MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE SANTRALİ SAHİPLERİNE SAATTE 3 BİN 942 DOLAR KAZANDIRIYOR (KARADENİZHAYAT.COM) 
Bir kamu kurumu olan Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi EPİAŞ’ın web sitesindeki verilere göre Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali sahiplerine saatte 3,942, yılda 28 milyon dolar kazandıracak.
 

SAMÇEP Sözcüsü ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, Bir kamu kurumu olan Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi EPİAŞ`ın web sitesinden alınmış anlık bir ekran görüntüsüne göre, Çarşamba Biyokütle Enerji Santralinin sahiplerine saatte 3 bin 942, yılda 28 milyon dolar kazandıracağını söyledi.

ÇARŞAMBA BES GÜNDE 1500 TON SUYU YERALTINDAN ÇEKİYOR

 Çarşamba`da BES`in  günde 1.500 ton suyu yeraltından çekmeye başladığını ifade eden Mehmet Özdağ, alınacak su miktarı dikkate alındığında bölgedeki yer altı suyu miktarının ve seviyesinin düşeceği belirtti.

Özdağ, "Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali, başından beri ifade ettiğimiz üzere yoğun nüfüs barındıran mutlak tarım arazisi üzerine kurulduğu için hem bölge halk sağlığı hem canlılar hem de yeraltı ve yerüstü suları açısından geri dönüşümsüz etkiler oluşturmaya başladı ve de daha da kötüye giden etkilerinin olacağını Samsun 3. İdare mahkemesinde devam eden davalarda bilim insanları tarafından da ifade ediliyor.

 Çarşamba`da BES günde 1.500 ton suyu yeraltından çekmeye başladı. Alınacak su miktarı dikkate alındığında bölgedeki yer altı suyu miktarının ve seviyesinin düşeceği muhakkak. Bildiğiniz gibi 2 yıldır Çarşamba BES etki alanında pek çok mahalleye gittik, çiftçilerle toplantılar yaptık. Son 10 yıldır, sulama amacıyla yapılan sondajların ve açılan kuyuların yer yer 5 ila 15 metre daha derine inildiği ifade edildi. Bu da tarımsal sulamada elektrik maliyetinin artması anlamına geliyor." Dedi.

EPDK`nın raporlarından derledikleri verilerle bir tablo hazırlayan Mehmet Özdağ, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

" Görüldüğü gibi 2017 yılından bu yana tarımsal sulamada kullanılan elektrik miktarında olağan üstü bir artış var. Bu da bize yeraltı sularının her geçen yıl daha derinlere çekildiğini ve tarımsal kuraklığın arttığını gösteriyor.

 

Tarımsal Sulama Elektrik Tüketimi – Orta Karadeniz Bölgesi

kWh

2017

2018

2019

2020

Toplam

25.186.418

36.137.265

54.380.803

93.195.627

Aşağıdaki tablo da bize 2020 yılında Çarşamba Ovasında yaşanan tarımsal kuraklığı gösteriyor.

 

Çarşamba – Tarımsal Sulama Elektrik Tüketimi

kWh

2019

2020

Toplam

4.209.739

7.014.902

 

 

 

 

Aşağıdaki görsel bir kamu kurumu olan Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi EPİAŞ`ın web sitesinden alınmış anlık bir ekran görüntüsü. Bu görüntü bize 27 MW kurulu gücünde ve YEKDEM kapsamında devlete kilovatsaati 14,6 Dolar-Cent üzerinden elektrik satan bir biyokütle (termik) santralının verileri yer alıyor.

 

Şu anda bu özelliklere sahip bizim bildiğimiz Türkiyede bir tane biyokütle santralı var o da Çarşamba Ovasının ortasında kurulu.  Çarşamba Ovasının ortasında, saatte 26 ton orman ve tarım ürünü yakarak elektrik üreten bu santral, sahiplerine saatte 3,942 kazandırıyor. Arıza bakım vs gibi servis dışı süreleri düşseniz yılda nereden baksanız 28 Milyon Dolarlık net şirket geliri demektir.

SANTRAL BU HIZLA DEVAM EDERSE OVADAKİ YERALTI SUYU DERİNE ÇEKİLECEK

Biyokütle santralı bu hızla çalışmaya devam ettikçe Ovadaki yeraltı suyu hergeçen süre daha da derine çekilecek, bu da çiftçinin tarımsal sulama için ödeyeceği elektrik faturasını artıracak.

Biyokütle termik santralının insan sağlığı ve çevre için olumsuz etkilerinin yanı sıra bu da çok can yakıcı bir sorun olacak.

Şimdi bir kez daha soralım; biyokütle santralı sahiplerine yılda 28 milyon dolar kazandıracak. Peki Çarşamba Ovasında yaşayanlar bundan ne kazanacak!"

(karadenizhayat.com; 23.02.2021)

 


 HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

04.04.2021
 


Çok Okunanlar


TÜRK TELEKOM KRİZİNİN NEDENİ ÇALIŞANLAR DEĞİL, ÖZELLEŞTİRME POLİTİKALARI (EVRENSEL.NET)

TÜRK TELEKOM’DA KURUMSAL HAFIZA SİLİNİYOR

TÜRK TELEKOM BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNİ ÖNCE KALDIRDI, SONRA KARARI İPTAL ETTİ Mİ? (FÜSUN S. NEBİL- TURK-İNTERNET.COM)

EMO : TÜRK TELEKOM’DA KURUMSAL HAFIZA SİLİNİYOR (TURK-İNTERNET.COM)

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI`NDAN TÜRK TELEKOM`A TEPKİ !.. (KARADENİZHAYAT.COM)

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

EMO: TÜRK TELEKOM`DA YANDAŞ KADROLARINA YER AÇMAK BAHANESİ İLE EMEKLİLİĞE TEŞVİK UYGULAMALARI DEVREYE SOKULDU (T24.COM.TR)

ARTI TV- EKOLOJİK ODAK

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

ARTI TV- EKOLOJİK ODAK

Okunma Sayısı: 65


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.