MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

MUHAFELETİN ‘NÜKLEER ÇÖPLÜK’ SESSİZLİĞİ: TWEET BİLE ATILMAMIŞ (DİKEN.COM.TR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Paris İklim Anlaşması’nın Meclis’te kabul edildiği gün, Türkiye’yi ‘nükleer çöplüğe çevireceği’ yönünde eleştirilen iki kanun teklifi daha Meclis’ten geçti. Ancak kanunlar geçerken muhalefetin sessizliği, eleştiri konusu oldu.
 

Türkiye`nin 2015 yılında imzaladığı ancak onaylamadığı Paris İklim Anlaşması, 6 Ekim`de Meclis`ten geçmişti.

Aynı gün genel kurulda nükleer ve radyoaktif maddelerle ilgili iki kanun daha kabul edildi. Bunlardan ilki, ‘Kullanılmış yakıt idaresinin ve radyoaktif atık idaresinin güvenliği üzerine birleşik sözleşme`ye Türkiye`nin katılımıyla ilgiliydi.

Bir diğeri de ‘nükleer enerji alanında üçüncü şahıslara karşı hukuki mesuliyete dair sözleşme`yi değiştiren protokolün onaylanmasını kapsıyordu.

Eleştiriler ne?

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Bileşenleri, dünkü açıklamasında, her iki maddenin kabul edilmesine "Paris İklim Anlaşması nükleer enerjinin Truva atı mı?" diyerek tepki gösterdi.

Açıklamada, kanun tekliflerinin, ‘başka ülkelerin nükleer santral atıklarının Türkiye`ye kabulü ve kazalardan zarar görecek üçüncü tarafların tazmin hakları gibi hayati konuları içerdiği` belirtildi.

NKP, şunları kaydetti: "Bu yasa maddeleri hakkında hiçbir sözlü ve yazılı itirazda bulunmayan bütün siyasi partiler ve milletvekillerinin sorumlu olduğunun altını çiziyoruz. Ülkemizin geleceğini ilgilendiren hayati konuların TBMM Genel Kurulu`ndan hızla geçirilmesini kabul etmiyoruz. Meclis`te grubu bulunan tüm muhalefet partilerini bu yasanın iptaline karşı göreve davet ediyoruz.

2019 yılından bu yana muhalefet partilerinden hiçbir milletvekilinin Nükleer Karşıtı Platformlara, çevre-ekoloji örgütlerine, ilgili meslek odalarına bilgi vermemesi, destek istememiş olması anlaşılabilir bir durum değildir."

CHP`li vekilden itiraz

Kullanılmış yakıtların ve radyoaktif atıkların idaresi hakkındaki kanun teklifi, 26 Nisan 2019`da Meclis`e sunulurken, sonraki ay Dışişleri komisyonunda görüşülerek kabul edildi.

O tarihlerde CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, komisyon raporuna muhalefet şerhi yazarak, tekline ilişkin çekincelerini dile getirdi.

CHP`li vekil, teklifteki maddelerin belirsiz olduğunu belirtirken, başka ülkelerin radyoaktif atıklarının Türkiye`ye naklinin ve atıkların ülkeler arasındaki transferi esnasında Türkiye`nin bir geçiş ülkesi olmasının mümkün hale geldiğini söyledi.

Kabul ve ret oyları

İklim bilimci Önder Algedik, 6 Ekim`de partilerin iklim anlaşmasına ek olarak Meclis gündemine getirilen iki kanun için kullandığı oy tablosunu paylaşmıştı.

Buna göre AKP ve MHP her iki kanun için kabul oyu verdi. CHP ve HDP ise birine ret verirken diğer kanunda çekimser kaldı.

Muhalefet kanadından İYİ Parti her iki teklife de kabul oyu verirken, Türkiye İşçi Partisi (TİP) her iki kanuna ret oyu verdi. Oylamaya katılmayan vekil sayısı ise 340.

Muhalefet Twitter`da sessiz kalmış

Sosyal medya kullanıcısı Adem Toprak, muhalefet partilerinin 1-10 Ekim tarihlerindeki Twitter paylaşımlarını analiz etti.

Buna göre muhalefet tarafından içinde ‘nükleer` ya da ‘radyoaktif` kelimeleri geçen sadece iki tweet atılmış. Onlar da söz konusu kanunlarla ilgili değil.

Toprak, bu durumu "En azından, bu iki yasayla ilgili Twitter üzerinden kamuoyu oluşturup, iktidara baskı kurmaya çalışmışlardır değil mi? Maalesef, bu kanunların adını bile anmamışlar" sözleriyle eleştirdi.

Toprak, Meclis`te bulunan vekillere ait 575 Twitter hesabından bugüne kadar 3 milyon 364 bin 783 tweet atıldığını dile getirdi.

Kanunun geçtiği 1-10 Ekim tarihlerini sorgulayan Toprak, tüm vekiller tarafından 15 bin 65, muhalefet vekilleri tarafından ise 6 bin 103 tweet atıldığını tespit etti: "İçerisinde ‘nükleer` ya da ‘radyoaktif` kelimeleri geçen tweetleri arattığımızda aldığımız sonuç 43, sadece muhalefet vekilleri olarak filtrelediğimizde ise iki tweet atıldığını görüyoruz."

Toprak, son olarak şunu dedi: "Muhalefet; ya bu kanunların önemi konusunda bilgi sahibi değil, adlarını bile anmadı. Ya da iktidarın işlerini bozmamak için, bu kanunların sessiz sedasız şekilde meclisten geçmesine izin verdi. Her iki durumda da muhalefet halka karşı görevini yapmamış oldu."

 

Bağlantılar

www.diken.com.tr/muhafeletin-nukleer-copluk-sessizligi-tweet-bile-atilmamis/
 


KANAL 42- ANA HABER

16.10.2021
 


Çok Okunanlar


`ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` BAŞLIYOR

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NÜKLEER ENERJİNİN TRUVA ATI MI !

ÜLKE GELECEĞİMİZİ RUSYA İLE YAPILAN GİZLİ ANLAŞMALARA TESLİM ETMEYECEĞİZ!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN DENİZLİ ŞUBE’YE ZİYARET

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN İZMİR ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU YEDAŞ, YEPAŞ, TEİAŞ ORTA KARADENİZ YÜK TEVZİ İŞLETME, TEİAŞ 10. BÖLGE VE TÜRK TELEKOM SAMSUN BÖLGE MÜDÜRLÜĞܒNÜ ZİYARET ETTİ

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN TRABZON ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU ÇORUH ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş’Yİ ZİYARET ETTİ

42. YILINDA 19 EYLÜL 1979 İŞ BIRAKMA EYLEMİNİ SELAMLIYOR TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

Okunma Sayısı: 12


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.