MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

20 YILDIR POLİTİKALAR RANTTAN İBARET (BİRGÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 

Enerji Bakanı Fatih Dönmez‘in, "Elektrik zammının Türkiye ekonomisiyle ilgisi yok" sözlerine, Elektrik Mühendisleri Odası‘ndan tepki geldi. Dönmez, öncceki gün "Enerjide dışa bağımlıyız. Kendiniz üretmediğiniz sürece dış piyasalardaki fiyatlara maruz kalıyorsunuz, bu yüzden zam geliyor. Bir de tabii kurdaki değişiklikleri de üzerine koyduğunuzda yansıması bu şekilde oluyor. Türk ekonomisiyle ilgisi yok" açıklamasında bulundu. EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, geçen yılın aynı dönemine göre elektrik üretiminde ithal kaynak kullanımının yüzde 5 arttığını vurgulayarak, "Rüzgar, güneş, su, jeotermal, biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklan ithal edilmediği halde YEKDEM kapsamında bunlardan üretilen elektriğe kilovatsaat başına ortalama 8 dolar-cent birim fiyat ödenmeye devam ediliyor" dedi.

Geçen yılın aynı dönemine göre YEKDEM kapsamında verilen destek miktarının yüzde 15 arttığına işaret eden Özdağ, "2021 Haziran Ayı sonu itibariyle 26 haftada üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 48‘i ithal kaynak, yüzde 24‘ü de YEKDEM‘den karşılandı" diye konuştu. "2021 yılı ilk 26 haftasında üretilen elektriğin yüzde 75‘i için doğrudan Amerikan Doları cinsinden ödeme yapıldı ve yapılmaya devam ediyor" diyen Özdağ, "Döviz TL kur farkı açıldıkça elektrikte de zamlar kaçınılmaz hale geldi. Dolayısıyla elektrik zamlarının Türk ekonomisiyle çok ilgisi var" diyerek tepki göstererek şunları söyledi:

"Sanayi üretimi, ticaret hacmi ve istihdam daralırken enerji tüketimi artıyorsa ortada çok ciddi israf ve verimsiz kullanım var demektir. Neden enerji verimliliği konusunda zorlayıcı tedbir ve önlemler alınmadı?" 20 yıldırt halkı ve doğayı yok sayarak sadece şirketlere para kazandırma enerji politikası uygulandığını söyleyen Özdağ, şu ifadeleri kullandı: "Halkı ve doğayı yok sayarak, sadece şirketlere para kazandırma anlayışıyla enerji politikaları uygulayanlar, ülkemizi enerjide sadece ithal kaynak bağımlılığına sokmadılar, elektrik üretimini de Amerikan Doları‘na bağımlı hale getirdiler. Bu anlayışla ekimde ve devamında 2022 Ocak‘ta elektriğe zam gelmesi kaçınılmaz ve enerji zamları yüzde 30‘ları bulabilir."

Ekonomi Servisi

(Birgün; 15.07.2021) KRT TV- HABER AKTİF

09.07.2021
 


Çok Okunanlar


TEİAŞ ÖZELLEŞTİRMESİNE CEVAP ENERJİDE KAMULAŞTIRMADIR!

EMO HESAPLADI - 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN AYLIK ELEKTRİK FATURASI...(ENERJİEKONOMİSİ.COM)

HALK TV- HAFTA SONU HABER

ULUSAL KANAL- ANA HABER

SIRA GELDİ, TEİAŞ`A ÇÖKMEYE (ORHAN BURSALI/CUMHURİYET)

EMO’DAN “TEİAŞ” TEPKİSİ (ENERJİTİME.COM)

EMO 47. DÖNEM 3. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

BÜYÜK TÜCCAR (IŞIK KANSU/CUMHURİYET)

SİVAS’TA YİTİRDİĞİMİZ CANLARI SAYGIYLA ANIYORUZ…

KRT TV- HABER AKTİF

Okunma Sayısı: 15


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.