MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SİNOP NÜKLEER SANTRAL DAVASI BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI… 
Sinop Nükleer Güç Santralı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının iptaline ilişkin keşif ve bilirkişi incelemesi 7 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Keşif ve bilirkişi incelemesine Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu ve Nükleer Karşıtı Platform Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, EMO Hukuk Müşaviri Avukat Nuray Özdoğan katıldı.
 

 

Sinop Merkez İlçesi, Abalı Köyü, İnceburun mevkiindeki EUAS International ICC Merkezi Jersey Adaları Türkiye Merkez Şubesi tarafından yapılması planlanan Sinop NGS projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararının iptali istemi Samsun 3. İdare Mahkemesin açılan davanın ardından mahkeme tarafından görevlendirilen 15 kişilik bilirkişi heyeti santralın yapılacağı sahada keşif ve incelemelerde bulundu. 7 Haziran 2021 tarihinde Sinop Şehir Merkezi‘ne yaklaşık 11 kilometre uzaklıktaki Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli`nde, olağanüstü kolluk kuvveti baskısı altında gerçekleştirilen keşifte, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve bağlı odalar, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Bileşen temsilcileri, Sinop Belediyesi, Sinop Barosu, bölge milletvekilleri ve Sinop halkı hazır bulundu.

Geniş güvenlik önlemleri altında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve müdahil şirketlerin salona öncelikle alınmasına yapılan itirazla başlayan keşif çalışmalarında,  ÇED raporunun hazırlık sürecinin yönetmeliklere aykırı yürütüldüğü, raporun birçok aşamasında eksikliklerin yer aldığı, halkın katılımı toplantısına Sinop halkının katılımının engellendiği davalı avukatlar tarafından yapılan itirazlar ve ifadelerle yer aldı.

Bilirkişi keşfi öncesi, mahkemece resen atanan bilirkişilerin bir kısmının nükleer reaktör yanlısı olduklarını kamuoyu nezdinde açıkça belli etmiş olmalarına rağmen, artık tarafsız olamayacakları gerekçeleriyle bilirkişi heyetinden çıkartılması; heyete şehir plancısı, arkeolog, deniz bilimleri uzmanı gibi diğer uzmanlık dallarından da bilirkişiler eklenerek keşfin yapılabileceğine dair talepler ile Mahkeme heyetinin son HSK kararnamesi ile görevlerinin sona erecek olması dolayısıyla keşif işleminin önemi nedeni ile yeni gelecek mahkeme heyeti ile keşfin yapılmasının adil yargılanma hakkı gereği olduğuna yönelik davacı taraf avukatlarının itirazları red edildi.

Keşfin usulü, bilirkişi heyetinin oluşumuna dair tüm itirazlar, projenin kapsamı gereği birkaç saatlik alan incelemesi ile böylesine önemli bir projede keşfin yapılamayacağına yönelik davacı vekillerin itirazlarına rağmen hızlandırılmış şekilde yapılan keşif işlemi ve birkaç avukatın kısaca beyanı alındıktan sonra davacıların itirazları dinlenmeden keşif alanında incelemelerde bulunulması tepkilere neden oldu. 

Keşif ve bilirkişi incelemesi hukuka aykırı şekilde yapıldığı gerekçesiyle yapılan itirazlara rağmen tamamlandı.

EMO Yönetim Kurulu ve Nükleer Karşıtı Platform Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, bilirkişi keşfine ilişkin yaptığı değerlendirmede, nükleer santralları kurma ve işletmeye geçirmeye yönelik politik iradenin tutumuna, yargı organlarının denetim yetkilerini, yaşam ve çevreden yana kullanarak cevap vermesi beklenirken, aksi yöndeki yaklaşımın nükleer karşıtı mücadeleyi aynı kararlılık ile sürdürmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Özdağ, "EMO olarak Sinop halkı ve tüm yurttaşlar ile birlikte bu mücadelenin içinde yer almaya devam edeceğiz. Kamuoyunu saygılarımızla bilgilendiririz" dedi. 

 

 


 KRT TV- HABER AKTİF

09.07.2021
 


Çok Okunanlar


TEİAŞ ÖZELLEŞTİRMESİNE CEVAP ENERJİDE KAMULAŞTIRMADIR!

EMO HESAPLADI - 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN AYLIK ELEKTRİK FATURASI...(ENERJİEKONOMİSİ.COM)

HALK TV- HAFTA SONU HABER

ULUSAL KANAL- ANA HABER

SIRA GELDİ, TEİAŞ`A ÇÖKMEYE (ORHAN BURSALI/CUMHURİYET)

EMO’DAN “TEİAŞ” TEPKİSİ (ENERJİTİME.COM)

EMO 47. DÖNEM 3. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

BÜYÜK TÜCCAR (IŞIK KANSU/CUMHURİYET)

SİVAS’TA YİTİRDİĞİMİZ CANLARI SAYGIYLA ANIYORUZ…

KRT TV- HABER AKTİF

Okunma Sayısı: 107


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.