MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

RANT DÜZENİNDEN VAZGEÇMEDEN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE EDİLEMEZ 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nca yayımlanan `İklim Değişikliği ile Mücadele Sonuç Bildirgesi`ne ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada, `Kömür santrallarına alım garantisi, araba lastiğine yenilenebilir enerji desteği verilerek; müteahhit ve TOKİ için binalarda enerji verimliliğini erteleyerek iklim değişikliği ile etkin mücadele yapılamaz` uyarılarına yer verildi.
 

EMO Yönetim Kurulu`nun 22 Şubat 2021 tarihli açıklamasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın "İklim Değişikliğiyle Mücadele Sonuç Bildirgesi" yayımlayarak, hedefler açıkladığını hatırlatılarak, şöyle denildi: 

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nca 8 Haziran 2020 tarihinde çevre mevzuatına uyumlu oldukları tartışmalı 13 adet kömürlü termik santralın bazılarına tam, bazılarına kısmi çalışma ruhsatı verilmesi sadece iklim değişikliği ile mücadele konusunda değil çevre ve insan sağlığı konusunda da samimiyet testi olmuştur. İklim değişikliği ile mücadele söylemi AKP ve MHP ittifakının TBMM`ye getirdiği kanunlarla da boşa düşmektedir.

TBMM Genel Kurulu`nda 25 Kasım 2020 tarihinde kabul edilen, 7257 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ömrü tükenmiş lastiklerin, belediye çöplerinin, orman ve tarım ürünlerinin termo kimyasal yöntemlerle doğrudan ya da piroliz yöntemi ile yakılarak elde edilen enerji ve yakıtlar yenilenebilir sayılmış, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması`ndan da en üst miktardan destek devam etmiştir. Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği`nde biyokütle tesisleri için seragazı emisyonu ve partikül madde salımlarında tanınan ayrıcalıklar sürdürülmektedir.

Biyokütle enerji ve kömürlü termik santrallara sağlanan bu ayrıcalık ve teşvikler bile siyasi iktidarın iklim değişikliği ile mücadele etmek yerine, sonuçlarından rant elde etmeye dönük bir çaba içerisinde olduğunu göstermektedir."

Binalarda Verimlilik 2030`u Bekliyor

İklim değişikliği ile mücadelenin en önemli adımının enerji verimliliği olduğuna vurgu yapılan açıklamada, 2007 yılında yayımlanan Bina Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği kapsamında enerji kimlik belgesi zorunluğu için verilen sürelerin sürekli olarak uzatıldığına ve belgelenmesi gereken 13 milyon binanın sadece yüzde 9,1`inin belgelendirildiği belirtilerek, şu bilgilere yer verildi: 

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre; 2020 Kasım sonu itibarıyla toplam 1.188.756 adet bina EKB`li olup; bunların 879 bin 339 adeti yeni bina, 309 bin 417 adeti ise 2011 yılından önceki mevcut binalardır. EVK ve BEP Yönetmeliği`nin yayımlanmasından buyana 2011 yılından önce yapı kullanım izni almış olan yaklaşık 12 milyon mevcut binadan sadece 309 bin 417 adetinin, yani yüzde 2.5`inin EKB aldığı anlaşılmaktadır. Bu 12 milyon binanın da 3 milyon adeti 40 yaş üzeri, 5.6 milyon adeti ise 20-40 yaş aralığındadır."

Gelişmiş ülkelerde "sıfır enerjili" evlerin hayata geçirilmeye başlandığına vurgu yapılarak, ülkemizdeki tüm binaların belgelendirmesin için 2030 tarihinin verilmesinin "Anlaşılan 2011 yılı öncesi yapı kullanım izni almış milyonlarca eski binanın 2030 yılına kadar rantsal dönüşüm kapsamında yıkılmaları ve TOKİ`ye milyonlarca konutluk yeni inşaat fırsatları yaratılması hedeflenmektedir" ifadeleriyle değerlendirildi. Açıklama "Kömür santrallarına alım garantisi, araba lastiğine yenilenebilir enerji desteği verilerek; müteahhit ve TOKİ için binalarda enerji verimliliğini erteleyerek iklim değişikliği ile etkin mücadele yapılamaz. Kamu binalarında bile enerji verimliliği uygulamaları yeterli düzeyde değildir" uyarılarıyla tamamlandı. 

 

 YAŞASIN 8 MART, YAŞASIN KADIN MÜCADELESİ

07.03.2021
 


Çok Okunanlar


“ORMANLARIMIZ PARÇALANARAK, YOK EDİLİYOR”

SAATLER FİLMİ ÜZERİNE ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ

Okunma Sayısı: 18


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.