MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ÇERNOBİL FACİASI’NIN ÜZERİNDEN TAM 35 YIL GEÇTİ: NÜKLEER KARŞITI PLATFORM, TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA NÜKLEER ENERJİ RAPORU YAYINLADI (YOLHABER.NET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Çernobil Nükleer Santralı’nda meydana gelen patlamanın üzerinden tam 35 yıl geçti. Nükleer Karşıtı Platform,dünyada ve Türkiye’de nükleer santral alanında yaşanan güncel gelişmeler doğrultusunda bilimsel ve teknik saptamaların yer aldığı “Çernobil’in 35, Fukuşima’nın 10. yılında Türkiye’de ve Dünyada Nükleer Enerji Raporu”nu yayınladı.
 

Ukrayna`nın başkenti Kiev yakınlarında kurulu Çernobil Nükleer Santralı`nın 4 numaralı reaktöründe 26 Nisan 1986 tarihinde bir patlama yaşanmış; Hiroşima atom bombasının tam 10 katı etkiye neden olan patlama binlerce canlının ölümüne neden olmuş, milyonlarca canlıyı etkilemişti. Dünyanın en korkunç çevre felaketlerinden biri yaşanırken, patlamanın yıkıcı etkileri Türkiye`nin de içinde bulunduğu 14 ülkede fazlasıyla kendini hissettirmiş, alınan önlemler yetersiz kalmıştı. Felaketin ardından ikinci büyük kaza Japonya`da 2011 yılında Fukuşima Nükleer Santralı`nda meydana gelmişti.

TÜRKİYE`DEN ‘NÜKLEER` RESİM YARIŞMASI

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) tarafından hazırlanan rapora ilişkin yapılan basın açıklamasında, AKP iktidarının Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santralı projesi için Çernobil kazasının başlıca sorumlusu Rosatom ile masaya oturduğuna dikkat çekildi. Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom`un büyük hissedarı olduğu Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, "ulusal" çocuk resim yarışması dahi düzenlendiği ifade edildi.

AKP`Lİ BOSTANCI`NIN OĞLUNA NÜKLEER ATAMA

OHAL KHK`sı ile kurulan Nükleer Düzenleme Kurumu`nun (NDK) KHK`sının, Anayasa Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunarak iptal edildiği ancak buna rağmen son olarak AKP`li Milletvekili Naci Bostancı`nın oğlu Afşin Burak Bostancı`nın, Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü`ne atandığı hatırlatması yapıldı.

NKP: NÜKLEER SİLAHLARIN YASAKLANMASI ANTLAŞMASINI TÜRKİYE İMZALASIN

Açıklamada, 7 Temmuz 2017`de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu`nda ezici çoğunlukla kabul edilen ve 22 Ocak 2021`de 50 ülkenin parlamentolarında onaylamaları ile yürürlüğe giren Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması`nı Türkiye`nin bir an önce imzalaması, ABD-NATO nükleer silahlarının acilen Türkiye`den temizlenmesi talep edildi. 

Raporda öne çıkan kısımlar şu şekilde:

NÜKLEERİN ÖNEMİ GİDEREK AZALIYOR

Dünyada nükleer enerjinin önemi ve üstlendiği rol giderek azalıyor. Nükleer santralların dünyada elektrik enerjisi üretiminde payı 1996`da yüzde 17,6`di. Bugün bu oran yüzde 10,3`e gerilemiştir.

ÇERNOBİL: 2019-2020`de de DÜNYAMIZI KİRLETMEYE DEVAM ETTİ

35 yıl önceki bu facianın yaraları tam olarak sarılamamışken, 4 Nisan 2020 tarihinde Çernobil bölgesinde çıkan orman yangını ile yeni bir felaketin eşiğine gelindi, günler sonra kontrol altına alınan yangın sonrasında bölgede radyasyon seviyesinde 16 kat artış ölçüldü. Alınan onca önleme rağmen insanlığın olası bir yangın ya da küçük bir hata ile ne kadar vahim sonuçlarla karşı karşıya kalacağı bir kez daha su üstüne çıktı.

NÜKLEER SİLAHLARIN YASAKLANMASI ANTLAŞMASI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Yürürlüğe girmesi için 50 ülkenin onayı gereken Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması`na son olarak Honduras onay verdi. Nükleer silahları yasaklayan ilk uluslararası anlaşma 22 Ocak 2021`de yürürlüğe girdi.

NüKLEER SATRALLER VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

2019-2020 yılında da Fukuşima ve Çernobil doğal yaşama zarar vermeye devam etmiştir. Nükleere santrallar küresel ısınma için çözüm değil sorunun kendisidir. "İklim

krizine çare" yalanlarına kanmamak gerekir. Covid-19 gibi küresel bir salgın bile nükleeri aklama çalışmalarına engel olamamıştır. Küresel ısınma ile birlikte artan su sıcaklığına

bağlı olarak nükleer reaktörlerin çalıştırılamadığına, nükleer santralların savaş ortamında hedef gösterildiğine tanık olduk. Bu iki yılda yaşananlar ve tanık olunanlar bile nükleer

santral ve silahlardan arındırılmış bir dünya talebi için yeterlidir.

 

Bağlantılar

https://yolhaber.net/2021/04/26/cernobil-faciasinin-uzerinden-tam-35-yil-gecti-nukleer-karsiti-platform-turkiyede-ve-dunyada-nukleer-enerji-raporu-yayinladi/amp/?__twitter_impression=true
 


İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NDEN VAZGEÇMİYORUZ!

11.05.2021
 


Çok Okunanlar


ENERJİ KİMLİK BELGESİ UZMANI EĞİTİMİ DUYURUSU

ÜNAL ERDOĞAN`I KAYBETTİK

NKP`DEN ÇERNOBİL’İN YIL DÖNÜMÜNDE ÇEVRİMİÇİ ETKİNLİKLER…

ÇERNOBİL’İN YIL DÖNÜMÜNDE 48 MÜZİSYENDEN NÜKLEERE KARŞI BİR ŞARKI

ÇERNOBİL’İN YIL DÖNÜMÜNDE DİJİTAL MİTİNG DÜZENLENDİ…

ÇERNOBİL`DE NÜKLEER REAKSİYONLAR YENİDEN BAŞLADI (ETHA18.COM)

TMMOB 13. ENERJİ SEMPOZYUMU HAZIRLIKLARI BAŞLADI

FOX TV- ÇALAR SAAT

KRT TV- HABER AKTİF

NÜKLEERDE LİYAKAT YOKSA KAZA VARDIR!

Okunma Sayısı: 24


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.