MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB TEİAŞ RAPORU YAYIMLANDI 
TMMOB Eylül 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararıyla özelleştirme kapsamına alınan TEİAŞ`a ilişkin bir rapor yayımladı. Raporun tamamına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

SUNUŞ

Günümüz dünyasında elektrik enerjisi tüm toplum açısından vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Toplumun yeniden üretimi için gerekli olan tüm temel ihtiyaçlar gibi elektriğin üretimi, iletimi ve dağıtımı da kamusal niteliği gereği her türden rant ilişkisinden arındırılmış, kesintisiz, kaliteli ve erişilebilir olarak halka sunulmalıdır.

Ne var ki sermayenin çıkarlarının toplumsal ihtiyaçların önünde gören neoliberalizm, diğer tüm kamusal hizmet ve sektörlerin olduğu gibi, elektrik üretim-iletim ve dağıtımının özelleştirilerek ticarileştirilmesini dayatmaktadır.

Bu doğrultuda 1994 yılına kadar ülkemizdeki elektriğin üretim, iletim ve dağıtımından sorumlu devlet kurumu olan Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), 1994 yılında tasfiye edilerek önce Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) kuruldu. Ardından da 2001 yılında TEAŞ parçalanarak, Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) olmak üzere olmak üzere üç ayrı iktisadi devlet teşekkülü oluşturuldu. Bütün bu dönüşüm süreci, özelleştirme süreçlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için yapıldı.

Bu adımlar sonucunda elektrik sektörünün üretim-iletim-dağıtım faaliyetlerini içeren dikey bütünleşik yapısı tamamen bozuldu. Elektrik dağıtımı tümüyle özel şirketlere devredilirken, enerji üretimindeki özel şirketlerin payı %80`lere ulaştı.

Elektrik sektöründe büyük reklam kampanyaları ve ekonomik getiri vaadiyle gerçekleştirilen özelleştirme uygulamaları, sektördeki krizin derinleşmesine neden olan büyük bir başarısızlık hikayesine dönüşmüş durumda. Her yıl 40 milyar doları aşan enerji girdileri ithalatı, kontrolsüz biçimde artan elektrik fiyatları ve faturalarını ödeyemedikleri için elektrikleri kesilen yüz binlerce aile, özelleştirme fiyaskosunun toplumsal sonucu olarak karşımızda durmaktadır.

Bugüne kadar yapılan özelleştirmelerde yaşanan büyük kamusal kayıplara ve özelleştirilen işletmelerin yaşadığı kötü tecrübelere rağmen, 3 Temmuz 2021 tarihinde Resmî Gazete`de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile TEİAŞ da özelleştirme kapsamına alındı.

TEİAŞ`ın özelleştirme kapsamına alınması elektrik arz güvenliği açısından yaratacağı muhtemel tehditler ile birlikte ülke ekonomisi açısından ciddi risk oluşturmaktadır. TEİAŞ 2020 yılında yaklaşık 14,9 milyar TL cirosu, 4 milyar TL`ye varan yatırım hacmi ve 4,7 milyar TL`yi bulan net kârı ile gözde bir kuruluştur.

Elektrik enerjisinin tüketim merkezlerine sürekli, dengeli ve güvenilir bir şekilde yüksek gerilim hat ve trafoları üzerinden iletilmesi görevini üstelenen TEİAŞ`ın özelleştirilmesinin sektördeki arz güvenliğini ortadan kaldıracağı açıktır. Bu kuruluşun özelleştirilmesi kamu yararına aykırıdır.

TMMOB hiçbir kamusal fayda bulunmayan bu özelleştirme girişimine karşı hukuki süreçleri başlatmış bulunuyor. Bunun yanı sıra özelleştirilen tüm kamusal hizmetlerin kamu eliyle verilmesi, tekrar kamulaştırılması ve yeni kamusal yatırımların yapılması için güçlü bir kamuoyu oluşturulması için her alandaki çalışmalarımız devam ediyor.

Elinizde bulunan bu rapor, bu kamucu çabanın bir parçasıdır. TMMOB Yürütme Kurulu üyeleri Selçuk Uluata, Ekrem Poyraz ve Mehmet Besleme`nin koordinasyonunda hazırlanan bu raporun yazım sürecine katkıda bulunan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı ve TMMOB Enerji Çalışma Grubu 2. Başkanı Oğuz Türkyılmaz`a, TMMOB Nükleer Santralları İzleme Komisyonu üyesi Elektrik Mühendisi Nedim Bülent Damar`a, TMMOB Enerji Çalışma Grubu Başkanı ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Sürekli Komisyonu Üyesi Teoman Alptürk`e (Emekli TEİAŞ Yöneticisi), TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Danışmanı Yusuf Bayrak`a (Emekli TEİAŞ Yöneticisi), TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu  ve TMMOB Enerji Çalışma Grubu Üyesi Orhan Aytaç`a, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya`ya (Emekli TEDAŞ Yöneticisi), TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Enerji Komisyonu  ve TMMOB Nükleer Santralları İzleme Komisyonu üyesi Nilgün Ercan`a ve Elektrik mühendisi  Osman Nuri Doğan`a (TEDAŞ Eski Genel Müdürü) teşekkür ediyoruz.

Bilimin ve tekniğin rehberliğinde, daha yaşanabilir bir ülke ve dünya umuduyla…

 

EMİN KORAMAZ
TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 


 

 

Bağlantılar

www.tmmob.org.tr/icerik/tmmob-teias-raporu-yayimlandi
 
 

Dosyalar

(1161 KB)KANAL 42- ANA HABER

16.10.2021
 


Çok Okunanlar


`ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` BAŞLIYOR

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NÜKLEER ENERJİNİN TRUVA ATI MI !

ÜLKE GELECEĞİMİZİ RUSYA İLE YAPILAN GİZLİ ANLAŞMALARA TESLİM ETMEYECEĞİZ!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN DENİZLİ ŞUBE’YE ZİYARET

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN İZMİR ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU YEDAŞ, YEPAŞ, TEİAŞ ORTA KARADENİZ YÜK TEVZİ İŞLETME, TEİAŞ 10. BÖLGE VE TÜRK TELEKOM SAMSUN BÖLGE MÜDÜRLÜĞܒNÜ ZİYARET ETTİ

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN TRABZON ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU ÇORUH ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş’Yİ ZİYARET ETTİ

42. YILINDA 19 EYLÜL 1979 İŞ BIRAKMA EYLEMİNİ SELAMLIYOR TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

Okunma Sayısı: 96


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.