MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TÜRKİYE NÜKLEER ATIK ÇÖPLÜĞÜ OLMASIN` (ANAYURT)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), başka ülkelerdeki nükleer atıkların bertaraf edilmek üzere Türkiye‘ye getirilmesin önünü açan ve yabancı şirketlerin işlettiği nükleer santrallerde meydana gelebilecek kazaların sorumluluğunun Türkiye‘ye bırakılmasını öngören düzenlemelerin veto edilmesini istedi. İki düzenlemenin de Paris İklim Anlaşması‘nın arkasına gizlenerek kamuoyunun dikkatinden kaçırıldığı dile getirilen EMO‘nun açıklamasında "Türkiye nükleer atık çöplüğü olmasın, kanun veto edilsin" denildi.

EMO, yayımladığı yazılı basın açıklaması ile Paris İklim Anlaşmasının Meclis‘te onaylandığı gece yasalaştırılan iki düzenlemeye dikkati çekti. "Çevre için büyük bir adım atıldığı iddiasıyla yaratılan algının perde arkasında, Türkiye‘yi nükleer atık çöplüğüne çevirebilecek iki düzenleme daha yasalaştırılmıştır" denilen açıklamada iki yıldır Meclis‘te bekleyen kanun tekliflerinin bir anda gündeme alınarak yasallaştırılması, Paris İklim Anlaşması‘nın arkasına gizlenerek kamuoyunun dikkatinden kaçırma çabası olarak yorumlandı.

Ülkemizin enerji verimliliği politikaları ve yenilenebilir enerji kaynakları yerine tehlikeli, atık sorunu çözülememiş, pahalı ve enerji bağımlılığımızı daha da artıracak nükleer santralların tercih edilmesinin açıklanabilir hiçbir yanı yoktur" denilen açıklamada nükleer santrallar "milli enerji" olarak kamuoyuna sunulmasına karşın Akkuyu‘da ücretsiz olarak tahsil edilen sahada Rus şirket tarafından kurulup işletilecek olan nükleer santralda, Rusya‘dan getirilecek yakıtla üretilecek elektriğin Türkiye tarafından satın alacağı anımsatıldı.

"Rus Devleti Türkiye‘de bir nükleer santral işletecek ve karını da alıp götürecektir. Ama bir kaza olursa tüm zarar Türkiye‘nin ve Türkiye‘de yaşayanların olacaktır. Yani dışa bağımlılık yanında nükleer santralla birlikte kaza, felaket ve ölüm riski de doğacaktır" denilen açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: "Tüm bu gerçekler ışığında duyarlı yurttaşları Akkuyu‘nun ve ülkemizin nükleer santral felaketinden korunması için mücadeleye çağırıyoruz. Ülkemizin nükleer batağına saplanmasına izin verilemez. 7336 ve 7337 sayılı yasalar veto edilmeli, Türkiye bu karanlığa geçit vermemelidir."

KANUNLAR NEYİ ÖNGÖRÜYOR?

Açıklamada konu edilen düzenlemelerden ilki 7336 sayılı Kullanılmış Yakıt İdaresinin ve Radyoaktif Atık İdaresinin Güvenliği Üzerine Birleşik Sözleşmeye Türkiye Cumhuriyeti‘nin Beyanlarla Birlikte Katılmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun oldu. Kanunda, nükleer atıkların yeniden kaynak olarak kullanılmasının yanı sıra ortak proje yürütülen başka ülkelerin nükleer atıklarının da kabul edilebileceği ve nükleer atığın ortaya çıktığı ülkenin dışındaki başka ülkelerde bertaraf edilebileceğine dair hükümler yer alıyor.

Diğer düzenleme ise 7337 sayılı 28 Ocak 1964 Tarihli Ek Protokol ve 16 Kasım 1982 Tarihli Protokol ile Değiştirilen 29 Temmuz 1960 Tarihli Nükleer Enerji Alanında Üçüncü Şahıslara Karşı Hukuki Mesuliyete Dair Sözleşmeyi Değiştiren Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun. Bu kanunda da meydana gelebilecek nükleer kazaların etkilerinden doğacak zararların tazminde Türkiye‘nin sorumlu olduğuna dair maddeler yer alıyor.

 


 KANAL 42- ANA HABER

16.10.2021
 


Çok Okunanlar


`ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` BAŞLIYOR

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NÜKLEER ENERJİNİN TRUVA ATI MI !

ÜLKE GELECEĞİMİZİ RUSYA İLE YAPILAN GİZLİ ANLAŞMALARA TESLİM ETMEYECEĞİZ!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN DENİZLİ ŞUBE’YE ZİYARET

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN İZMİR ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU YEDAŞ, YEPAŞ, TEİAŞ ORTA KARADENİZ YÜK TEVZİ İŞLETME, TEİAŞ 10. BÖLGE VE TÜRK TELEKOM SAMSUN BÖLGE MÜDÜRLÜĞܒNÜ ZİYARET ETTİ

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN TRABZON ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU ÇORUH ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş’Yİ ZİYARET ETTİ

42. YILINDA 19 EYLÜL 1979 İŞ BIRAKMA EYLEMİNİ SELAMLIYOR TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

Okunma Sayısı: 11


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.