MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİKTE ÖZELLEŞTİRME YARGIYA TAŞINDI (AYDINLIK)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi`nin özelleştirilmesine ilişkin yürütmeyi durdurma ve iptali davası açtı. Dava dilekçesinde, `Elektrik enerjisinde her an için arz güvenliği tehdidi yaratacak, ekonomimiz açısından da ciddi bir risk oluşturacaktır` denildi
 

ELEKTRİK Mühendisleri Odası (EMO), Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi‘nin (TEÎAŞ) özelleştirilmesine ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı. Dava dilekçesinde öncelikle Anayasa gereğince devletin; elektrik enerjisinin kaliteli, sürekli, kesintisiz, düşük maliyetli şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması ve bu sayede istikrarlı bir elektrik enerjisi piyasasının oluşturulması amacıyla gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğu vurgulandı. 

TEİAŞ‘ın, Türkiye‘nin doğu-batı ekseninde, 2020 yılı itibarıyla 71 bin km uzunluğundaki yüksek ve çok yüksek gerilimli enerji iletim hatları ile yerleşim bölgelerinin enerji ihtiyacını karşılayan bir kamu kuruluşu olduğu anımsatıldı. TEİAŞ‘ın özelleştirilmesi halinde yabancı sermaye şirketlerinin eline geçebileceği uyarısı yapılan dilekçede, "Bu durum elektrik enerjisinde her an için arz güvenliği tehdidini yaratacak, ekonomimiz açısından da ciddi bir risk oluşturacaktır." denildi. TEİAŞ‘ın sadece iletim şebekesi sahibi ve işletmecisi değil, aynı zamanda elektrik sistemi işletmecisi olduğuna dikkat çekilen dilekçede, şu ifadeler yer aldı: 

YENİDEN KAM ULAŞTIRILMALI 

"Kurumun temel görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmesi için üretim ve dağıtım şirketlerinden bağımsız ve müdahaleye kapalı bir yapıya sahip olması zorunludur. TEÎAŞ ortakları arasında elektrik piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin yer alması tüketicinin mağdur olmasına yol açacaktır. TEÎAŞ‘ın özelleştirilmesi, kamu denetiminin elektrik sektörü üzerinden kalkması yurttaşların bir kısım özel elektrik şirketine mahkûm edilmesi sonucunu doğuracaktır." 

Özel sektöre aktarılan varlıkların tekrar kamunun eline geçmesi gerektiği vurgulanan dilekçede, "Elektrik piyasası ve fiyatlarının gelmiş olduğu halihazır durumda kamunun elinde kalan tek kuruluş olan TEÎAŞ‘ın da özelleştirilmesi değil; aksine toplumsal faydayı sağlayan kamusallığın yeniden gündeme getirilmesi ve özel sektöre aktarılan kamusal kaynak ve varlıkların yeniden kamu eline alınması gerekmektedir. Dava konusu karar eksik düzenleme ve yetki devri niteliği taşımakta olup; şekil unsuru bakımından da hukuka aykırılık taşıdığından iptali gerekmektedir" denildi.

 



HALK TV- HABER MASASI

16.09.2021
 


Çok Okunanlar


EMO TEİAŞ’IN ÖZELLEŞTİRİLMESİ KARARINI YARGIYA TAŞIDI

KABARIK ELEKTRİK FATURALARININ NEDENİ: TEMMUZ ZAMMI, GEÇ FATURALANDIRMA VE TÜKETİM ARTIŞI (GAZETEDUVAR.COM.TR)

TMMOB TEİAŞ RAPORU YAYIMLANDI

KABARIK ELEKTRİK FATURALARININ NEDENİ ORTAYA ÇIKTI (MEMURLAR.NET)

HALK TV- ANA HABER

EMO 47. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN KOCAELİ ŞUBE’YE ZİYARET VE BASIN AÇIKLAMASI

BOZKURT YIKIMI... KARADENİZ HES’LERİ... (SERDAR KARSU-ELEKTRİK MÜHENDİSİ/İTÜ- CUMHURİYET)

KRT TV-HABER AKTİF

FOX TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 13


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır



 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18



Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.