MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

OHAL, TEİAŞ VE 2023 SEÇİMLERİ (ÇİĞDEM TOKER/SÖZCÜ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 

OHAL (olağanüstü hal) rejimi üç yıl daha uzatılıyor. 15 Temmuz 2016‘daki kanlı darbe girişiminden sonra getirilen OHAL düzeni, üç yıllığına ilan edilmişti ve 18 Temmuz 2018 de sona ermesi gerekiyordu. Ancak öyle olmadı. OHAL yetkileri, kritik bir seçim olan 24 Haziran 2018 seçiminin ardından AKP‘nin adeta bir takım çantası gibi kullandığı torba kanunla üç yıl daha uzatıldı.

İşte birkaç hafta içinde bu uzatılmış üç yıllık süre de bitecek. Normal koşullarda OHAL rejiminin sona ermesi gerekiyor. Ancak darbenin üzerinden beş yıl geçmesine karşın normal koşullarda değiliz ve ülkeyi OHAL yetkileriyle yönetmek, AKP iktidarı için büyük kolaylık. (!)

Süresi bitmek üzere olan OHAL yetkilerini üç yıl daha, yani 2024 yılına dek uzatacak yeni bir torba yasa görüşmelerine TBMM‘de başlandı. Bu da iktidarın Cumhuriyet‘in 100. yılına rastlayan 2023 seçimlerine OHAL koşullarında girilmesi anlamına geliyor.

• • •

Yeni torba kanunla süresi üç yıl uzatılacak OHAL yetkileri nelerdi? Hatırlayalım: Gözaltı süresi 12 güne çıkarılmıştı. AKP " torba" sında, üç yıl daha sürdürmeye gerekçe olarak "terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi" gösteriliyor. İnsanlık suçu olan işkencenin Türkiye‘de özellikle son yıllarda yeniden "normalleştiğini" hatırlatalım:

İktidarın aynı gerekçeyle devam etmeyi planladığı öteki OHAL yetkisi kamu görevlilerinin ihracı, uzaklaştırılması, meslek unvanlarını kullanmaması gibi düzenlemeleri kapsıyor. 15 Temmuz darbesinin ardından OHAL rejimi içinde 140 bine yakın kamu görevlisi ihraç edilmiş bir iktidar partilisinin "ağaç kökü yesinler" sözüyle simgeleştiği üzere her türlü Anayasal haktan yoksun bırakılmışlardı.

TMSF‘nin (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) şirketlere kayyım ataması uygulamasının üç yıl uzatılması da aynı torbada.

TEİAŞ özelleştirmesi niye tehlikeli

TMMOB‘da ve EMO‘da (Elektrik Mühendisleri Odası) başkanlık yapmış Teoman Alptürk‘ten TEİAŞ özelleştirmesine ilişkin görüşlerini içeren bir e-posta aldım. Tane tane anlatmış. Birkaç başlık paylaşıyorum:

TEİAŞ özelleştirmesini tartışmak bile yanlış. Elektrik enerjisi ticari mal değildir. Öyleymiş gibi hareket ediliyorsa zorlama vardır.

TEİAŞ, ülkedeki elektrik santralarında üretilen elektrik enerjisinin tüketim merkezlerine SÜREKLİ, DENGELİ ve GÜVENİLİR bir şekilde iletilmesini sağlar.

TEİAŞ elektrik sisteminin omurgasıdır. İçinde bulundurduğu yük tevzi (dağıtım) birimi Türkiye enterkonnekte sisteminin maestrosudur. Satarsanız yönetemezsiniz.

TEİAŞ ülke güvenliğinin ve bekasının önemli yapı taşlarındandır.

TEİAŞ‘in kâr ile bir işi yoktur. Bu nedenle TEİAŞ‘ın blok satışı veya hisselerinin çoğunluğunun belirli çıkar gruplarını eline geçmesi ülke güvenliği açısından çok tehlikelidir.

TEİAŞ‘ın özelleştirilmesi kamu güvenliğini yok eder. (Seçim zamanı trafolara kedilerin doluşmasını sağlar)


 KRT TV- HABER AKTİF

09.07.2021
 


Çok Okunanlar


TEİAŞ ÖZELLEŞTİRMESİNE CEVAP ENERJİDE KAMULAŞTIRMADIR!

EMO HESAPLADI - 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN AYLIK ELEKTRİK FATURASI...(ENERJİEKONOMİSİ.COM)

HALK TV- HAFTA SONU HABER

ULUSAL KANAL- ANA HABER

SIRA GELDİ, TEİAŞ`A ÇÖKMEYE (ORHAN BURSALI/CUMHURİYET)

EMO’DAN “TEİAŞ” TEPKİSİ (ENERJİTİME.COM)

EMO 47. DÖNEM 3. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

BÜYÜK TÜCCAR (IŞIK KANSU/CUMHURİYET)

SİVAS’TA YİTİRDİĞİMİZ CANLARI SAYGIYLA ANIYORUZ…

KRT TV- HABER AKTİF

Okunma Sayısı: 30


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.