MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2021.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KESİNTİ GEREKÇELERİ BELGELERLE KAMUOYUNA AÇIKLANMALI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Dönem Yönetim Kurulu, elektrik kesintilerine ilişkin basın açıklaması nedeniyle bazı enerji bürokratları tarafından sosyal medya üzerinden EMO’ya ithamlarda bulunulması üzerine açıklama yaptı. EMO’nun halkla ilişkilerinde dürüstlüğü ve ahlakı korumak, uzmanlık alanında ülke çıkarlarına uygun politikalar üretmek ve ilgilileri uyarmanın ana görevi olduğu vurgulanan açıklamada, kesinti gerekçelerinin somut belge ve raporlarla kamuoyuna açıklanması istendi.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

KESİNTİ GEREKÇELERİ BELGELERLE KAMUOYUNA AÇIKLANMALI

 

Türkiye genelinde 2 Ağustos 2021 tarihinde eş zamanlı olarak elektrik kesintileri yaşanmıştır. Kesintilerin yaşandığı saatler boyunca ne Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) ne de ulusal elektrik sisteminin işletmesinden sorumlu Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) tarafından kamuoyuna aydınlatıcı, bilgi, belge, rapor sunulmamıştır. EMO`nun yaptığı araştırma neticesinde elde edilen bulgular artan elektrik talebinin TEİAŞ tarafından anlık olarak karşılanamaması nedeniyle üretim – tüketim dengesinin sağlanamadığı ve bu nedenle dağıtım şirketlerinden 5.000 MW üzerinde bir kesinti yapmalarının istendiği şeklinde olmuştur. Nitekim; dağıtım şirketlerinin elektrik abonelerine SMS ile bilgilendirme gönderilerek TEİAŞ kaynaklı elektrik kesintilerinin yapılacağı bildirilmiştir.

EMO; aynı gün yaptığı açıklama ile, kuraklık ve aşırı sıcakların önceden bilindiğine vurgu yaparak, olası en yüksek tepe tüketim değerinin çok üzerinde 98.000 MW kurulu güce sahip olduğumuzu hatırlatmış ve teknik bir gerekçeden değil piyasalaştırılan elektrik sektöründe üretim şirketlerinin maliyetleri gerekçe göstererek aşırı fiyat talepleri nedeniyle bu kesintilerin yaşanmış olabileceğine vurgu yapmıştır. Nitekim; elektrik piyasa takas fiyatlarının bir yıl önce aynı döneme göre neredeyse iki katına çıktığı bu arada da 8 bin 500 MW kurulu güce yakın doğalgaz çevrim santrallarının, 5 bin MW kurulu güce yakın linyit santralının çeşitli gerekçelerle üretim dışı kaldığı veya düşük kapasitede çalıştırıldığı görülmüştür.

Kaldı ki ETKB tarafından 2 Ağustos tarihinde, kesintiler bittikten sonra yapılan açıklama kendi içerisinde çelişkiler içermektedir. EMO kamu kurumu niteliğinde bir meslek odasıdır. Halkla ilişkilerinde dürüstlüğü ve ahlakı korumak, uzmanlık alanında ülke çıkarlarına uygun politikalar üreterek bunları savunmak, kamuoyu oluşturmak, ilgilileri uyarmak ana görevi ve sorumluluğudur.

Mesele Türkiye genelinde elektrik kesintilerinin yaşanmış olmasıdır. EMO`nun çok büyük baskılara rağmen sektörde çalışan deneyimli üyelerinden edindiği bilgiler ile kamuya açık kaynaklardan tespit ettiği bilgi ve bulguları analiz ederek ulaştığı sonuçlar eleştirilebilir. Ancak Bakanlık yaşanan olayın bilgi, belge ve raporlarını soru işareti yaratmayacak şekilde kamuoyuna sunmak zorundadır. Kamuoyunun sosyal ve ekonomik hayatı zora sokan, ciddi mağduriyetler yaratan kesintilerle ilgili bilgi, belge ve raporları öğrenme hakkı vardır.

Bakanlığın teknik rapor ve belge paylaşarak kamuoyunu aydınlatmak yerine, her türlü bilgi ve belgeye ulaşma imkanı olan enerji yöneticisi konumundaki kamu görevlileri üzerinden yine belge ve rapor sunmadan, sosyal medya paylaşımları ile EMO`ya haksız ithamlarla saldırılması EMO`nun haklılığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Bakanlığın mevcut yönetim anlayışı ile, yeni kesintilerin olması da kaçınılmazdır. ETKB ve ilgili kurumlardan kesinti gerekçelerini somut belge ve raporlarla kamuoyuna açıklamalarını talep ediyoruz.

Yaz mevsiminin en sıcak günlerinde ve gündüz saatlerinde elektrik enerjisine talep artışı bilinen bir durumdur. Yıllık bazda oluşan en yüksek anlık ve saatlik (puant) talebin yaz aylarında ve gün içerisinde oluştuğu yıllardan beri bilenen bir gerçekliktir. Bu talebin karşılanması adına elektrik enerjisi üretiminde güneş potansiyelimizden olabildiğince yüksek seviyede yararlanabilmenin politik ve ekonomik altyapısı mutlaka oluşturulmalıdır. Ayrıca toplumsal faydayı göz önüne alan yeniden kamusallık politikaları ivedilikle gündeme getirilmelidir.

Saygılarımızla

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

47. DÖNEM YÖNETİM KURULU

5 Ağustos 2021

 

 ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK MÜHENDİSLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

27.10.2021
 


Çok Okunanlar


KASIM-ARALIK AYLARINDA EMO ANKARA ŞUBESİNCE DÜZENLENECEK MİSEM EĞİTİMLERİ

ABB YUMUŞAK YOLVERİCİLER BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. DÖNEM 3.OLAĞAN DENETLEMESİ YAPILDI

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİ YENİ HİZMET BİNASI AÇILIYOR

OSMANGAZİ ELEKTRİK DAĞITIM (OEDAŞ) İLE TOPLANTI DÜZENLENDİ

ISO 27001 BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

10 EKİM’İ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK MÜHENDİSLİĞİ WEBINAR DÜZENLENECEK

NKP: PARİS İKLİM ANLAŞMASI NÜKLEER ENERJİNİN TRUVA ATI MI !

TMMOB 13. ENERJİ SEMPOZYUMU 9-11 ARALIKTA DÜZENLENECEK

Okunma Sayısı: 7


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.