MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

UMUT YAN YANA 
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 30 Nisan 2021 tarihli BirGün Gazetesi`ndeki köşesinde, salgınla mücadele tedbirleri gerekçesiyle bir kez daha alanlarda kutlayamadığımız 1 Mayıs İşçi Bayramı üzerine yazdı.
 

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramı`na bu yıl da salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaların gölgesinde giriyoruz.

Özlediğimiz meydanlara bu sene de çıkamıyoruz. Bu sene de dost yüzlerini göremiyoruz omuz başlarımızda. Boğazımızı patlatırcasına haykıramıyoruz sloganlarımızı.

Yumruklarımızı bir şimşek gibi uzatamıyoruz gökyüzüne, sert adımlarımızla yeri döğercesine çekemiyoruz halayımızı.

1 Mayıs`ta alanlarda bulunamamanın eksikliğini, bulunduğumuz her yeri 1 Mayıs alanına çevirerek dolduracağız bir kez daha. İşyerlerimizin önlerinde, evlerimizin balkonunda, sokağa bakan pencerelerimizde yükselteceğiz 1 Mayıs coşkusunu.

Oysa birbirimize, birbirimizin desteğine en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardan geçiyoruz. Telafisi zor yaralar açan büyük kayıplar yaşadık hepimiz, büyük sıkıntılar çektik. Kimimiz sevdiklerimizi kaybetti, kimimiz sağlığını kaybetti, kimimiz işini kaybetti, kimimiz birikimlerini kaybetti, kimimiz yıllarca emek verdiği işyerlerini kaybetti. Kimimiz geçmişini, kimimiz geleceğini kaybetti.

Biz işçiler, emekçiler, üretenler, alın teriyle geçinenler kaybederken, bir avuç sermaye sahibi daima kazandı. Servetlerine servet kattılar. Zenginlikleri katlandı. Araştırmalara göre pandemi döneminde dünya çapındaki dolar milyarderlerinin serveti yüzde 54, en zengin 20 ismin serveti ise yüzde 68 artmış.

Üreten emekçinin alın terinden çalmadılarsa, karın tokluğuna çalışanların boğazından kısmadılarsa bu servetin kaynağı nereden geliyor?

Pandemi döneminde emeğimizden çalınan, emekçilerden esirgenen ne varsa sermayenin ihtiyaçlarına seferber edildi. Sömürü çarkları dönsün diye emekçilerin hayatları feda edildi.

İşinden olan emekçiye, dükkânını kapatan esnafa insanca yaşayabilecekleri bir destek sunulmazken, sermaye sahiplerinin bir dedikleri ikiletilmedi. Vergileri affedildi, borçları ötelendi, kredi muslukları açıldı, kamusal kaynaklar kullanımlarına sunuldu.

Salgın değil, doymak bilmeyen sömürgenlerin açgözlülüğüydü hayatlarımızı bu denli karartan! Salgın değil, sermayenin doyumsuzluğuydu bizleri aşımızdan, ekmeğimizden eden!

Bugün yeryüzünün en tehlikeli, en yaygın, en ölümcül virüsü kapitalizmdir. Kapitalizm sadece emeğimize, emeğimizle yarattığımız artı değere el koymaz, bedenlerimize de el koyar. İlişkilerimize, hayallerimize, geleceğimize el koyar kapitalizm. Kapitalizm doğamıza el koyar, denizlerimize, kıyılarımıza, derelerimize, ormanlarımıza el koyar. Ve el koyduğu her şeyi tüketir, çürütür...

Bugün güzel olan ne varsa, sermayenin yağmasından ve talanından kurtarabildiklerimizdir. Bugün bozulmamış ne varsa, kapitalizm virüsünden sakınabildiklerimizdir…

Dünyamıza ve insanlığa musallat olan bu kapitalizm virüsünden kurtuluşumuzun yegane yolu ise dayanışmadır, örgütlenmedir, mücadeledir.

Yan yana gelmenin coşkusuyla öfkemizi umuda, hiddetimizi sevince, tereddüdümüzü dirence çeviremiyoruz bu sene ama hiç olmazsa umutlarımızı yan yana getiriyoruz bu 1 Mayıs`ta!

Eşit, özgür, demokratik, bağımsız ve laik bir ülke kurma umudumuzu; barış içinde, kardeşçe ve insanca yaşama umudumuzu; sınıfsız, sınırsız, sömürüsüz bir dünya umudumuzu yan yana getiriyoruz bu 1 Mayıs`ta!

Emeğimizi ve alın terimizi çalanlara karşı, milyonları açlığa ve yoksulluğa mahkûm edenlere karşı, halkı baskı ve zorbalıkla sindirmeye çalışanlara karşı, faşizan tek adam rejimine karşı yan yana, omuz omuza mücadele edeceğimiz günlerin hasreti ve umuduyla, yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın emek, barış ve demokrasi mücadelemiz!İSTANBUL SÖZLEŞMESİ`NDEN VAZGEÇMİYORUZ!

11.05.2021
 


Çok Okunanlar


ENERJİ KİMLİK BELGESİ UZMANI EĞİTİMİ DUYURUSU

ÜNAL ERDOĞAN`I KAYBETTİK

NKP`DEN ÇERNOBİL’İN YIL DÖNÜMÜNDE ÇEVRİMİÇİ ETKİNLİKLER…

ÇERNOBİL’İN YIL DÖNÜMÜNDE 48 MÜZİSYENDEN NÜKLEERE KARŞI BİR ŞARKI

ÇERNOBİL’İN YIL DÖNÜMÜNDE DİJİTAL MİTİNG DÜZENLENDİ…

ÇERNOBİL`DE NÜKLEER REAKSİYONLAR YENİDEN BAŞLADI (ETHA18.COM)

TMMOB 13. ENERJİ SEMPOZYUMU HAZIRLIKLARI BAŞLADI

FOX TV- ÇALAR SAAT

KRT TV- HABER AKTİF

NÜKLEERDE LİYAKAT YOKSA KAZA VARDIR!

Okunma Sayısı: 18


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.