MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KRİZLE MÜCADELE DEĞİL, PARA AŞKI (KARL MATHİESEN- BİRGÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris İklim Anlaşması’nı Fransa, Almanya, İngiltere ve iki kalkınma bankası ile yapılan görüşmelerde mali destek garantisi teklif edilmesinin ardından onayladı.
 

 

Almanya, Fransa, İngiltere ve iki kalkınma bankası Ankara ile anlaşmaya vardı. Türkiye`nin bu hafta Paris İklim Anlaşması`nı onaylaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın hükümetine Fransa, Almanya, İngiltere ve iki kalkınma bankası ile yapılan görüşmelerde mali destek garantisi teklif edilmesinin ardından geldi.

Ankara Parlamentosu, 2015 yılında imzalanan ve küresel ısınmayı sınırlayabilmek için yapılan uluslararası anlaşmaya katılım için gerekli olan son adımı atmayı yıllarca reddederken, anlaşmayı geçen Çarşamba gecesi geç saatlerde onayladı.

Görüşmenin yönlerini açıklayan iki kişiye göre anlaşma, Ankara ile Fransa, Almanya ve Dünya Bankası`nın Uluslararası Finans Kurumu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası yetkilileri arasında yaşanan emisyonları temizlemek için Türkiye`ye mali destek sağlanması çerçevesinde gerçekleşti. Görüşülen iki kişi finans kaynağının, Ankara hükümeti ile görüşmeye katılan hükümetler tarafından mı yoksa kalkınma bankaları tarafından mı karşılanacağını söylemedi. Konu hakkında görüşülen biri, anlaşmanın detaylarının "zamanı geldiğinde" açıklanacağını belirtti.

İngiltere ise anlaşmayı imzalayan taraf olmazken müzakerelere dâhil oldu. Almanya Çevre Bakanı Jochen Flasbarth Türkiye`nin anlaşmaya dâhil olmasını "Türk meslektaşlarımızla uzun ve yoğun bir işbirliği içinde olduğum çok önemli bir adım" olarak açıkladı.
Türkiye Çevre Baknı Murat Kurum, geçtiğimiz Cumartesi günü Birleşmiş Milletler İklim Değişikli (COP26) Başkanı İngiliz Alok Sharma, Fransa Ekolojik Dönüşüm Bakanı Barbara Pompili ve Flasbarth ile görüştü.

Dünya Bankası Sözcüsü ise "Türkiye Paris Anlaşması`nı onaylamayı seçtiği için Türkiye`yi desteklemekten memnun olduğunu, ancak bu amaçla Dünya Bankası fonlarının taahhüt edilmesinin doğru olmadığını" söyledi.

Türkiye, 1992 Birleşmiş Milletler İklim Sözleşmesi şartları altında gelişmekte olan ülke olarak kabul edilmek için yıllarca süren kampanya ile anlaşmayı tamamlamaktan kaçındı. Türkiye`nin gelişmekte olan ülke olarak kabul edilmesi Türkiye`yi belirli iklim fonlarından pay almaya uygun hale getirecek.

Ancak Türkiye`nin şu anki statüsü, ülkelerin kendisine mali katkı ödemekten muafiyet teklif ettiği, ancak resmi olarak gelişmiş ülkeler grubunun bir parçası olduğu bir belirsizlik içerisinde.
Türkiye`nin onay bildirisi, Türkiye`nin Paris Anlaşması`nı "gelişmekte olan bir ülke" olarak uygulanacağını söyledi.

Ancak görüşülen kişilerden birisi Avrupa hükümetleri ve bankalarının, Türkiye`nin sözleşme kapsamındaki statüsünün, Ankara ile çıkmaz yaşadıkları statü olarak kalacağını ve değişmeyeceğini söylediklerini aktardı.

Almanya, Türkiye ile anlaşma görüşmeleri 2017`ye dayanmakta. Ancak ABD`nin Paris Anlaşması`ndan çekilmesi dolayısıyla Erdoğan, üç haftadan biraz daha fazla süre kalan ve Glasgow`da gerçekleştirilecek olan COP26 iklim müzakereleri öncesinde büyük güçler tarafından yapılan baskıların odağında değildi. Ancak Joe Biden yönetiminin bu yıl anlaşmaya yeniden katılmasıyla Türkiye, anlaşmayı onaylamayan tek G20 ekonomisi konumundaydı. Şu anda anlaşmayı imzalamayan sadece Yemen, Libya, Irak, İran ve Eritrea kaldı.

***

DOĞANIN DEĞİL, DOLARIN YEŞİLİ İÇİN

Kuraklık, yangın, hortum, sel felaketlerinin gündemden düşmediği ülkede, iklim krizi AKP`nin yeni aklına geldi. Paris İklim Anlaşması`na taraf olan AKP iktidarı şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın adını ‘ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı` olarak değiştirdi. Önceki akşam konuya ilişkin açıklama yapan AKP`li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İklim değişikliği ve göç konusunda hayata geçirmeyi kararlaştığımız yeni yapısal düzenlemelerin müjdesini milletimizle paylaşmak istiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ismini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştiriyoruz. Bu bakanlığımıza bağlı olarak İklim Değişikliği Başkanlığı kuruyoruz" ifadelerini kullandı.
Ülkenin dört bir tarafını sermayeye peşken çeken AKP iktidarının iklimle mücadele konusunda samimiyetsiz. 5 yıldır Paris İklim Anlaşması`na taraf olmayan AKP`yi sıcak para sevdası heyecanlandırdı. Fon ihtimalleri üzerinden harekete geçen hükümet, önce Paris Anlaşması`na taraf oldu ardından anlaşmayı imzaladı. Türkiye`ye ilk fon Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ‘ndan (EBRD) geldi. EBRD, Türkiye için 500 milyon euroluk Yeşil Enerji Finansman Fonu (GEFF) hazırladı.

AYNI GÜN SKANDAL DÜZENLEME ONAYLANDI

Öte yandan Paris`in Meclis`ten onayladığı akşam ülkeyi nükleer atık çöplüğüne çevirecek iki düzenleme daha yasallaştı. Elektrik Mühendisleri Odası`nda yapılan açıklamada, düzenlemenin veto edilmesi gerektiği belirtilirken şu ifadeler kullanıldı. "Paris İklim Anlaşması`nın TBMM`de onaylandığı gece ‘çevre için büyük bir adım atıldığı` iddiasıyla yaratılan algının perde arkasında, Türkiye`yi nükleer atık çöplüğüne çevirebilecek iki düzenleme daha yasalaştırılmıştır" denildi.

 


 KANAL 42- ANA HABER

16.10.2021
 


Çok Okunanlar


`ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` BAŞLIYOR

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NÜKLEER ENERJİNİN TRUVA ATI MI !

ÜLKE GELECEĞİMİZİ RUSYA İLE YAPILAN GİZLİ ANLAŞMALARA TESLİM ETMEYECEĞİZ!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN DENİZLİ ŞUBE’YE ZİYARET

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN İZMİR ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU YEDAŞ, YEPAŞ, TEİAŞ ORTA KARADENİZ YÜK TEVZİ İŞLETME, TEİAŞ 10. BÖLGE VE TÜRK TELEKOM SAMSUN BÖLGE MÜDÜRLÜĞܒNÜ ZİYARET ETTİ

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN TRABZON ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU ÇORUH ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş’Yİ ZİYARET ETTİ

42. YILINDA 19 EYLÜL 1979 İŞ BIRAKMA EYLEMİNİ SELAMLIYOR TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

Okunma Sayısı: 11


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.