MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BARIŞA BİR ŞANS VERİN!
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!... 
TMMOB, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ülkede, bölgede ve dünyada barış çağrısında bulunularak, savaşlarının kazananlarının daima emperyalist odaklar, kaybedenlerinin ise yoksul halkları olduğuna vurgu yaptı. EMO Yönetim Kurulu’nun açıklamasında ise “Barış içinde yaşanan, kalkınmasını tamamlamış, demokratikleşmiş, laik bir Türkiye’ye ancak, karanlığa, ayrımcılığa, ötekileştirmeye, savaşlara ve emperyalist çıkarlara karşı mücadele ile ulaşılabilir” denildi.
 

TMMOB`dan Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzasıyla 31 Ağıstos 2021 tarihinde yapılan açıklamada, milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan 2. Dünya Savaşı`nın başladığı gün olan 1 Eylül`ün savaşın yarattığı yıkıma dikkat çekebilmek için Dünya Barış Günü olarak kutlandığı hatırlatılarak, şöyle denildi: 

"Yaşanan onca acıya rağmen savaşların sonunun gelmiyor olması, barışa olan ihtiyacımızı her geçen gün daha da arttırıyor. Başta Yemen, Etiyopya, Afganistan ve Suriye olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde savaş ve çatışmalar en kanlı biçimiyle devam ediyor.

Yaşanan çatışmalar, patlayan bombalar nedeniyle her gün yüzlerce insan ölüyor, binlercesi yaralanıyor. Milyonlarca insan yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda kalıyor. Savaşın yarattığı şiddet ve düşmanlık, dünyanın her yerini savaş alanı, dünyada yaşayan herkesi savaşın hedefi haline getiriyor. Dünyanın bir yerinde savaş yaşanıyorsa, dünyanın her yerinde savaşın etkileri görülüyor.

Emperyalist güçlerin tüm dünyayı tahakküm altına alma hırsı ve enerji kaynaklarını kontrol etme arzusu yaşadığımız savaşların, şiddetin ve yıkımın en büyük nedenidir. Yaşanan bu savaşlara ve şiddete dur diyebilmenin ilk adımı, emperyalizme dur diyebilmekten geçmektedir.

Türkiye`de yaşayan bizler, savaş ve çatışmaların uzun yıllardan beri devam ettiği bir coğrafyanın parçasıyız. Uzun yıllar boyunca ülkemizde ve bölgemizde yaşanan çatışmaların yarattığı acıların en yakın tanıklarıyız. Bu ülke halklarının barış ve kardeşliğe olan ihtiyacına rağmen, ülkemiz her geçen gün daha fazla savaşın ve şiddetin parçası olmaya devam ediyor. Kürt Sorunu`nda çatışma ve şiddet politikalarına dayalı yaklaşım, siyasi iktidarın müdahaleci dış politikası ve komşu ülkelerimizle bitmeyen gerilimler ülkemizin sürekli bir çatışma ve savaş tehdidi altında olmasına neden olmaktadır.

Sonucu ne olursa olsun kazananı daima emperyalist odaklar, kaybedeni ise yoksul bölge halkları olan bu savaşlardan artık bıktık ve yorulduk. Barışa ve kardeşliğe olan özlemimiz ve ihtiyacımız her geçen gün katlanarak büyüyor.

Bu ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak bizler, çatışmaların ve silahların sustuğu, komşularıyla barış ve dostluk içinde yaşayan bir ülke istiyoruz. Sınırları içinde yaşayan farklı inançların, kültürlerin, kimliklerin barış içinde kardeşçe yaşayabildiği bir ülke istiyoruz.

Ülkede, bölgede ve dünyada barışa ihtiyacımız var. Silahın ve şiddetin yarattığı korkuya karşı, barışın umuduna ihtiyacımız var. Eşitlikten, özgürlükten, adaletten yana tüm insanları, barış umudunu büyütmeye çağırıyoruz." 

"Yurtta Barış, Dünyada Barış" Vurgusu 

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu`nun 1 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirdiği basın açıklamasında ise barışın yaşam hakkıyla doğrudan ilgili, özgürlük, güvenlik ve adalet için de vazgeçilmez olduğuna vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Kişi barınma, sağlık, eğitim ve çalışma gibi sosyoekonomik haklara ancak barış ortamında sahip olabilir. Oysa emperyalizm ve vahşi kapitalizm tüm dünyada şiddet ve savaşları kışkırtmakta, ülkeler kan gölüne dönerken, insanlığın yaşam umudu söndürülmektedir. Dünyada şiddet eğilimleri ve ırkçılık giderek yükselmektedir.

Almanya`nın Polonya`yı işgal ederek II. Dünya Savaşı`nı başlattığı 1 Eylül gününde, tüm dünyada savaşlara karşı barış çağrılarının yapıldığı mitingler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine ya da sakat, yaralı, aç ve sefalet içinde yaşamak zorunda kalmasına neden olan savaşlara artık son verilmesi istenmektedir. Ancak emperyalist ülkelerin sömürgeciliği ve çıkar savaşları, dünyaya ve insanlığa yıkım getirmeye devam etmektedir.

19 yıllık iktidarı boyunca emperyalist güçlere bağımlılığı giderek derinleşen AKP`nin müdahaleci ve saldırgan dış politikaları sonucu ülkemiz de sürekli bir gerginlik, toplumsal kutuplaşma ve çatışma durumu içinde tutulmuş, Türkiye`nin temel harcında yer alan Atatürk`ün ‘Yurtta barış, dünyada barış` ilkesi rafa kaldırılmıştır. Unutulmamalıdır ki barış içinde yaşanan, kalkınmasını tamamlamış, demokratikleşmiş, laik bir Türkiye`ye ancak, karanlığa, ayrımcılığa, ötekileştirmeye, savaşlara ve emperyalist çıkarlara karşı mücadele ile ulaşılabilir.

1 Eylül Dünya Barış Günü`nde ülkemizde ve bölgemizde barış için ortak mücadele vurgusu yaparken, etnik kökeni, dili, dini ne olursa olsun bu güzel dünyayı paylaştığımız tüm halkların 1 Eylül Dünya Barış Günü`nü kutluyoruz."

 

 EMO, MMO VE ESM UYARDI: ENERJİ ZAMLARINI YENİLERİ İZLEYECEK

02.07.2021
 


Çok Okunanlar


ÜYELİK ÖDENTİSİ BORÇLARININ YAPILANDIRMASI İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ: 30 EYLÜL 2021

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU PROGRAMI YAYINLANDI

İZMİR YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENİYOR

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

AYDIN’DA SMM ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ŞUBE YÖNETİM KURULU, SMM KOMİSYONU ORTAK TOPLANTISI

DÖNEMİN 3`ÜNCÜ DANIŞMA KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MİLLETVEKİLLERİ ARSLAN VE SERTER, ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

DAYANIŞMA GÜNÜNDE MÜCADELE VURGUSU

ORTAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 28


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.