MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SOMA KATLİAMI DAVASINDA TUTUKLU SANIK KALMADI 
Soma Katliamı davasına bakan Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin, heyet değişiminin ardından, itiraz üzerine kendi kararını bozması tüm tutuklu sanıklara tahliye edilmesine neden oldu. 301 madencinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin davada, en uzun süre tutuklu kalan sanıklar bile ölen her işçi için yalnızca 8 gün cezaevinde kalmış oldu. 2015 yılından bu yana süre dava, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi`nde daha düşük ceza istenerek, yeniden görülecek.
 

Independent Türkçe`den Can Bursalı`nın haberlerine göre; 2020 yılının ekim ayında madenin patronu Can Gürkan‘ın da aralarında olduğu dört sanığa olası kastla 301 kez öldürme ve 162 kez yaralama suçundan ceza verilmesine hükmeden Yargıtay, itiraz üzerine kararını değiştirdi.12. Ceza Dairesi, dört sanığa bilinçli taksirle ölüme neden olma ve yaralamaya neden olma suçlarından ceza verilmesine hükmetti. Değişiklik kararı, dört ay önceki kararı veren 5 kişilik heyetten 3‘ünün değişmesinin ardından geldi. 12. Ceza Dairesi‘ne yeni atanan 3 üye de kararın değiştirilmesi yönünde oy kullandı. Yargıtay‘ın kararını değiştirmesinin ardından, Soma davası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi‘nde yeniden görülecek. Davanın ilk duruşması 13 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.  

Sanıklar Tahliye Edildi

Yargıtay‘ın kararının ardından, tutuklu bulunan Soma Kömür İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru, Müdür Yardımcısı İsmail Adalı ve İşletme Müdürü Akın Çelik 5 Şubat‘ta tahliye edildi. Soma Kömür İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik‘e 18 yıl 9 ay hapis cezası almıştı.  Yargıtay‘ın yeni kararıyla birlikte madenin patronu Gürkan‘ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın bilinçli taksirle ölüme sebep olma suçundan cezalandırılmasına karar verildi. Böylece, patron Can Gürkan‘a en fazla 22 yıl hapis cezası verilebilecek. Geçen yıl yapılan infaz düzenlemesi sayesinde de bu cezanın yarısı infaz edilecek ve 3 yıllık denetimli serbestlik hakkı kullandırılacak.

Yeni Atanan 3 Üye İtirazın Kabulünü İstedi

İki Yargıtay savcısının, Ekim 2020`de verilen karara itirazıyla başlayan süreçte, Yargıtay 12. Ceza Dairesi‘nin 3 üyesi değiştirilmiş, yeni atanan 3 üye de itirazın kabulü yönünde oy kullanmıştı. 12. Ceza Dairesi‘nin başkanı Ahmet Er ve üye hakim Nadir Güngündeş görevlerine devam ederken, sanıkların 301 kez olası kastla öldürme ve 162 kez yaralama suçundan cezalandırılması gerektiğine yönelik karara imza atan üyelerin yerine eski Adalet Bakanı ve Müsteşarı Kenan İpek, eski Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu ve eski Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Mustafa Yapıcı getirilmişti. 12. Ceza Dairesi‘ne yeni atanan 3 üye de kararın değiştirilmesi yönünde oy kullandı.  

2015`de Başlayan İbretlik Yargılama Öyküsü

Soma davasındaki bu gelişme, ilk derece mahkemesinde yargılama süreci devam ederken yaşananları da akla getirdi. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi‘nde 2015 yılının nisan ayında başlayan davanın 20 Şubat 2017‘deki 15. duruşmasında savcı mütalaasını vereceğini söyledi. Mütalaa öncesinde 5 dakika ihtiyaç molası isteyen savcı, geri döndükten sonra mütalaa için süre istedi. Mahkeme, bu talebi kabul ederek bir sonraki duruşmayı 18 Nisan 2017‘ye erteledi. 18 Nisan 2017‘deki duruşmada ise savcı yine mütalaasını vermedi. Mütalaanın verilmemesine gerekçe olarak da o dönem yürütülen bir soruşturmanın tamamlanmaması gösterildi.  Mütalaa beklenirken mahkeme başkanına davadan el çektirildi. Mütalaanın verilmemesine gerekçe olarak sunulan soruşturmanın tamamlanması beklenirken, davayı başından beri yürüten Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Aytaç Ballı, 4 Temmuz 2017‘de yayınlanan kararname ile davadan el çektirildi. Ballı, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı‘ndan, İzmir‘e gönderildi.  

