MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ÇERNOBİL’İN 35. YIL DÖNÜMÜNDE NÜKLEER RAPORU 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Çernobil felaketinin 35. yıl dönümünde basın açıklaması yaparak, Türkiye’de ve Dünyada Nükleer Enerji Raporu`nu kamuoyuna sundu. NKP’nin 26 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirdiği basın açıklamasında, nükleer santrallar ve Kanal İstanbul gibi yüksek maliyetli ve çevre felaketi yaratma potansiyeli yüksek projelerin durdurulması istendi. Türkiye’de ve Dünyada Nükleer Enerji Raporu`nun tam metnine yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

Çernobil felaketinin boyutlarına dikkat çekilerek başlayan basın açıklamasında, "Hiroşima atom bombasının tam 10 katı etkiye neden olan patlama binlerce canlının ölümüne neden olmuş, milyonlarca canlıyı etkilemiştir" denildi. 26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan kazanın dünyanın en korkunç çevre felaketlerinden birine neden olduğu ve aralarında Türkiye`nin de bulunduğu 14 ülkeyi etkilediği hatırlatılarak, "Felaketin ardından ikinci büyük kaza Japonya`da 2011 yılında Fukuşima Nükleer Santralı`nda meydana gelmiş, nükleer santralların çözüm değil, çaresizlik getirdiği bir kez daha görülmüştür" ifadelerine yer verildi. Akkuyu Nükleer Güç Santralı projesinin Çernobil kazasının başlıca sorumlusu Rosatom`la yürütüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi: 

"Santralda meydana gelen zemin çatlakları ve ardı ardına yaşanan onca sorunu ciddiye almayan hükümet yetkilileri 3. ünitenin temelini atmış; ‘bir yetmez üç olsun` mantığıyla Sinop İnceburun ve Kırklareli İğneada`yı da hedefe koyarak ortak arayışına girmiştir." 

Rosatom`un 23 Nisan`da "Akkuyu-Temiz Gelecek İçin Temiz Enerji" sloganıyla çocuklara yönelik resim yarışması düzenleyerek, algı çalışması yaptığına değinilen açıklamada, "Kamu kaynaklarını, risk barındıran, atık sorunu çözülmemiş nükleer santrallara heba eden siyasi iktidar ne kadar gelişmiş bir teknolojiyle inşa edilirse edilsin bu teknolojinin hiçbir zaman güvenli olmayacağını, kurulduktan sonra çevreye vereceği tahribatı görmezden gelmektedir" denildi. Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü`ne AKP`li milletvekili Naci Bostancı`nın oğlu Afşin Burak Bostancı`nın atanmasına ise "Liyakata aykırı olan bu atama iktidarın nükleer enerjiye yaklaşımındaki ciddiyeti (!) ortaya koymuştur" ifadeleriyle tepki gösterilen açıklamada, şöyle denildi: 

"Hangi gerekçeyle olursa olsun kalkınma anahtarı gibi sunulan hiçbir yatırımın, canlı yaşamından daha değerli olmadığını hatırlatıyor, Çernobil`in 35. yıldönümünde nükleer santrallar, nükleer silahlar ve Kanal İstanbul Projesi gibi kamuya yüksek ve önceliği olmayan maliyetler yükleyecek, yaşam ve çevre felaketi yaratacak projelerin derhal durdurulmasını istiyoruz."

Çocuklara nükleer silahların olmadığı, barış içinde yaşayabilecekleri bir gelecek bırakmak için mücadele ettiklerine vurgu yapılarak, 50 ülkenin onayladığı Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşmasını bir an önce imzalamasını ve ABD-NATO nükleer silahlarının acilen ülkemizden temizlenmesi talep edildi. Nükleer lobinin yürüttüğü propagandaya karşı "Türkiye`de ve Dünyada Nükleer Enerji Raporu" hazırlandığının ifade edildiği açıklamada, Dünyada ve ülkemizde nükleer santral alanında yaşanan güncel gelişmeler doğrultusunda, ekonomik, sosyal, siyasi, teknik, hukuksal ve enerji boyutuyla bilimsel ve teknik saptamaların yer aldığı raporu, Çernobil`in yıldönümünde basına ve kamuoyuna sunuyoruz" denildi. 

 

Türkiye‘de ve Dünyada Nükleer Enerji Raporu‘na aşağıdaki dosyalar bölümünden ulaşabilirsiniz

 

 

Dosyalar

Türkiye’de ve Dünyada Nükleer Enerji Raporu (903 KB)ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: İŞ HAYATINDA MOBBİNG VE TEMEL HAKLAR

12.06.2021
 


Çok Okunanlar


PROGRAM: İZMİR BÖLGESİ ENERJİ FORUMU // 11-12 HAZİRAN 2021

EMO İZMİR ŞUBESİ 53. YAŞINDA: ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ VE CANLI KONSER

NİHAT ÖZGÜL`Ü ANIYORUZ

`TASLAK MEVZUAT İHALELERDEN KEYFİLİĞİ ARTIRIR`

ENERJİ DEPOLAMA YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI

İZMİR EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ`NDEN FİLİSTİN AÇIKLAMASI…

SOMA KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

İKİZDERE’DEKİ DOĞA KATLİAMI DURDURULSUN!

Okunma Sayısı: 17


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.