MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

İKİZDERE’DE DİRENEN YÖRE HALKI ZİYARET EDİLDİ… 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ ve EMO Trabzon Şube Başkanı Prof. İsmail Hakkı Çavdar, 25 Haziran 2021 tarihinde Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan ve koruma altındaki 200 vadiden biri olan Eskencidere (İkizdere) Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından faaliyete geçirilen taş ocağına karşı çıkan yöre halkına destek ziyaretinde bulundu. Direnişe ilişkin dayanışma mesajlarının iletildiği ziyarette, taş ocağı ve çevresinde incelemelerde bulunuldu. Ziyarette çevre ve canlıların yaşamı için büyük tehdit oluşturulan taş ocağının faaliyetinin durdurulması için mücadelenin büyütülmesi vurgulandı.
 

 

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ ve EMO Trabzon Şube Başkanı Prof. Dr.İsmail Hakkı Çavdar, Rize İkizdere`de yapılması planlanan lojistik liman inşaatında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan taş ocağı için Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Eskencidere Vadisi`nde acele kamulaştırma kararı alınarak Cengiz inşaat tarafından vadide faaliyete geçen taş ocağına karşı  yöre halkının Rize Erzurum karayolu üzerinde terk edilmiş bir inşaat alanı içerisinde oluşturdukları direniş noktasını ziyaret etti.  Yörede yaşayan Mustafa Baş, Hüseyin Tat, Harun Tatoğlu, Cemal Demirhan, Hüseyin Baş, Bekir Tat, Ahmet Tuncer, Ömer Tuncer, M. Kemal Süleymanoğlu, Ali Baş ve direniş örgütlediği gerekçesiyle gözaltına alınarak serbest bırakılan Dursun Baş ve sekiz saat aralıksız ağaçta direniş yapan Ali Akyıldız ile görüşen Özdağ ve Çavdar bölgedeki son durum hakkında bilgi aldı. Yöre halkının görüşlerini dinledi; bölgede incelemeler yaptı.  

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, 2010 yılında da Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından SİT alanı ilan edilen vadinin, dünyada koruma altındaki 200 vadiden biri olarak bilindiğini belirterek, buna rağmen yaklaşık 75 kilometre uzunluğundaki vadide özel sektöre ait 1 KM ara ile 2 taş ocağı bulunduğunu kaydetti. Yılda 15 milyon ton malzeme çıkartılması planlanan taş ocağının yerleşim yerlerine yakın olmasına rağmen çalışmalarını aralıksız devam ettiğini, vadinin ve çevresinin patlatılan dinamitlerin etkisiyle zarar gördüğünü, bölgede ormanlık alanın ve yaban hayatının sona erdirildiğini bölgede adeta bir yıkımın gerçekleştiğini ifade etti.  

Taş ocaklarına yönelik açılan davaların hala devam ettiğine dikkat çeken Özdağ, "Rant projesine engel olmak isteyen yoksul yöre halkı bir yandan yaşam alanlarına, doğaya sahip çıkarken bir yandan da Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) İptal davası kapsamında, 30 Haziran 2021 tarihine kadar dava dosyasına yatırılması gereken 14 bin TL tutarındaki bilirkişi ücretini bir araya getirmekle uğraşıyor. İkizdere`yi yok edecek bu rant, çıkar ve doğa katliamı karşısında yöre halkının sesine kulak verilmesini bu projenin derhal durdurulmasını istiyoruz" dedi.

Taş ocağına yönelik direnişe geçen yöre halkının haklı direnişi karşısında Rize Valiliği`nin yasaklayıcı tutumunu da eleştiren Özdağ, yöre halkının başlattığı direnişin ulusal düzeyde tepkilere dönüşmesinin ardından alınan yasaklama kararların yöre halkının günlük yaşantısını zorlaştırdığını, bölge halkının artan yasaklar nedeniyle bahçelerine, evlerine, işlerine bile gitmekte zorlandığını, atılan her adımda kolluk güçlerinin engeliyle karşılaşıldığını belirtti.

İkizdere`de taş ocağı istemeyen halkın sesine kulak verilmesini isteyen Özdağ, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüşmeye çağrılan yöre halkının taleplerinin dinlenmediğini, halkın görüşlerini dikkate almayan siyasi iktidarın projeleri politik kararlarla hayata geçirdiğini söyledi. Özdağ, yasak ve engeller karşısında bölgede araştırma ve incelemelerde bulunmak isteyen bağımsız bilim insanlarının çalışmalarının da engellendiği bilgisini aktardı.

Direniş alanında yapılan görüşmenin ardından İyidere- İkizdere Karayolu`nun denizle buluştuğu sahil bandında da incelemelerde bulunan Özdağ ve Çavdar, denizde yapılan dolgu çalışmalarını yerinde gördü.

Bölge sakinlerinin Cevizli taş ocağının işletilme nedeni olarak İyidere Lojistik Liman İnşaatının  gerekçe olarak gösterildiğini, ancak İyidere`nin 16 km doğusunda 2,5 Milyon ton/yıl kapasiteli Rize Limanı, 64 km batısında 10 Milyon ton/yıl kapasiteli Trabzon Limanı olduğunu, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı`nın 2019 verilerine göre Rize Limanı`nın %20, Trabzon Limanın ise %25 kapasite çalıştığını belirten Özdağ, yöre halkının  mevcut limanlar atıl kalırken yeni bir limana ihtiyaç olup olmadığını sorguladıklarını kaydetti.

Özdağ, yöre halkının ayrıca 2,8 milyon metrekare deniz dolgusu üzerine inşa edilen 3 milyon yolcu kapasiteli Rize- Artvin havalimanının yıl sonunda hizmete girmesi ile burada faaliyeti devam eden 700 hafriyat kamyonu ve ağır iş makinalarına iş bulmak ve malum şirkete gelir sağlamak için Eskencidere Vadisi`nin gözden çıkartılmasına tepkilerini aktardı.

Yapılan görüşmeler ve incelemelerin ardından mücadele ve dayanışma vurgusu yapan Özdağ ve Çavdar`ın bölgeden ayrılmasıyla ziyaret sona erdi. 

 


 HALK TV- HABER MASASI

16.09.2021
 


Çok Okunanlar


EMO TEİAŞ’IN ÖZELLEŞTİRİLMESİ KARARINI YARGIYA TAŞIDI

KABARIK ELEKTRİK FATURALARININ NEDENİ: TEMMUZ ZAMMI, GEÇ FATURALANDIRMA VE TÜKETİM ARTIŞI (GAZETEDUVAR.COM.TR)

TMMOB TEİAŞ RAPORU YAYIMLANDI

KABARIK ELEKTRİK FATURALARININ NEDENİ ORTAYA ÇIKTI (MEMURLAR.NET)

HALK TV- ANA HABER

EMO 47. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN KOCAELİ ŞUBE’YE ZİYARET VE BASIN AÇIKLAMASI

BOZKURT YIKIMI... KARADENİZ HES’LERİ... (SERDAR KARSU-ELEKTRİK MÜHENDİSİ/İTÜ- CUMHURİYET)

HALK TV- HABER MASASI

KRT TV-HABER AKTİF

Okunma Sayısı: 98


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.