MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMİN KORAMAZ YAZDI: `BARINMA MÜCADELESİ` 
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 1 Ekim 2021 tarihli BirGün Gazetesi`ndeki köşesinde, yurt yetersizliği ve ev kiralarındaki artışlar nedeniyle barınma sorunu yaşayan üniversite öğrencilerinin `barınma mücadelesi` üzerine yazdı.
 

BARINMA MÜCADELESİ

Ülkemizde uzun yıllardır devam eden ekonomik kriz, gündelik hayatlarımızı farklı biçimleriyle etkilemeye devam ediyor.

Artan fiyatlar, düşen alım gücü ve giderek yaygınlaşan yoksulluk, hayatlarımızı eski biçimleriyle sürdürebilmemizi imkansız hale getiriyor.

Bu durumun en yakıcı ve yakın göstergelerinden birisi, yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorunu oldu.

Ülkemizde resmi rakamlara göre 8 buçuk milyona yakın yükseköğretim öğrencisi bulunuyor. Çoğunluğu ailelerinden farklı illerde öğrenim gören bu öğrencilerin barınabileceği yurtların kapasitesi ise sadece 7 yüz bin civarında. Yani üniversite öğrencilerinin yüzde 10`u bile yurtlarda barınamıyor.

Sayıştay`ın Cumhurbaşkanlığı Denetim Raporu`na göre, 2020 yılında Saray`ın bir günde harcadığı tutar 7,9 milyon TL iken, gereken yatırımlar yapılmadığı için üniversite öğrencilerinin yüzde 90`ından fazlası barınma ihtiyacını farklı olanaklarla karşılamak zorunda kalıyor. Anayasada yer alan "sosyal devlet" ilkesi uyarınca devletin üstlenmesi gereken alanlar ne yazık ki bilinçli olarak tarikat, cemaat ve şirketlere terk ediliyor.

ARTAN KİRALAR

Yaşanan ekonomik krizle birlikte fahiş biçimde artan ev kiraları, üniversite öğrencilerini ve ailelerini çok zor durumda bıraktı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından hazırlanan yakın tarihli bir rapora göre Türkiye genelindeki konut kiralarındaki artış son bir yılda yüzde 35`e yaklaşmış durumda. Bu oran, İstanbul`da yüzde 50`nin üzerinde seyrediyor.

Kriz nedeniyle büyük bir gelir kaybına uğrayan ve pandemi dönemi boyunca birikimlerinin tamamen kaybederek borçlu hale gelen ailelerin yükseköğretim çağındaki öğrencileri için ayırabilecekleri bütçe, geçmiş yıllarla kıyaslanamayacak kadar azalmış durumda. Ailelerin gelirleri azalırken, barınma maliyetlerindeki bu artış, bir kısım öğrencinin üniversite kaydını yaptırmamasına neden olurken, büyük bir kısım üniversite öğrencisinin ise "barınamıyoruz" şikayetlerini çok daha yüksek sesle dile getirmesine neden oldu.

Eylül ayı başından bu yana başta büyükşehirler olmak üzere ülkemizin pek çok kentindeki üniversite öğrencileri, karşı kaşıya oldukları bu barınma sorununa dikkat çekebilmek için kampüs önlerinde, kent merkezlerinde, parklarda ve vapurlarda "barınma" eylemleri yapıyorlar.

#BARINAMIYORUZ

Uyguladığı politikalar nedeniyle her alanda büyük bir çöküş yaratan siyasi iktidarın, üniversite öğrencilerinin barınma ve geçim sıkıntısı sorunları konusundaki eleştiri ve eylemlerine yanıtı, alışageldiğimiz üzere medya manipülasyonu ve polis şiddeti biçiminde oldu.

Pek çok öğrenci, parklarda ve kampüs kapılarında yaptıkları oturma/kalma eylemleri nedeniyle şiddete maruz kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha uzak geçmiş zamandan örnekler vererek kendi dönemini göklere çıkartırken, İçişleri Bakanı Soylu da her zamanki gibi barınma eylemlerine katılan öğrencilerin aslında o kadar da öğrenci olmadıklarına ilişkin kimi marjinal(!) bilgiler paylaştı.

Ülkemizdeki ekonomik krizin geldiği boyutlar, ailelerin çocuklarını okutabilmek için katlandığı fedakarlıklar, öğrencilerin yüz yüze geldiği zorluklar siyasi iktidarın ikna edicilikten uzak söylemleriyle örtbas edilemeyecek kadar açık seçik ortada.

İktidar artık kimsenin inanmadığı rakamlar ve kriminal söylemlerle sorunu hasıraltı etmeyi bırakmalıdır. Kriz, tüm toplum kesimlerini olduğu gibi üniversitelileri de etkilemiş ve bu durum gençlerimizin eğitim hakkını engelleyen boyuta ulaşmıştır.

Sosyal devlet olmanın gereği, toplumsal adalet ve fırsat eşitliği ilkeleri uyarınca ülkemizin geleceği olan üniversite öğrencilerinin barınma, beslenme, ulaşım masraflarının karşılanabilmesi için kamusal destek sağlanmalıdır. Bunun için barınma imkanları genişletilmeli, yurtlar ücretsiz olmalı, burs imkanları arttırılmalı ve tüm öğrenciler için ulaşım ücretsiz olmalıdır.

Üniversite öğrencilerinin taleplerinin arkasında, mücadelelerinin yanındayız!

 

Bağlantılar

www.tmmob.org.tr/icerik/emin-koramaz-yazdi-barinma-mucadelesi
 


KANAL 42- ANA HABER

16.10.2021
 


Çok Okunanlar


`ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` BAŞLIYOR

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NÜKLEER ENERJİNİN TRUVA ATI MI !

ÜLKE GELECEĞİMİZİ RUSYA İLE YAPILAN GİZLİ ANLAŞMALARA TESLİM ETMEYECEĞİZ!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN DENİZLİ ŞUBE’YE ZİYARET

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN İZMİR ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU YEDAŞ, YEPAŞ, TEİAŞ ORTA KARADENİZ YÜK TEVZİ İŞLETME, TEİAŞ 10. BÖLGE VE TÜRK TELEKOM SAMSUN BÖLGE MÜDÜRLÜĞܒNÜ ZİYARET ETTİ

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN TRABZON ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU ÇORUH ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş’Yİ ZİYARET ETTİ

42. YILINDA 19 EYLÜL 1979 İŞ BIRAKMA EYLEMİNİ SELAMLIYOR TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

Okunma Sayısı: 4


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.