MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DOĞALGAZDAKİ ARTIŞLAR NEDENİYLE ELEKTRİKTE YÜZDE 20 ZAM GÜNDEMDE (CUMHURİYET.COM.TR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Temmuzdaki yüzde 11’lik elektrik ve doğalgaz zammının ardından geçen hafta sanayideki doğalgaza yapılan yüzde 15’lik zam elektrik üretim maliyetlerini artırdı. EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, “AKP ve MHP`li milletvekillerinin oylarıyla 25 Kasım 2020 de TBMM`de değiştirilen Elektrik Piyasası kanunun amacı ‘Özel sektör yatırımcılarının faaliyetlerini daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini temin etmek’ olarak ifade edilmişti. Dolayısıyla AKP önce mevzuatı hazırlıyor, geriden de zamları yapıyor. Çünkü bu mevzuatla, bu politikalarla zam kaçınılmaz oluyor. EMO olarak bizim savunduğumuz politikalar yapılsa bugün elektirkte yüzde 20 indirim olurdu` dedi.
 

Doğalgazda bir yıl içinde yapılan 7 zammın ardından son yüzde 15‘lik artış, elektrik üretiminde maliyetleri arttıracağı için yeni zamların öncüsü oldu.

Elektrikte en son Temmuz ayında yüzde 11`lik bir artış gelmişti piyasalarda önümüzdeki aylarda yüzde 20`ye yakın artış bekleniyor. Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, "Dövizle geri alım garantisi ve dövizdeki artış da düşünüldüğünde zam kaçınılmaz oldu" dedi. 

EKİM‘DE ZAM ŞART OLDU

Enerji Bakanlığı`nın raporlarına bakıldığında ithal girdilerin yüzde 49`a yükseldiğini söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, ithal girdideki bu artış ile dağıtım şirketlerinin iki aydır elektriği pahalı aldığını dile getirdi. Şu anda 21 dağıtım bölgesindeki dağıtım şirketlerinin 2 milyar TL civarında kayıplarının olduğunu ekleyen Özdağ, "Aslında tabii ki kardan zarar ettiler. Ama bu zararı devam ettiremezler, ekim ayında bir zam olması büyük ihtimal" dedi.

İktidarın tepki çekmemek için bu zammı tüketiciye yansıtmaması halinde ise sübvanse etmesi gerekeceğini dile getiren Özdağ, şöyle devam etti: "O zaman da bu zammı nasıl sübvanse ettiklerini açıklamaları gerekir. Yani şirketler karlarından daha fazla düşürmezler. Bu da kamu zararı demek. Bu da yine vatandaşa yük olarak yansır."

Özdağ, elektrik fiyatlarındaki sürekli artışın Elektrik Piyasası Kanunu ile YEKDEM projelerinin desteklenmesi ile başladığını da belirterek kamunun özel şirketlerin girişimlerini desteklemek uğruna yanlış adımlar attığını hatırlattı.

Özdağ şöyle konuştu: "AKP ve MHP‘li milletvekillerinin oylarıyla 25 Kasım 2020 de TBMM‘de değiştirilen Elektrik Piyasası kanunun amacı ‘Özel sektör yatırımcılarının faaliyetlerini daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini temin etmek` olarak ifade edilmişti. Dolayısıyla AKP önce mevzuatı hazırlıyor, geriden de zamları yapıyor. Çünkü bu mevzuatla, bu politikalarla zam kaçınılmaz oluyor. EMO olarak bizim savunduğumuz politikalar yapılsa bugün elektirkte yüzde 20 indirim olurdu."

Özdağ, 25 kasım 2020 tarihinde TBMM‘de değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu ile elektrik üretim ve dağıtım sektöründeki özel şirket çıkarlarının gözetildiğini ve bu nedenle elektrik fiyatlarındaki artışın sürekli hale geldiğini ifade etti. 

BU TAHMİN DEĞİL BİR ZORUNLULUK

Elektrik Tedarikçisi Karşılaştırma platformu encazip.com‘un kurucusu Çağada Kırım da "Elektriğin yarıya yakını doğalgazdan üretiliyor" dedi. Kamunun YEKDEM sisteminde üretim yapan elektrik şirketlerine alım garantisi verdiğini ve elektriği bu şirketlerden piyasadan daha pahalı fiyata aldığını söyleyen Kırım, "Doğalgazdaki son artış elektrik fiyatlarına yüzde 20 yansıyacak. Bu tahmin değil bir zorunluluk" dedi.

Kırım şöyle konuştu: "Geçtiğimiz yıl YEKDEM alım garantilerine 46 milyar 335 milyon TL ödendi. Bu fiyat da Türkiye`de üretilen bütün elektriğe bölünür ve tedarikçinin fiyatına YEKDEM bedeli olarak eklenir. Yani faturamızda gördüğümüz aktif enerji bedelinin içinde YEKDEM bedeli de var. piyasa fiyatlarını ön görebiliyoruz ama YEKDEM fiyatlarını ön göremiyoruz." 

3.7 MİLYON HANE BORÇLU

Doğalgaz ve elektrik fiyatları 2021 yılında yaklaşık yüzde 40 arttı. Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur‘un önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`nın verdiği yanıtta 2020 yılında 3.7 milyon hanenin elektriği borcundan dolayı kesilmişti. Kış dönemine girerken gelecek yeni bir zammın bu rakamı artırmasından korkuluyor.

(cumhuriyet.com.tr; 08.09.2021) 

 

 

Bağlantılar

www.cumhuriyet.com.tr/haber/dogalgazdaki-artislar-nedeniyle-elektrikte-yuzde-20-zam-gundemde-1867026
 


HALK TV- HABER MASASI

16.09.2021
 


Çok Okunanlar


EMO TEİAŞ’IN ÖZELLEŞTİRİLMESİ KARARINI YARGIYA TAŞIDI

KABARIK ELEKTRİK FATURALARININ NEDENİ: TEMMUZ ZAMMI, GEÇ FATURALANDIRMA VE TÜKETİM ARTIŞI (GAZETEDUVAR.COM.TR)

TMMOB TEİAŞ RAPORU YAYIMLANDI

KABARIK ELEKTRİK FATURALARININ NEDENİ ORTAYA ÇIKTI (MEMURLAR.NET)

HALK TV- ANA HABER

EMO 47. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN KOCAELİ ŞUBE’YE ZİYARET VE BASIN AÇIKLAMASI

KOMÜN TV- HABER ÖZEL

BOZKURT YIKIMI... KARADENİZ HES’LERİ... (SERDAR KARSU-ELEKTRİK MÜHENDİSİ/İTÜ- CUMHURİYET)

KRT TV-HABER AKTİF

Okunma Sayısı: 14


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.