MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TÜRKİYE NÜKLEER ATIK ÇÖPLÜĞÜ OLMASIN, KANUN VETO EDİLSİN!


 
Elektrik Mühendisleri Odası 47. Dönem Yönetim Kurulu, kullanılmış yakıt, radyoaktif atıklar ve nükleer enerji ile ilgili iki ayrı sözleşmenin Meclis’te kabul edilerek yasalaşmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Türkiye’nin nükleer atık çöplüğüne dönebileceği uyarısı yapılan açıklamada, söz konusu yasaların veto edilmesi istendi.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

TÜRKİYE NÜKLEER ATIK ÇÖPLÜĞÜ OLMASIN,

KANUN VETO EDİLSİN!

 

Paris İklim Anlaşması`nın TBMM`de onaylandığı gece "çevre için büyük bir adım atıldığı" iddiasıyla yaratılan algının perde arkasında, Türkiye`yi nükleer atık çöplüğüne çevirebilecek iki düzenleme daha yasalaştırılmıştır.

İki yıldır Meclis`te bekleyen söz konusu kanun tekliflerinin bir anda gündeme taşınması ve Paris İklim Anlaşması`nın arkasına gizlenerek kamuoyunun dikkatinden kaçırılmaya çalışılması, bu alanda kirli pazarlıkların yapıldığına dair kuşkularımızı güçlendirmektedir.

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması beklenen söz konusu düzenlemelerden ilki 7336 sayılı Kullanılmış Yakıt İdaresinin ve Radyoaktif Atık İdaresinin Güvenliği Üzerine Birleşik Sözleşmeye Türkiye Cumhuriyeti‘nin Beyanlarla Birlikte Katılmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun`dur. Kanunda, nükleer atıkların yeniden kaynak olarak kullanılmasının yanı sıra ortak proje yürütülen başka ülkelerin nükleer atıklarının da kabul edilebileceği, atığın ortaya çıktığı ülke dışında başka ülkelerde bertaraf edilebileceğine dair hükümler yer almaktadır.

Diğer düzenleme ise 7337 sayılı 28 Ocak 1964 Tarihli Ek Protokol ve 16 Kasım 1982 Tarihli Protokol ile Değiştirilen 29 Temmuz 1960 Tarihli Nükleer Enerji Alanında Üçüncü Şahıslara Karşı Hukuki Mesuliyete Dair Sözleşmeyi Değiştiren Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun`dur. Bu kanunda da meydana gelebilecek kazaların etkilerinden doğacak zararların tazminine ilişkin maddeler bulunmaktadır. Akkuyu Nükleer Santralı`nın inşaatı sırasında temelde çatlaklar oluştuğuna yönelik haberler hatırlanırsa, olası bir kaza durumu için hazırlık mı yapıldığı soruları akıllara gelmektedir.

Ülkemizin enerji verimliliği politikaları ve yenilenebilir enerji kaynakları yerine tehlikeli, atık sorunu çözülememiş, pahalı ve enerji bağımlılığımızı daha da artıracak nükleer santralların tercih edilmesinin açıklanabilir hiçbir yanı yoktur. Nükleer santrallar "milli enerji, nükleer güç, kendi enerjimizi üreteceğiz" yalanlarıyla kamuoyuna sunulmaktadır. Oysa Akkuyu`da bedavaya verilen sahada Rus şirket tarafından kurulup işletilecek olan nükleer santralda, Rusya`dan getirilecek yakıtla üretilecek elektriği Türkiye satın alacaktır.

Rus Devleti Türkiye`de bir nükleer santral işletecek ve karını da alıp götürecektir. Ama bir kaza olursa tüm zarar Türkiye`nin ve Türkiye`de yaşayanların olacaktır. Yani dışa bağımlılık yanında nükleer santralla birlikte kaza, felaket ve ölüm riski de doğacaktır.

Tüm bu gerçekler ışığında duyarlı yurttaşları Akkuyu`nun ve ülkemizin nükleer santral felaketinden korunması için mücadeleye çağırıyoruz.

Ülkemizin nükleer batağına saplanmasına izin verilemez.

7336 ve 7337 sayılı yasalar veto edilmeli, Türkiye bu karanlığa geçit vermemelidir.

 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

47. DÖNEM YÖNETİM KURULU

12 Ekim 2021

 


 

 `KEŞİF, METRAJ, HAKEDİŞ` BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

24.11.2021
 


Çok Okunanlar


YÜKSEK GERİLİM İŞLETME SORUMLULUĞU HİZMETLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

SABİT SAAT UYGULAMASININ KARANLIĞI VE İSRAFI ISRARLA SÜRDÜRÜLÜYOR...

`EKONOMİMİZİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI; ETKİLERİ, HUKUKİ ÇIKIŞ YOLLARI NELERDİR?` BAŞLIKLI ONLINE SÖYLEŞİ DÜZENLENECEK

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİ YENİ HİZMET BİNASI AÇILDI

`KOMPANZASYON NEDİR?` BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENECEK

EMO ANKARA ŞUBESİ HATIRA ORMANINA FİDAN DİKİMİ İÇİN TÜM ÜYELERİMİZİ DAVET EDİYORUZ

`KOMPANZASYON NEDİR?` BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ KADIN MÜHENDİSLER KOMİSYONUNDAN BASIN AÇIKLAMASI: ALIŞACAKSINIZ GÜÇLÜ VE KARARLI KADINLARA!

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİ’NDEN KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET

`KEŞİF, METRAJ, HAKEDİŞ` BAŞLIKLI WEBINAR GERÇEKLEŞECEK

Okunma Sayısı: 9


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.