MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

PANDEMİNİN ÜYELERİMİZE ETKİSİ ANKETİ SONUÇLARI YAYINLANDI 
EMO Ankara Şubesi tarafından pandemi sürecinin üyelerimize yansımalarının irdelendiği bir anket çalışması gerçekleştirildi. Çalışmanın detayları ve sonuçları haberimizin devamındadır.
 

PANDEMİNİN ÜYELERİMİZE ETKİSİ ANKETİ

Tüm dünyayı esir alan SARS-CoV-2 (Covid-19) salgını nedeniyle hayatımızın birçok alanında önemli değişiklikler meydana geldi. Yakın tarihte hiç deneyimlemediğimiz bu yeni duruma bir yandan adapte olmaya çalışırken bir yandan da sürecin getirdikleri ile baş etmeye çalışıyoruz.

Yaşamın temelini oluşturan birçok alanda salgın şiddetli biçimde kendini gösterirken, hepimizin bildiği ve yaşadığı üzere en yoğun yaşanan alanlardan birisi de "Çalışma yaşamı" idi. Salgının etkileri de oldukça sınıfsal bir biçimde bu süreçte ortaya çıktı. Devlet tarafından yapılan kısıtlı, sınırlı ve hatta yetersiz diyebileceğimiz ekonomik destekler sermaye sınıfını kucaklarken, işçiler kendilerinin ve ailelerinin ekmeleri ile sağlıkları arasında seçim yapmak zorunda kaldılar. Evde kal çağrılarına uyamayan emekçiler yaşanan bu süreçte iki şeyi bir kez daha gözler önüne sermiştir. Birincisi sistemin kusursuz devam edebilmesi için, toplumsal ihtiyaçların karşılanabilmesi için kol gücü sağlayan işçiler hâlâ yaşamın yeniden üretiminde en önemli unsurudur, ikincisi ise bu vahşi ekonomik sistem her koşulda üretimi sürdürmek adına fabrikalarda, şantiyelerde, santrallerde, madenlerde işçi sınıfını en riskli anlarda ve alanlarda bile gözünü kırpmadan sahaya sürmektedir.

Yaklaşık bir yıldır yaşadığımız salgın ortamında dönem dönem ilan edilen süreli karantinalar, evde kal çağrıları bu tablo içinde bizlere şunu göstermiştir; bu karantina bir sınıf karantinasıdır. Sermaye sınıfı ve kısmen orta sınıfın evlerinde korumaya alındığı, yoksulların ise her gün işe gitmeye devam ettiği bir karantinadır.  

70.000`in üzerinde üyesi olan Odamızın kuşkusuz ki üyelerinin önemli bir kısmı ücretli çalışan mühendislerden oluşmaktadır. Dolayısıyla çalışma yaşamında gerçekleşen dönüşüm ve değişimler bir Meslek Odası olarak bizleri birincil olarak ilgilendirmektedir. Bu amaçla TMMOB EMO Ankara Şubesi olarak üyelerimize yakın zamanda "Pandeminin Üyelerimiz Üzerindeki Etkileri" başlıklı bir anket düzenledik. Ankete katılım gösteren üyelerimizin cevapları ile çarpıcı sonuçlar elde ettik.

 

Ankete katılan üyelerimizin %67,27`si aktif olarak çalışmakta iken  %32.73`ü işsizdir.

 

 

 

Üyelerimizin %49,09`u Pandemi sürecinde kesintisiz olarak işine devam ederken, %12,73`ü aralıklarla devam etmiş %38,18`i ise iş yaşamına devam edememiştir.

 

 

 

İş yaşamına devam eden üyelerimizin %80`inde hiçbir ücret değişikliği olmaz iken %20`sinde ücret değişiklikleri meydana gelmiştir.

 

 

 

Aktif çalışan üyelerimizin sadece %9,09`u Kısa Çalışma Ödeneği`nden faydalanırken, %90,91`i bu ödenekten faydalanmamaktadır.

 

 

 

Ankete katılan üyelerimizin %30`unun çalıştığı birimde ya da iş yerinde personel azaltılmasına gidilmiş, %70`inin iş yerinde ise hiçbir azaltma olmadan üretime devam edilmiştir.

 

 

 

SON OLARAK EKLEMEK İSTENENLER

Katılımcıların açık uçlu sorulara verdikleri cevaplar üç ana başlık halinde toplanmıştır.

 

  1. Aidat ödemeleri ve ücretleri ile ilgili düzenleme talep edilmiştir.
  2. Oda`nın çalışma yaşamına müdahale etmesi ve mühendislerin ücretleri ile ilgili düzenlemeler yapılması için çalışma yürütmesi talep edilmiştir.
  3. Emekli olan üyelerin de benzer ücret kaygıları olduğu dile getirilmiştir.

 

 

 

 

 HVAC OTOMASYONU VE ABB CYLON BMS ÇÖZÜMLERİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.06.2021
 


Çok Okunanlar


EMO ANKARA ŞUBESİ 2021 HAZİRAN AYI WEBINARLARI DÜZENLENİYOR

RÜZGÂR YATIRIMLARININ TEKNİK DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ GÜNCELLENDİ

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA ŞARJ ALT YAPISI VE ŞEBEKE ENTEGRASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

TEST VE KALİBRASYON MÜHENDİSLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU MANEVRALAR EĞİTİMİ YAPILDI

MÜHENDİSLİĞE YÖNELİK TEMEL İŞ HUKUKU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

“ANGARA ANGARA GÜZEL ANGARA” SUNUMU DÜZENLENDİ

EMO SİVAS İL TEMSİLCİLİĞİ’NDEN TELEKOM SİVAS İL MÜDÜRܒNE ZİYARET

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE GİRİŞİMCİLİK: YERLİ TIBBİ CİHAZ ÜRETİMİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

ALTIUM DESIGNER ILE BASKILI DEVRE KARTI TASARIMI EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 224


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.