MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

LASTİK YAKMA TEŞVİK EDİLİRKEN (ÇİĞDEM TOKER/SÖZCÜ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


Belki duymayanınız vardır. Hurda araç lastikleri, ülkemizde "yenilenebilir enerji" olarak kabul ediliyor. Devlet, başta hurda araba lastikleri üzere, plastik çöpler, arıtma havuzu çamurları, belediye atıkları yakılarak elde edilen enerji için, özel sektör şirketlerine teşvik sağlıyor. Tabii devlet derken bu yöndeki düzenlemenin AKP iktidarı tarafından yapıldığını vurgulayalım. 

Lastik yakmanın "temiz enerji" gibi sınıflandırılarak teşvik kapsamına alınmasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Düzenleme TBMM‘deyken; açık havada sigara içmenin dahi kısıtlandığı bir ortamda, lastik yakmanın sonuçta kamudan finanse edilen teşvik kapsamına alınması, inanılmaz bir durum olarak epeyce tartışıldı. Dahası, petrol türevi bir ürün olan araç lastiğinin yenilenebilir enerji olarak sınıflanması tepki topladı. Bu sınıflamanın bilimsel olarak da hatalı olduğun altı çizildi. Teşviğin mekanizması olan YEKDEM yani Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması, enerji kaynaklarında fosil bağımlılığını azaltmak amacıyla kurulmuştu. 

Bu da hatırlatıldı. Ancak yasa geçti. Atık lastikler biyokütle tesislerinde yakıldığında YEKDEM kapsamında. Bu da 10 yıllık alım garantisine konu olduğu ve kilovatsaaat başına 13.3 cent‘tenssatın alınacağı anlamına geliyor. 

PARİS İKLİM ANLAŞMASI 

Peki lastik yakmaya parasal teşviğin sağlandığı bir ülkede, eğer bu teşvikten vazgeçilmiyorsa ani bir kararla Paris İklim Anlaşması‘nın TBMM‘de onaylanması ne anlama geliyor? Bu aşamada, konunun uzmanları dahi gerçek cevabı tam veremiyor. Ancak üzerinden biraz zaman geçince anlaşılabileceği belirtiliyor. 

Dahası Paris iklim Anlaşması‘nın TBMM‘de onaylandığı akşam, Türkiye‘yi nükleer atık çöplüğüne dönüştürebilecek iki düzenleme daha kanunlaştı. Eş zamanlı olarak Türkiye‘yi nükleer atık çöplüğüne dönüştürebilecek düzenlemeler de... İşin en ilginç tarafı, nükleer konulu iki yasa teklifinin uzun bir süredir TBMM‘de bekliyor oluşuydu. Bu önemli konuyu, başta parlamenter rejime yeniden dönüş dileğinin gündeme taşındığı bu günlerde, yasanın kabulündeki oylamanın kompozisyonu gibi farklı yönlerden, kapsamlı bir analizle Önder Algedik Gazete Duvar‘da ele aldı. 

NEYİN TAZMİNATI 

Diğer yandan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) da kanunla uygun bulunan nükleer enerji alanındaki protokole dikkat çekti. Sözkonusu yasa, olası nükleer kazaların tazminine ilişkin hükümler içeriyor. EMO bir duyuru yayımlayarak "Akkuyu Nükleer Santralinin inşaatı sırasında temelde çatlaklar oluştuğuna yönelik haberler hatırlanırsa, olası bir kaza durumu için hazırlık mı yapılıyor?" sorusunu yöneltti. Şu değerlendirme, aynı açıklamadan: "Nükleer santraller ‘Milli enerji, nükleer güç, kendi enerjimizi üreteceğiz‘ yalanlarıyla kamuoyuna sunulmaktadır. Oysa Akkuyu‘da bedavaya verilen sahada Rus şirket tarafından kurulup işletilecek olan nükleer santralde, Rusya‘dan getirilecek yakıtla üretilecek elektriği Türkiye satın alacaktır. Rus devleti Türkiye‘de bir nükleer santral işletecek ve kârını da alıp götürecektir. Ama bir kaza olursa tüm zarar Türkiye‘nin ve Türkiye‘de yaşayanların olacaktır." 

Bakalım lastik yakmanın teşvik edildiği ülkemizde Paris İklim Anlaşmasından murat edilenin ne olduğunu yakın bir gelecekte anlayabilecek miyiz?
KANAL 42- ANA HABER

16.10.2021
 


Çok Okunanlar


`ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` BAŞLIYOR

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NÜKLEER ENERJİNİN TRUVA ATI MI !

ÜLKE GELECEĞİMİZİ RUSYA İLE YAPILAN GİZLİ ANLAŞMALARA TESLİM ETMEYECEĞİZ!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN DENİZLİ ŞUBE’YE ZİYARET

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN İZMİR ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU YEDAŞ, YEPAŞ, TEİAŞ ORTA KARADENİZ YÜK TEVZİ İŞLETME, TEİAŞ 10. BÖLGE VE TÜRK TELEKOM SAMSUN BÖLGE MÜDÜRLÜĞܒNÜ ZİYARET ETTİ

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN TRABZON ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU ÇORUH ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş’Yİ ZİYARET ETTİ

42. YILINDA 19 EYLÜL 1979 İŞ BIRAKMA EYLEMİNİ SELAMLIYOR TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

Okunma Sayısı: 13


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.