MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI’NDAN AÇIKLAMA: “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE İÇİN RANT DÜZENİNDEN VAZGEÇİLMELİ. ÖNCE ENERJİ VERİMLİLİĞİ, ÖNCE HALKA UCUZ ENERJİ TEMİNİ VE ÖNCE HALKIN SAĞLIĞI” SENEM GÖRÜR (MEDYASCOPE.TV)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan “İklim Değişikliği ile Mücadele Sonuç Bildirgesi” ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Kömür santrallerine alım garantisi, araba lastiğine yenilenebilir enerji desteği verilerek, müteahhit ve TOKİ için binalarda enerji verimliliğini erteleyerek iklim değişikliği ile mücadele edilemez” denildi.
 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 17 Şubat 2021 tarihinde yayımlanan "İklim Değişikliği ile Mücadele Sonuç Bildirgesi" ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. EMO yaptığı basın açıklamasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın yayımlandığı bildirgenin ve bildirgenin içerisinde bulunan önümüzdeki dönem hedeflerinin gerçekçilikten uzak ve göz boyamaya dönük olduğunu vurguladı. 

"İklim değişikliği ile kömür, araba lastiği, orman ürünleri yakarak mücadele edilemez"

Basın açıklamasında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin son 18 yıldaki iklim karnesini eleştirildi ve şu ifadeler kullanıldı: "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nca 8 Haziran 2020 tarihinde çevre mevzuatına uyumlu oldukları tartışmalı 13 adet kömürlü termik santralın bazılarına tam, bazılarına kısmi çalışma ruhsatı verilmesi sadece iklim değişikliği ile mücadele konusunda değil çevre ve insan sağlığı konusunda da samimiyet testi olmuştur. İklim değişikliği ile mücadele söylemi AKP ve MHP ittifakının TBMM`ye getirdiği kanunlarla da boşa düşmektedir."

Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde (TBMM) 25 Kasım 2020 tarihinde kabul edilen 7527 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu`na da atıfta bulunan basın açıklamasında, "Biyokütle enerji ve kömürlü termik santrallara sağlanan bu ayrıcalık ve teşvikler bile siyasi iktidarın iklim değişikliği ile mücadele etmek yerine, sonuçlarından rant elde etmeye dönük bir çaba içerisinde olduğunu göstermektedir" denildi.

"İklim değişikliği ile mücadelenin arkasından TOKİ çıktı"

İklim değişikliği le mücadelenin en önemli adımının enerji verimliliği olduğunu belirten EMO, siyasi iktidarın enerji verimliliği konusundaki asıl hedefini şu sözleri ile eleştirdi: "2007 yılında 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu (EVK) ve ardından 2008 yılında Bina Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği yayınlanmıştır. BEP yönetmelik taslağının yapılması, yayımlanması ve yürürlüğe girmesi sürecinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı`nca yapılan duyurularda yeni binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) zorunluluğu son tarihi ilk olarak 1 Temmuz 2010 olarak belirlenmiştir. Ancak henüz uyum sağlanamadığına ilişkin itirazlar üzerine bu tarih önce 1 Ocak 2011`e ertelenmiştir. Mevcut binalarda EKB zorunluluğu için ilk olarak EVK`nın yayınlanmasından itibaren on yıl süre verilerek 2 Mayıs 2017 olarak belirlenmiş,  2017`de yapılan değişiklikle de 1 Ocak 2020 tarihine ötelenmiştir."

Ulusal Adres Veri Tabanı`nın Aralık 2017 yılındaki verilerine göre Türkiye`deki toplam konut sayısının 32,7 milyon ve EKB alması gereken bina sayısının ise yaklaşık 13 milyon olduğu belirtilen basın açıklamasında, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre 2020 Kasım sonu itibarıyla toplam 1.188.756 adet bina EKB`li olup; bunların 879 bin 339 adeti yeni bina,  309 bin 417 adeti ise 2011 yılından önceki mevcut binalardır. EVK ve BEP Yönetmeliği`nin yayımlanmasından buyana 2011 yılından önce yapı kullanım izni almış olan yaklaşık 12 milyon mevcut binadan sadece 309 bin 417 adetinin, yani yüzde 2,5`inin EKB aldığı anlaşılmaktadır. Bu 12 milyon binanın da 3 milyon adeti 40 yaş üzeri, 5,6 milyon adeti ise 20-40 yaş aralığındadır" denildi.

Gelişmiş ülkelerde sıfır enerjili evlerin hayata geçirildiğini ve Türkiye`deki bütün binaların EKB`li olma tarihinin 2030 olmasının eleştirildiği basın açıklamasında, "Anlaşılan 2011 yılı öncesi yapı kullanım izni almış milyonlarca eski binanın 2030 yılına kadar rantsal dönüşüm kapsamında yıkılmaları ve TOKİ`ye milyonlarca konutluk yeni inşaat fırsatları yaratılması hedeflenmektedir" denildi.

 

Bağlantılar

medyascope.tv/2021/02/22/elektrik-muhendisleri-odasindan-aciklama-iklim-degisikligi-ile-mucadele-icin-rant-duzeninden-vazgecilmeli-once-enerji-verimliligi-once-halka-ucuz-enerji-temini-ve-once-halkin-sagl/
 


HALK TV- ANA HABER

25.02.2021
 


Çok Okunanlar


ACI KAYBIMIZ…PERİHAN PULAT’I KAYBETTİK…

NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ KONGRESİ (2021-2022) YAPILDI

EMO KADIN KOMİSYONU 8 MART ETKİNLİKLERİ

VATANDAŞIN PARASINI YİYİP ELEKTRİĞİNİ KESİYORLAR (SÖZCÜ)

ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALLERİNİN FAALİYETLERİ SONUCU OLUŞAN ATIKLARIN TOKSİK NİTELİKTE OLDUĞUNA İLİŞKİN KARAR

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE SANTRALİ SAHİPLERİNE SAATTE 3 BİN 942 DOLAR KAZANDIRIYOR (KARADENİZHAYAT.COM)

ÇARPICI AKKUYU İDDİASI! (HABERCİ MERSİN)

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE İÇİN RANT DÜZENİNDEN VAZGEÇİLMELİ!

HALK TV- ANA HABER

HALK TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 14


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.