojinin kullanım alanlarını anlattığı yazısında Nesnelerin İnterneti`nin, yapay zeka, büyük veri analizi, dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 alanındaki gelişmeleri de kullanarak hızlı ve etkili çözümler sunacağına dikkat çekiyor. 

Dr. Ali Levent Kurtoğlu "Nesnelerin İnterneti`nin Hayatımızdaki Dönüştürücü Gücü" başlıklı yazısında, sağlıktan yaşam alanlarına, akıllı şehirlerden araçlara, perakende sektörü ve fabrikalara kadar uzanan geniş bir yelpazedeki uygulama şekilleri ve fırsatları irdeliyor. 

İSKİ Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Tayfun İşbilen, kamuda dijtal dönüşümü ele aldığı yazısında, özgür yazılım ve dijital vatandaşlığa da vurgu yaparak, kamu teknoloji yatırımlarının hızlandırılması ve daha verimli hale getirilmesi gerektiğini belirtiyor.

EMO 47. Dönem Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİTKOM) Komisyonu Başkanı Ömür Yıldız, iletişim teknolojilerinin gelişimini grafikler eşliğinde anlatırken, tedarik zincirinde Nesnelerin İnterneti ve Blok Zinciri teknolojilerinin sağlayacağı güvenilir, hızlı ve nispeten ucuz çözümler ile ilgili bilgi aktarıyor.

Dr. Çiğdem Gündoğan Türker, Koronavirüs salgını sürecinde dijital teknolojinin, virüse karşı mücadele, yeni yaşam biçimleri, eğitim ve çalışma zorunluluğu, sağlık gerekliliklerini destekleme konusundaki ortak çabanın önemli bir bileşeni haline geldiğine  işaret ediyor.

Nesnelerin İnterneti ile enerji verimliliği uygulamaları konusunu irdeleyen Dr. Alper Terciyanlı da yazısında, sistem verimliliğinin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesine yönelik önerilere yer veriyor. 

Dergimizde dosya kapsamı dışında çeşitli yazılar yer alıyor. EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, Elektrik Piyasası Kanunu`nda yapılan değişiklikler ve EMO`nun enerji politikaları konusundaki çalışmalarını, TBMM komisyonlarındaki görüşmeler, basın açıklamaları ve yapılan eylemlerle destekleyerek anlatıyor. 

EMO`nun aktif bileşeni olduğu Nükleer Karşıtı Platform kapsamında yapılan çalışmalar ve Enerji Verimliliği Haftası`na yönelik basın açıklaması da dergide sunuluyor.

Mehmet Özdağ`ın "Uzaktan Eğitimde Bilişim, İletişim ve Teknoloji Sorunları" başlıklı yazısında da, EMO`nun öncülüğünde biraraya gelen bilişim ve telekomünikasyon sektörü sivil toplum kuruluşları, tüketici kuruluşları, demokratik kitle örgütleri, eğitim uzmanları, sendikalar ve TBMM`de grubu olan muhalefet partilerinin katılmıyla yapılan değerlendirmeler ve üretilen çözüm önerileri aktarılıyor. 

Dergi yazıları EMO Kadın Komisyonu`nun "İstanbul Sözleşmesi`ni Konuşuyoruz" başlıklı söyleşisine ilişkin yazı ile tamamlanıyor. 

Geçtiğimiz sayılarda düzenli olarak yayımlamaya başladığımız sektörden haberler, elektrik istatistikleri ve MİSEM verileri de yine dergide yer alıyor. 

Kitap tanıtımlarının ardından dergimiz Tayfun Akgül`ün "Fennikarikatürler" sayfasındaki "yapay zeka-yatay zeka" temalı ironik karikatürüyle tamamlanıyor. 

Dergimize aşağıdaki bağlantıdan elektronik ortamda ulaşabilirsiniz.

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ 467. SAYITURNUSOL TV - SÖYLEŞİ

10.08.2022
 


Çok Okunanlar


2022 YILI EN AZ ÜCRETLERİNDE GÜNCELLEME

AKKUYU NGS; NÜKLEER CİDDİYETSİZLİK PROJESİ!

SAVAŞLAR VE NÜKLEER TEKNOLOJİ, İNSANLIĞI KÜRESEL BOYUTTA TEHDİT EDİYOR!

KAMU SAYAÇ KRİZİNE MÜDAHALE ETMELİ

MUĞLA’DAKİ LİNYİT YAKITLI SANTRALLARIN ÜRETİMLERİNİ DURDURMALARI HALİNDE, MUĞLA VE EGE BÖLGESİ’NDE BÜYÜK KESİNTİLER OLACAĞI, BÖLGENİN KARANLIĞA BOĞULACAĞI İDDİALARI DOĞRU DEĞİLDİR

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI MAHİR ULUTAŞ: YANGININ SORUMLUSU DAĞITIM ŞİRKETLERİ VE BAKANLIKTIR (GÜNLÜK EVRENSEL)

FOX TV- ANA HABER

RANTI DEĞİL, BİLİM VE ODTÜ ORMANI’NI SAVUNUYORUZ

DANIŞTAY’IN SİMGESEL VE SİYASİ KARARINI KABUL ETMİYORUZ!..

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ/TÜRKİYE’NİN ENERJİ KRİZİ VE YANSIMALARI

Okunma Sayısı: 3089


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.