MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EK GÖSTERGE VE HİZMET TAZMİNATI ARTIRILSIN! 
Kamu emekçilerinin 2022-2023 yıllarındaki maaş ve özlük haklarının belirlendiği toplu sözleşme sürecine değerlendiren TMMOB, ücretlerin enflasyon karşısında eridiğine vurgu yaparak, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergelerin yükseltilmesini istedi. Ücretlerin üstlenilen sorumluluk ve üretilen hizmetle karşılaştırılamayacak kadar düşük olduğu belirtilerek, özel hizmet tazminatının artırılması talep edildi.
 

TMMOB`dan Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzasıyla 20 Ağustos 2021 tarihinde yapılan basın açıklamasında, kamu emekçilerinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı ve maaşlarının enflasyon karşısında erimeye devam ettiği belirtilerek, şöyle denildi:  

"Kamudaki meslektaşlarımız, üstlendikleri sorumluluk ve ürettikleri hizmetle karşılaştırılamayacak kadar kötü ekonomik ve sosyal koşullarla yüz yüzedir. Çalışma yaşamı her geçen gün acımasızlaşmakta, sömürü yoğunlaşmaktadır. Bu koşullar altında mühendislik mimarlık alanında işgücü verimliliği düşmüş, hizmetlerin niteliği olumsuz yönde etkilenmiş kalıcı hasarlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Emek ve insan odaklı, güvenceli bir çalışma yaşamı ve güvenceli bir gelecek; mühendis, mimar ve şehir plancıları dahil bütün emekçiler için temel ihtiyaçtır."

Son iki yılda "resmi" enflasyonun yüzde 40`i aşmasına karşın, maaş artış oranının yüzde 30`a ulaşmadığına dikkat çekilen açıklamada, maaşların öncelikle yoksulluk sınırların üstüne çıkarılması ardından enflasyon karşısında erimesinin engellenmesi ve sonrasında ise ekonomik büyümeden pay alacak şekilde belirlenmesi gerektiği vurgulandı. Toplu sözleme süreçleri sadece maaş artışı pazarlığı yapılan değil, emekçilerin çalışma yaşamına ilişkin ekonomik, sosyal ve özlük sorunlarına çözüm aranan süreçlerdir. Hukuksuz biçimde ihraç edilen kamu emekçilerinin göreve iade edilmesi istenirken, sözleşmeli, taşeron, ücretli, vekil gibi adlar altında yapılan istihdama son verilerek, kadrolu istihdam sağlanması talep edildi. 

Mühendislik hizmetlerine verilen önemin azaltılmasının yeni sorunlar doğurduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Bilimsel aklın ve teknik birikimin bu denli önemsizleştirilmesi, meslektaşlarımızın toplumsal etkinliğini azalttığı gibi, içinde yaşadığımız toplumun yaşam standartlarını kötüleştirmektedir. Bu sürecin yansımalarını doğa ve çevreye karşı rant odaklı politikalarda görüyor ve sonuçlarını ağır afetler olarak hep birlikte yaşıyoruz. Son aylarda yaşanan felaket üstüne felaketler kaderimiz değil, bilimi ve mühendisliği inkar eden politikaların bedelidir" ifadelerine yer verildi. Kamuda çalışan mühendislerin ülkemizdeki tüm projelerini planlanmasından yaşama geçirilmesine kadar geçen tüm süreçlerde sorumluluk üslendiğini, denetim faaliyeti yürüttüğüne vurgu yapılarak, ülke kalınmasında anahtar rol oynayan mühendis, mimar ve şehir plancılarının sorunlarının çözümü için şu öneriler sıralandı:  

"-Kamuda teknik hizmetler sınıfında çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergeleri ayrımsız 4800-6400 arasında yükseltilmelidir.

-Aynı hizmeti üretirken farklı statülerde çalıştırılma ve arazi tazminatı gibi farklı ücret alma uygulamalarına son verilerek eşit işe eşit ücret verilmelidir.

-Kamuda sözleşmeli personel uygulaması ve kapsam dışı personel statüsü kaldırılmalıdır.

-Kamudaki teknik personel ihtiyacının giderilmesi için kamuda atama bekleyen binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının istihdamı sağlanmalıdır.

-Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında ödenen Özel Hizmet Tazminatının tavan oranı arttırılarak en az yüzde 260 olmalıdır ve bu oran emekli aylık ücretlerine de yansıtılmalıdır. 

-Kamuda çalışan meslektaşlarımızın aylık ücretleri ve sosyal hakları eşdeğer meslek disiplinleri düzeyine yükseltilmelidir."

 EMO, MMO VE ESM UYARDI: ENERJİ ZAMLARINI YENİLERİ İZLEYECEK

02.07.2021
 


Çok Okunanlar


ÜYELİK ÖDENTİSİ BORÇLARININ YAPILANDIRMASI İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ: 30 EYLÜL 2021

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU PROGRAMI YAYINLANDI

İZMİR YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENİYOR

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

AYDIN’DA SMM ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ŞUBE YÖNETİM KURULU, SMM KOMİSYONU ORTAK TOPLANTISI

DÖNEMİN 3`ÜNCÜ DANIŞMA KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MİLLETVEKİLLERİ ARSLAN VE SERTER, ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

ORTAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

EFELER BELEDİYE BAŞKANI ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 11


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.