MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ÇARPICI AKKUYU İDDİASI! (HABERCİ MERSİN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Genel Sekreteri ve Elektrik Mühendisleri Odas Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali`ne ilişkin; `Yapamayacaklar, yapsalar da çalışmayacak, çalıştırılsa da kapanacak` iddiasında bulundu.
 

ÇARPICI AKKUYU İDDİASI!

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Genel Sekreteri ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, inşaatın devam ettiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘ne ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Başkan Atar; "Nükleeri; yapamayacaklar, yapsalar da çalışmayacak, çalıştırılsa da kapanacak" iddiasında bulundu.

"ÇALIŞMAYACAĞI KESİN ÇÜNKÜ...."

Enerji sıkıntısı ön plana çıkartılarak hayata geçirilen ve yapım aşaması devam eden Akkuyu Nükleer Santrali‘nin çalışıp çalışmayacağının belirsiz olduğunu savunan Atar, "Çalışmayacağı kesin. Çünkü soğutma sistemini yapamayacaklar. Ayrıca seçilen yerde yanlış. Soğutma sisteminde kullanılan suyun miktarı o kadar fazla ki, bizim Akdeniz‘in su sıcaklığı, normal su sıcaklığının üzerinde olduğundan dolayı bu soğutma sisteminde aşırı derecede su kullanılacak ve tuz oranı aşırı yüksek olduğu için bölgede tuz dağları oluşacak. Ve oradaki tarım-hayvancılık-balıkçılık ile yaşam bitecek çünkü çok fazla su devir daim olacak. Bu da maliyeti arttıracak. Bu da kazanmak isteyeni işine gelmez" dedi.

"İZİN VEREN HOCANIN DA FİKRİ DEĞİŞTİ"

Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin hayata geçişinin önündeki en büyük bir diğer engelin ise zemin olduğunu vurgulayan Başkan Atar, "Zemin konusu da ayrıca sıkıntılı. Yer seçiminde imzası olan Prof. Dr. Tolga Yarman ile bizzat sürekli görüşüyorum. Bunu sorduğumda yer lisansına müspet bakan hocamız bile şuandaki mevcut durumlara göre oranın bir nükleer santral inşası yapılmaya uygun olmadığını söylüyor. Çünkü zamanında hiçbir analiz yapılmadan sadece görsel olarak 1976 yılındaki imkanlarla gelip karar verdiklerini söylüyor. Şimdi durum çok daha farklı teknoloji gelişti bunu hocamız da söylüyor.

"İNANMIYORUM"

O şartlarda seçilmiş bir yere lisans verip bu kadar diretmenin anlamı olmadığını ve zaten aslında son günlerde yaşadığımız zemin çatlaklarından oluşan süreçlerin, betondan mı yoksa oradaki zeminden mi kaynaklı olduğunu tam not olarak bilmiyoruz. Ben inanmıyorum. Bu betonarmenin karışımından kaynaklı olduğu söyleniyor gibi bir sürü şey söyleniyor. Ben şunu bilirim; bu tür projeler hatta her ne kadar biz de ki proje Rus malı VVER-1200 model ki daha önce uygulanan bir model değil. Buna benzer 800 modeli yapılmış ama bu modelde kullanılan bir teknolojinin 1200‘e benzemesi söz konusu olsa da bu çatlaklar teknik hata değildir zeminden kaynaklıdır. Çünkü bu işin başındaki uygulayıcılar, mühendisler bu kadar çatlamaya sebep olacak bir malzemeyi mi döktü oraya? Bunu sanmıyorum. Neticede o mühendis bu işin ilmini almış, daha önce de bu işi yapmış birisi.

"NÜKLEERİ; YAPAMAYACAKLAR, YAPSALAR DA ÇALIŞMAYACAK,  ÇALIŞTIRILSA DA KAPANACAK"

Deprem konusu olduğu gibi zemin ile alakalı. Jeofizikçiler Ecemiş Fay hattının uzantılarının buraya kadar geldiğini söylüyorlar. Jeoloji mühendisleri de bu kanıda. Ama ısrarla yapılmaya çalışılıyor. Yapamayacaklar, yapsalar da çalışmayacak, çalıştırılsa da kapanacak" diye konuştu.

(Haberci Mersin; 17.02.2021) 


 HALK TV- ANA HABER

25.02.2021
 


Çok Okunanlar


ACI KAYBIMIZ…PERİHAN PULAT’I KAYBETTİK…

NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ KONGRESİ (2021-2022) YAPILDI

EMO KADIN KOMİSYONU 8 MART ETKİNLİKLERİ

VATANDAŞIN PARASINI YİYİP ELEKTRİĞİNİ KESİYORLAR (SÖZCÜ)

ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALLERİNİN FAALİYETLERİ SONUCU OLUŞAN ATIKLARIN TOKSİK NİTELİKTE OLDUĞUNA İLİŞKİN KARAR

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE SANTRALİ SAHİPLERİNE SAATTE 3 BİN 942 DOLAR KAZANDIRIYOR (KARADENİZHAYAT.COM)

ÇARPICI AKKUYU İDDİASI! (HABERCİ MERSİN)

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE İÇİN RANT DÜZENİNDEN VAZGEÇİLMELİ!

HALK TV- ANA HABER

HALK TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 36


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.