MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SABİT SAAT UYGULAMASININ KARANLIĞI VE İSRAFI ISRARLA SÜRDÜRÜLÜYOR...


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 25. Dönem Yönetim Kurulu tarafından 11 Kasım 2021 Perşembe günü 2016 yılı Kasım ayından günümüze kadar geçen altı yıllık sürede ısrarla uygulanmaya devam eden sabit saat uygulaması ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamanın tam metnine haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

SABİT SAAT UYGULAMASININ KARANLIĞI VE İSRAFI ISRARLA SÜRDÜRÜLÜYOR...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi`ne (İTÜ) hazırlattırılarak tasarruf sağlayacağı açıklanan ancak aradan yıllar geçmesine karşın bir türlü kamuoyu ile paylaşılmayan bir rapora dayanılarak 2016 yılı Kasım ayından günümüze kadar geçen altı yıllık sürede de sabit saat uygulaması ısrarla devam ettirilmektedir. 

Elektrik enerjisi tüketiminin yüzde 70`i, nüfus yoğunluğunun yüzde 60`ı batı bölgelerindedir…

Türkiye coğrafyasını doğu ve batı bölgesi olarak iki bölümde ele aldığımızda, elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 70`inin batı bölgesinde kullanıldığı görülmektedir. Endüstriyel faaliyetlerin ve ticaret hayatının yoğunlaştığı bu bölge aynı zamanda nüfus yoğunluğu açısından da yaklaşık yüzde 60-62`lik bir orana sahiptir.

Ülkemiz, dünya üzerinde 26°-45° Doğu Meridyenleri arasında yer almakta ve doğusu ile batısı arasında 1 saat 16 dakikalık saat farkı bulunmaktadır. Iğdır ilimizden geçen 45° Doğu Meridyenini esas alan sabit saat uygulaması ile özellikle ülkemizin batı bölgesindeki illerde güneş enerjisi ışığından ve ısısından yararlanabilme saatleri değişmiş ve olumsuz koşullar ortaya çıkmıştır.

Sabit saat uygulaması tasarruf değil israf yaratmıştır…

Sabit saat uygulamasının başlangıcı olan 2016 yılının Kasım ve Aralık ile 2017 yılının Ocak-Şubat ve Mart aylarında gerçekleşen elektrik enerjisi tüketimlerinin, mevsimsel koşulların benzerliğine karşın bir önceki yılların aynı aylarına oranla önemli ölçüde artış gösterdiği görülmüştür. Söz konusu beş aylık sürede yaşanan değişimler yıllık değişim oranlarının üzerinde ve yüzde 6,5 ile 9,5 arasında değişen artış oranlarına ulaşmıştır. 

Enerjinin verimli kullanılması adına konfordan kısıntı yapılmadan tasarruf sağlanmanın en basit kurallarından biri güneş enerjisinin ışığından ve ısısından azami ölçüde yararlanılmasıdır. Benzer durum ikincil bir enerji kaynağı olan elektrik enerjisi içinde geçerlidir. Yıl içinde Kasım-Aralık ayları ile takip eden yılın Ocak-Şubat-Mart aylarını da kapsayan sabit saat uygulaması, ülkemizin batı bölgesinde yürütülen endüstriyel ve ticari faaliyetlerin başlangıç saatlerinde fazladan elektrik enerjisi kullanımına neden olmuş ve tüketim artışı yaratmıştır. Ayrıca, ticari alış verişimizin en fazla olduğu Avrupa ülkeleri ile aramızdaki saat farkını artırmış ve bankacılık hizmetlerinde de zaman kısıtı yaratmıştır.

Sabit saat uygulaması güvenlik sorununu da içinde barındırmaktadır…

Sabit saat uygulaması nüfus yoğunluğunun fazla olduğu batı illerimizde gün ışığının gecikmesine neden olmuş, sabah saatlerinde işine giden vatandaşlarımız ile okullarına giden öğrencilerimiz karanlık saatlerde yola çıkmak zorunda bırakılmışlardır. Bu konu psikolojik açıdan olduğu kadar, sabah saatlerinde gün ışığı ve ısısından yararlanamamış batı illerimizdeki trafik güvenliği ve kişisel güvenlik açısından da önemle üzerinde durulması gereken bir husustur.

Sabit saat uygulamasına ilişkin İTÜ raporu ile uygulamadan elde edildiği ifade edilen tasarrufa ait raporlar kamuoyu ile paylaşılmalıdır…

2016 yılında başlatılan sabit saat uygulamasının tasarruf yaratacağının İstanbul Teknik Üniversitesine (İTÜ) tarafından hazırlanan bir rapora dayandırıldığı yetkili makamlarca sürekli dile getirilmektedir. Her nedense söz konusu rapor kamuoyu ile bir türlü paylaşılmamış ve adeta sır olarak saklanmıştır, saklanmaktadır. Sektörel faaliyetler yanında vatandaşlarımızın yaşam koşulları bakımından da önem arz eden ve özellikle elektrik enerjisi kullanımında tasarruf sağladığı ileri sürülen İTÜ raporunun bugüne kadar kamuoyunun görüşüne sunulmamış olmasını anlamak mümkün değildir. Söz konusu raporun bir an önce kamuoyunu görüşlerine açılması şeffaf yönetim anlayışının gereğidir ve bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını gerekli duyarlılığı göstermeye davet ediyoruz.  

Aynı şekilde, sabit saat uygulamasının başlangıcından itibaren elde edildiği bizzat Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız tarafından açıklanan tasarrufun miktarı ile bu tasarrufa karşılık gelen maddi gelirin nasıl ve hangi sektörel faaliyetlerden elde edildiğinin de açık bir şekilde kamuoyuna duyurulması ve varsa bu konuda düzenlenmiş raporların da paylaşılması gerekmektedir.

Sabit saat uygulamasının üzerinde oluşan karanlık, ancak bilimsel ve akılcı raporların kamuoyu ile paylaşılması ve kamuoyu tarafından da benimsenmesi halinde aydınlanacaktır.

Kamuoyunun bilgilerine sunulur.

TMMOB
Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi
25. Dönem Yönetim Kurulu
 “SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


WIN EURASIA 2024 FUARINA GEZİ DÜZENLİYORUZ

UYGULAMALARLA DOCKER CONTAİNER EĞİTİMİ DÜZENLENİYOR

EMO ANKARA ŞUBESİ MÜDÜRÜ MUSTAFA ÖZTÜRK GÖREVİNDEN AYRILDI

ELEKTRONİK MESLEK DALI KOMİSYONU İÇİN ÜYE TOPLANTISI ÇAĞRISI

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ BAŞLADI

TÜRKİYE YÜZYILINDA MÜHENDİSLER: SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

EMO-GENÇ TANIŞMA TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TEİAŞ İŞLETME VE BAKIM DAİRESİ BAŞKANLIĞINA ZİYARET

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ZİYARETİ VE İŞ BİRLİĞİ KONULARI

Okunma Sayısı: 582


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.