5 Dakikalık Mola, 1,5 Yıl Sürdü

Davanın 15. duruşmasında 20 Şubat 2017‘de verilmesi beklenen mütalaa ise tam bir buçuk yıl sonra 22. duruşmada verildi. 19 Haziran 2018‘de verilen mütalaada, madenin patronu Can Gürkan‘ın da aralarında bulunduğu 8 sanık için olası kastla öldürme" suçundan 301 kez ve 20 ile 25 yıl, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan ise 162 kez 2 ile 6 yıl arası hapis cezası istendi. 

Karar 23. Duruşmada Çıktı

Mahkeme, 11 Temmuz 2018‘de, davanın 23. duruşmasında kararını açıklayarak, patron Can Gürkan‘a 15 yıl, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru‘ya 22 yıl 6 ay, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı‘ya 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik‘e 18 yıl 9 ay, Maden Mühendisi Ertan Ersoy‘a 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Bunun yanı sıra Can Gürkan, 3 yıl süreyle maden faaliyetlerinde bulunmaktan men edildi. Ayrıca tutuksuz sanıklardan emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik‘e 11 yıl 8 ay, Maden Mühendisleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık‘a 10 yıl 10‘ar ay, Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sevinç, çalışanlardan Hilmi Karakoç, Mehmet Eres, Hüseyin Alkan, Fuat Ünal Aydın‘a 8 yıl 4‘er ay ve Murat Bodur‘a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Aralarında Can Gürkan‘ın babası Alp Gürkan‘ın da bulunduğu 37 kişi ise beraat etti. 

İstinaf Onadı, Yargıtay Bozdu

19 Nisan 2019‘da ise istinaf mahkemesi Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi‘nin kararını onadı. Onama kararının ardından, tutuklu yargılanan madenin patronu Can Gürkan tahliye edildi. Dava, Yargıtay‘a taşındı. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2 Ekim 2020‘de verdiği kararda ise, sanıklara verilen cezayı az buldu ve kararı bozdu. Yargıtay‘ın kararına göre, patron Can Gürkan‘ın da aralarında bulunduğu dört sanığa olası kastla 301 kez öldürme ve 162 kez yaralama suçundan ceza verilmesine hükmetti.  

 

İtiraz Geldi, Üyeler Değişti

İki Yargıtay savcısı, bu kararın düzeltilmesi için 8 Ocak 2021‘de başvurdu. Savcıların dilekçesinde, 12. Ceza Dairesi‘nin sanıklar hakkında "Neticeyi öngördükleri ve olursa olsun diye hareket ettikleri" diyerek, karar verdiği belirtildi. Bu sırada, Yargıtay 12. Ceza Dairesi‘nin 5 üyesinden 3‘ü değiştirildi. Çoğunluğu sağlayan yeni üyelerin kararın değiştirilmesi yönünde oy kullanması nedeniyle, Soma davası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi‘nde yeniden görülecek. Davanın ilk duruşması 13 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.  

En Fazla 22 Yıl Hapis Cezası

Yapılan itiraz, üç üyenin oylarıyla kabul edildi ve madenin patronu Can Gürkan‘ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın bilinçli taksirle ölüme sebep olma suçundan cezalandırılmasına karar verildi. Böylece, patron Can Gürkan‘a en fazla 22 yıl hapis cezası verilebilecek. Geçen yıl yapılan infaz düzenlemesi nedeniyle de bu cezanın yarısı infaz edilecek ve 3 yıllık denetimli serbestlik hakkı kullandırılacak.  

Tutuklu yargılanan Soma Kömür İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın İpek ve Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, ‘yattıkları süre göz önünde bulundurularak` Soma İnfaz Savcılığı tarafından 5 Şubat 2021`de tahliye edildi. Katliamın ardından tutuklanan Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan Nisan 2019`da, Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy ise infaz yasasından yararlanarak Ekim 2020`de tahliye olmuştu. Böylece Türkiye tarihinin en büyük maden katliamıyla ilgili davada, en uzun süre cezaevinde kalan sanıklar bile her ölen işçi için yalnızca 8 gün hapis yatmış oldu. 

 

 YAŞASIN 8 MART, YAŞASIN KADIN MÜCADELESİ

07.03.2021
 


Çok Okunanlar


“ORMANLARIMIZ PARÇALANARAK, YOK EDİLİYOR”

SAATLER FİLMİ ÜZERİNE ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ

Okunma Sayısı: 25


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.