MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

İZMİR’İN ÇERNOBİL’İ GAZİEMİR 
Çernobil felaketinin yıldönümünde, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), İzmir Tabip Odası ve İzmir Barosu, kamuoyunda İzmir’in Çernobil’i olarak bilenen nükleer atıkların gömüldüğü Gaziemir’deki eski kurşun fabrikasının atık sahasında basın açıklaması düzenledi. 14 yıl önce Gaziemir halkının radyoaktif atıklarla yaşadığının ortaya çıkmasına rağmen, sahanın temizlenmediğine dikkat çekildi.
 

Meslek örgütlerinin   26 Nisan 2021 tarihinde düzenlediği basın açıklamasına Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda da katılım sağladı. Açıklamada konuşan TMMOB İzmir İKK Sekreteri Aykut Akdemir, 2007 yılında tespit edilen nükleer atıkları, aradan geçen 14 yılda temizlenmediğine dikkat çekerek, "İzmir`in Çernobil`i Gaziemir`i unutturmayacağımız. Ülkemizde nükleer santral projelerine karşı mücadeleye devam ediyoruz. Nükleer santralları risksiz gören anlayış, Gaziemir`de tespit edilen nükleer atıkları 2021 yılında hala temizleyemedi" diye konuştu. Sahaya gömülü nükleer atıkların ülkeye nasıl sokulduğunun belirsizliğini koruduğuna dikkat çeken Akdemir, Aliağa`da söküm gerçekleştirilecek olan NAe Sao Paulo uçak gemisin de nükleer ve asbest başta olmak üzere tehlikeli atıklar içerebileceğini dikkat çekerek, "Ülkemizin, kentimizin atık çöplüğüne dönüşmesine izin verilmeyeceğiniz" diye konuştu. 

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı E. Helil İnay Kınay tarafından okunan ortak basın açıklamasında ise 14 yıl önce Gaziemir halkının ülkeye girişi yasak olan nükleer santrallardan radyoaktif atıklarla birlikte yaşadığının tespit edildiği belirtilerek, şöyle denildi:  

"Nükleer Santrallerin çevre ve sağlık etkilerinin ağır sonuçlarını yaşayan dünya bu teknolojiden vazgeçerken, ülkemizde devam eden projeler ile nükleer santralleri mutfak tüpünden daha az tehlikeli gören anlayışın Gaziemir`de bulunan atıklar ile ilgili bugüne kadar çözüm üretilmemesi çevre ve halk sağlığının yok sayıldığının göstergesidir"

 

14 Yıllık Yanıtsız Sorular

Meslek örgütlerinin toplumsal sorumluluk gereği Gaziemir halkıyla birlikte 14 yıldır yanıtsız kalan sorulara cevap aranmaya devam ettiği vurgulanarak, şöyle denildi: 

-Gaziemir`de depolandığı anlaşılan radyoaktif ve zehirli maddelerin bölgeden uzaklaştırılması konusunda neler yapılmıştır? Alan ne zaman temizlenecektir?

-Bölgeden uzaklaştırılacak atık miktarı nedir nerede bertaraf edilecektir?

-Alanda mevcut kirlilik ve etkilerine yönelik izleme ve ölçümler düzenli olarak gerçekleştirilmekte midir?

-Bölgede sağlık taraması ve izleme çalışması yapılmış mıdır?

-Ülkemize girişi yasak olan nükleer atıkların bölgeye nasıl geldiği konusunda çalışmalar nelerdir?

-Sürecin sorumluları hakkında yürütülen hukuki süreç ve çalışmalar nelerdir?

-Firmaya kesilen çevre cezası ile ilgili süreç nedir?

-Ülkeye girişi yasak olan atıkları, bahçesine gömen ve başka bir alanda faaliyetine devam eden firma ile ilgili yürütülen süreçler nelerdir?

-İlgili kurumların alanda yürütülecek çalışmalara ilişkin programı, takvimi ve süreci nedir?"

 

Basın açıklamasında konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ise meslek örgütlerine teşekkür ederken, konuya dikkat çekmek için "duran adam" eylemi başlatacaklarını belirterek, yurttaşlara destek çağrı yaptı. Arda, her hafta cuma günü saat 11.00`de atıkların bulunduğu alanda 10 dakikalık "duran adam" eylemi gerçekleştirecekleri belirtti. 

 ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: İŞ HAYATINDA MOBBİNG VE TEMEL HAKLAR

12.06.2021
 


Çok Okunanlar


PROGRAM: İZMİR BÖLGESİ ENERJİ FORUMU // 11-12 HAZİRAN 2021

EMO İZMİR ŞUBESİ 53. YAŞINDA: ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ VE CANLI KONSER

NİHAT ÖZGÜL`Ü ANIYORUZ

`TASLAK MEVZUAT İHALELERDEN KEYFİLİĞİ ARTIRIR`

ENERJİ DEPOLAMA YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI

İZMİR EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ`NDEN FİLİSTİN AÇIKLAMASI…

SOMA KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

İKİZDERE’DEKİ DOĞA KATLİAMI DURDURULSUN!

Okunma Sayısı: 34


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.