MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NKP YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ… 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Yürütme Kurulu 5.Toplantısı, 9 Nisan 2021 tarihinde, düzenlendi. Video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen toplantıda; NKP Yürütme Kurulu temsilcilik değişiklikleri, NKP Bileşenleri faaliyetleri (basın açıklamaları, toplantılar vs.), Çernobil Nükleer Santral Kazası yıl dönümüne ilişkin yapılması planlanan çalışmalar, Sinop Çevre Düzeni Planı ve nükleer santral projeleri dava süreçleri ile nükleer santrallar konusunda dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler ele alındı.
 

 

Toplantıya; Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi ve NKP Temsilcisi Mehmet Özdağ,  Nükleer Tehlikeye Karşı Barış ve Çevre İçin Sağlıkçılar Derneği (NÜSED) Temsilcisi Derman Bozok, İstanbul NKP Temsilcisi Yaşar Kambur, Hatice Hacısalihoğlu, Sinop NKP Temsilcisi Kayhan Konukçu, Zeki Karataş, Mine Batur, Sinop NKP Avukatı Mehmet Horuş, EMO Hukuk Birimi`nden Nuray Özdoğan katıldı.

Toplantı Mehmet Özdağ tarafından açıldı. Özdağ, NKP Yürütme Kurulu`nun 25 Eylül 2020 tarihinde düzenlediği son toplantının ardından yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) inşaatının pandemiye rağmen işçi sağlığını umursamadan, temelde meydana gelen çatlaklar, patlatılan dinamitlerin çevreye verdiği zararlar göz ardı edilerek tüm hızıyla devam ettiğini hatırlatan Özdağ, son olarak santral alanında akıma kapılan 1 işçinin hayatını kaybettiği 1 işçinin de yaralandığı iddialarının basına yansıtıldığını, konuya ilişkin resmi makamlardan herhangi bir açıklama yapılmadığını vurguladı. 

Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında resim yarışması düzenleneceğine işaret eden Özdağ, düzenlenen etkinliğin toplumsal algıyı yanıltmaya yönelik bir nükleer güzelleme olduğunu söyledi.

Sinop İnceburun ve Kırklareli İğneada`da kurulması planlanan nükleer santral projelerine yönelik siyasi iktidarın ortak arayışına girdiğini belirten Özdağ, bilim insanları ve halkın tüm itirazlarına rağmen hayata geçirilmeye çalışılan Kanal İstanbul Projesi`ne de temas etti. Özdağ, "Canlıların yaşamı, çevre ve ekoloji açısında projeyle ilgili yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dedi.

EMO`nun meslek alanına dahil olan konularda özellikle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere hükümetin yanlış enerji politikaları ve uygulamalarına yönelik kamuoyu oluşturmak için çeşitli çalışmalar yürüttüğünü ve bu çalışma sonuçlarının basın açıklamalarıyla duyurulduğunu kaydeden Özdağ, EMO`nun Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine ilişkin yaptığı çalışmalar konusunda bilgi verdi. Özdağ, elektrik sektörünü ilgilendiren kanun teklifiyle ilgili olarak bütün belgeleri ve raporları inceleyerek oluşturulan görüşün komisyona toplantısında aktarıldığını kaydetti. Şu değerlendirmelerini paylaştı:

"... YEKDEM`in sermayeye mali kaynak aktarma mekanizması haline dönüştüğünü gördük. Eski araba lastiğinin biyokütle sayılmaya çöp ve orman ürünlerinin yakılmasının da yenilenebilir kabul edilmesine karşı çıkmamıza rağmen kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu`ndan geçmesine engel olamadık. Ancak kanun teklifine yönelik konulan muhalefet şerhini ortaklaştırmayı başardık. Teklife ilişkin itirazlarımızın Meclis tutanaklarına geçmesi de bizi ayrıca mutlu etti."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nca yayımlanan "İklim Değişikliği ile Mücadele Sonuç Bildirgesi" konusunda da yapılan çalışmaya değinen Özdağ, mücadele adı altında TOKİ`ye yeni inşaat alanları açılmasının hedeflendiği, sonuç bildirgesinin inşaat sektörüne yeni cansuyu arayışı olduğunun ortaya koyulduğunu bildirdi.

Özdağ, Akkuyu Nükleer Güç Santral inşaatında temel çatlakları, dinamit patlamaları başta olmak üzere son dönemde yaşanan büyük sıkıntılara ilişkin teknik bilgi içermeyen basın açıklamaları yaparak nükleer santral inşaatlarının durdurulmasının istendiğini, Fukuşima Nükleer Santral kazasının 10. yıl dönümünde de santralların kamuoyuna neler getireceğinin ortaya konulduğunu ifade etti.

Özdağ, EMO 47. Dönem Yönetim Kurulu tarafından, Nükleer Enerji Santralları İzleme Çalışma Grubu`nun kurulduğunu duyurdu. Çalışma grubunun TMMOB ve NKP Bileşenleri ile eşgüdüm halinde, ortak çalışmalar yürüteceği bilgisini verdi. 

Özdağ, TBMM`de İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu kurulduğuna işaret ederek, en kısa zamanda iklim değişikliğine ilişkin kanun çıkarılmaya hazırlandığına dikkat çekti. Muhalefet partilerinin kanunu değiştirmeye yönelik bir müdahale şanslarının olmadığını söyleyen Özdağ, EMO`nun komisyona katılmak için talepte bulunduğunu, bu konuda bir hazırlık yapıldığını, NKP Yürütme Kurulu`nun önerileri ve görüşlerinin de çalışma içinde Komisyon`a aktarılabileceğini kaydetti. 

Mehmet Özdağ`ın konuşmasının ardından, NKP Yürütme Kurulu Üyeleri kendilerini tanıtarak temsilcilik değişiklikleri konusunda bilgi aktardılar. TTB NKP Temsilcisinin Prof. Dr. Vedat Bulut, NÜSED NKP Temsilcilerinin Derman Bozok ve Bayazıt İlhan, NKP İstanbul Dönem Temsilcilerinin Yaşar Kambur ve Hatice Hacısalihoğlu olduğu kaydedildi.

Toplantıda söz alan NKP Yürütme Kurulu Üyeleri yapılan çalışmalar konusunda bilgi aktarırken,  önümüzdeki dönem yapılacak çalışmalara ilişkin yol haritası oluşturuldu.


 İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NDEN VAZGEÇMİYORUZ!

11.05.2021
 


Çok Okunanlar


ENERJİ KİMLİK BELGESİ UZMANI EĞİTİMİ DUYURUSU

ÜNAL ERDOĞAN`I KAYBETTİK

NKP`DEN ÇERNOBİL’İN YIL DÖNÜMÜNDE ÇEVRİMİÇİ ETKİNLİKLER…

ÇERNOBİL’İN YIL DÖNÜMÜNDE 48 MÜZİSYENDEN NÜKLEERE KARŞI BİR ŞARKI

ÇERNOBİL’İN YIL DÖNÜMÜNDE DİJİTAL MİTİNG DÜZENLENDİ…

ÇERNOBİL`DE NÜKLEER REAKSİYONLAR YENİDEN BAŞLADI (ETHA18.COM)

TMMOB 13. ENERJİ SEMPOZYUMU HAZIRLIKLARI BAŞLADI

FOX TV- ÇALAR SAAT

KRT TV- HABER AKTİF

NÜKLEERDE LİYAKAT YOKSA KAZA VARDIR!

Okunma Sayısı: 78


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.